03.01.2024 15:26

Закордонна та вітчизняна техніка, мільйон тонн хліба та 18 000 км² безпечних територій за рік, - Юлія Свириденко розповіла про результати роботи з розмінування

версія для друку
03.01.2024 15:26

Повернення у використання аграріям близько 208 тис. га найродючіших земель. Посилення спроможностей урядових інститутів – ДСНС і ДССТ. Прискорений розвиток вітчизняного виробництва техніки й обладнання для розмінування. Створення потужного пулу міжнародних донорів і вже отримана Україною допомога. Про ці й інші результати роботи за 2023 рік у сфері протимінної діяльності розповіла Перша віце-прем'єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко.

«2023 рік ми починали з не надто втішними цифрами – жодної важкої машини для розмінування, 6 операторів протимінної діяльності, 1500 саперів. Новий рік почали із майже 30 машинами, 26 операторами та понад 3000 саперами. А ще із запевненням партнерів, що готові інвестувати у гуманітарне розмінування України майже півмільярда євро. Частина країн-партнерів і міжнародних організацій ці кошти вже почали виділяти», - зазначила Юлія Свириденко.

Завдяки посиленню спроможностей урядових інститутів і збільшенню кількості операторів обстеження та розмінування територій протягом року відбувалося випереджальними темпами.

Як зазначила Юлія Свириденко, якщо на початок 2023 року потенційно небезпечними вважалося 174 000 км² українських територій, то на сьогодні в результаті проведених заходів протимінної діяльності такими залишаються 156 000 км². Тобто 18 000 км² полів, лісів, акваторій завдяки роботі фахівців повернуті людям у використання. 

Окремо Перша віце-прем'єр-міністр України - Міністр економіки України відзначила результати обстеження й очищення земель сільгосппризначення, визначених для пріоритетного повернення в господарську експлуатацію. 

Так, за рік сапери ДСНС, ДССТ та приватні оператори обстежили 274 тисячі гектарів сільськогосподарських земель – 58% від передбаченого чотирирічним планом. 208 тис. га з цих земель вже передано у використання аграріям. Якщо брати за приклад середню по країні врожайність пшениці у 2023 році, то на повернутих землях можна виростити майже мільйон тонн зерна, зазначила Юлія Свириденко. За цінами Нью-Йоркської товарної біржі (NYMEX) – це понад $225 млн (8,4 млрд грн), якщо продавати збіжжя за кордон. Чи приблизно 750 тис. тонн борошна, якщо зерно переробити в Україні. Або близько 6 мільйонів батонів на полицях магазинів протягом року щоденно. Якщо ж посадити на очищених землях соняшник, то вітчизняні виробники могли б зробити з отриманого насіння приблизно 266 млн пляшок олії об’ємом 850 мл. 

На повернутих в господарську експлуатацію землях аграрії вирощували різні культури. 

«Торік ми знову мали на своїх столах херсонські кавуни, миколаївські помідори та перець. Пріоритетне розмінування земель овочівництва дозволило нам забезпечити внутрішнє споживання овочів. А кутя чи пампухи, які ми куштували на Різдво, можливо, зроблені з пшениці, вирощеної на звільнених від мін землях Харківщини, Київщини, Чернігівщини, Сумщини. Насамперед дякую за це саперам ДСНС, ДССТ й українським і міжнародним неурядовим операторам», - підкреслила Юлія Свириденко.

Як зазначила Міністр економіки України, попереду ще надзвичайно багато роботи. Ціль – протягом 10 років повернути у використання 80% потенційно замінованих територій. У 2023-му зроблено важливі кроки до її досягнення:

  • Розроблена та перебуває на фінальному етапі погодження Національна стратегія протимінної діяльності – головний документ, який визначить напрями формування та реалізації політики у цій сфері. Планується напрацювання пропозицій для оновлення закону «Про протимінну діяльність в Україні».
  • Триває робота над створенням ринку послуг з розмінування. На 2024 рік заклали в держбюджет 3 млрд грн на компенсацію аграріям, які купуватимуть послуги з очищення своїх полів в операторів протимінної діяльності. Цього року програма компенсацій запрацює.
  • Розвивається виробництво вітчизняної техніки для розмінування. Українські виробники розробили та почали виробництво машин для підготовки ґрунту до розмінування. Перші таки машини вже працюють у полях Харківщини. Вітчизняні підприємства освоюють і масштабують виробництво машин для перевезення вибухівки, іншої спеціальної техніки, вітчизняних міношукачів.
  • Україна залучає та використовує інноваційні підходи, наприклад алгоритми складання мап забруднених земель, в тому числі за використання знімків з космосу. А ще – за допомогою дронів, найсучасніших технічних приладів, штучного інтелекту.

«Завдяки спільній роботі цього року зможемо звільняти нашу землю від російських мін ще швидшими темпами», - зазначила Свириденко.

Також читайте: у 2023 році Україна напрацювала інфраструктуру страхування воєнних ризиків — підсумки року у сфері залучення інвестицій.

ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування