Інфляція на споживчому ринку у травні 2023 р. порівняно з квітнем 2023 р. становила 0,5%, з початку року - 3,8%.
Базова інфляція у травні 2023 р. порівняно з квітнем 2023 р. становила 0,3%, з початку року - 3,3%.
Водночас інфляція у річному вимірі за підсумками травня 2023 року знизилася до 15,3% із 17,9% за підсумками квітня, 21,3% - за підсумками березня, 24,9% - за підсумками лютого і 26,6% - за підсумками грудня.
На споживчому ринку у травні 2023 р. ціни на продукти харчування у порівнянні з квітнем 2023 р. зросли на 0,9%. Якщо порівнювати з травнем 2022 року, то за рік ціни на продукти зросли на 19,7%.
На споживчому ринку у травні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 0,9%.
Найбільше (на 8,7% і 5,6%) подорожчали фрукти та овочі. На 1,7–0,2% зросли ціни на м'ясо та м'ясопродукти, безалкогольні напої, рибу та продукти з риби, сири, масло.
Водночас на 22,7% сезонно подешевшали яйця. Однак, варто зазначити, що яйця у травні 2023 року коштували у 2,25 раза дорожче, ніж рік тому.
На 3,2– 0,2% також знизилися ціни на продукти переробки зернових (крупи та борошно), сало, рис, соняшникову олію, цукор, макаронні вироби, молоко.
Соняшникова олія - чи не єдиний товар, який коштує практично стільки ж, як і рік тому.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби у травні підвищилися на 1,2%, у т.ч. на тютюнові вироби – на 1,3%, алкогольні напої – на 1,2%.
Сповільненню споживчої інфляції сприяли достатня пропозиція продовольства та пального та все ще слабкий споживчий попит, а також сприятлива ситуація та зміцнення гривні на готівковому валютному ринку.
Крім того, продовжилося зменшення витрат підприємств на тлі більш стабільної ситуації в енергетичній галузі України та продовження падіння ціни на газ у Європі. За даними Bloomberg, у Європі відбулося суттєве зростання виробництва електроенергії з відновлювальних джерел енергії, зокрема сонячної – на 11% р/р за 4 місяці 2023 року, що у тому числі сприяло зменшенню ціни на газ.
Ціни в Україні на цукор сповільнили зростання завдяки достатнім для внутрішніх потреб врожаям минулого року.
Ціни на продукти переробки зернових, соняшникову олію та деякі молочні продукти знизилися внаслідок низьких темпів експорту із-за блокування роботи Чорноморської зернової ініціативи, заборони експорту 4 товарів до 5 країн ЄС та ускладнення транзиту сусідніми західними країнами.
М'ясна продукція, особливо - свинина, незначно продовжила дорожчати з огляду на стабільно активний попит споживачів і слабкий імпорт сировини.
Підрив російськими терористами Каховської ГЕС у середньостроковій перспективі може призвести до додаткового здорожчання і без того недешевих овочів і фруктів, а також риби власного виробництва. Також даний теракт може негативно вплинути на енергетичну систему України та внаслідок руйнування меліоративних систем спричинити здорожчання факторів виробництва с.-г. продукції для виробників з південних областей.
Звільнення тимчасово окупованих територій і розмінування земель у більш далекій перспективі сприятимуть зниженню цін.
Нагадаємо, Індекс цін на продовольство ФАО повернувся до спадної тенденції в травні. Українські тенденції щодо зміни цін на продовольство майже відображають світові, за винятком цукру.
АЦ УАК за матеріалами Держстату та НБУ