Ключові результати та досягнення Програми контролю сирого молока (далі - Програма, ПКСМ) у 2024 році обговорили члени Робочої групи з реалізації Дорожньої карти із запровадження Програми контролю сирого молока на базі програмного забезпечення «Молочний модуль».
Загалом у заході взяли участь 487 фахівців Держпродспоживслужби з усіх регіонів України та представники швейцарсько-української програми “Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України”(QFTP).
«6 років тому була ідея створити комплексну Програму, яка підтверджує безпечність та якість українського молока. Зараз вона реалізується в 23-х областях, охоплено 1053 оператори ринку. Молочна галузь — єдина в Україні, де майже повністю реалізовано принцип «від лану до столу», ставши прикладом довершеного, гармонійного виробництва у харчовій промисловості», - зазначив перший заступник Голови Держпродспоживслужби Олег Осіян.
Нагадаємо, що запуск Програми відбувся 15 лютого 2019 року, її метою є подальша євроінтеграція молочного сектору відповідно до норм ЄС, забезпечення простежуваності щодо якості та безпечності молочної продукції в Україні.
Постійну підтримку у запровадженні Програми надає швейцарсько-українська програма «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).
“Підтримка Держпродспоживслужби в частині контролю сирого молока з боку Швейцарії триває вже не перший рік. У рамках програми QFTP наша спільна мета – розгортання Програми контролю сирого молока на національному рівні, із включенням до неї кожного молочного господарства. Це завдання набуває особливої актуальності в контексті євроінтеграції України, адже як країна-кандидат до ЄС, ми маємо забезпечити повну відповідність контролю сирого молока європейським вимогам”, - зазначив Ігор Кравченко, місцевий керівник QFTP.
За його словами, розробка та впровадження Дорожньої карти – це не лише технічний крок, а яскравий приклад розвитку інституційного потенціалу Держпродспоживслужби, її територіальних підрозділів, а також ефективної взаємодії з приватним сектором та громадянським суспільством.
У 2024 році кількість зареєстрованих потужностей з виробництва молочної продукції зросла у 1,2 раза порівняно з 2023 роком. Якщо поглянути на зміни в перспективі, то від початку пілотного проєкту, який стартував ще у 2019 році, загальна кількість зареєстрованих потужностей зросла у вражаючі 70 разів. Така динаміка свідчить про активний розвиток Програми контролю сирого молока на базі програмного забезпечення “Молочний модуль” та зростання попиту і прихильності серед операторів ринку.
У 2024 році Київська та Харківська області відновили впровадження ПКСМ після початку повномасштабного вторгнення. Уперше від початку розгортання ПКСМ дослідження молока розпочалися у операторів ринку Запорізької області.
Загалом кількість досліджень за усіма показниками в Програмі у 2024 році зросла до 33374, що на 51% більше порівняно з 2023 роком. Дослідження зразків сирого молока у звітному році проводились 42-ма уповноваженими регіонального (19) та міжрайонного рівнів (23) у 20-ти областях України.
Середні показники рівня загального бактеріологічного забруднення (ЗБЗ) та кількості соматичних клітин (КСК) залишаються нижчими за допустимі рівні для критеріїв відповідності сирого молока від корів, встановлені наказом Мінагрополітики №118/2019. Частка результатів досліджень на ЗБЗ, що перевищують допустимі рівні, становить 1,4%, а на КСК - 1,3%.
При порівнянні усереднених показників з встановленими критеріям у ЄС 90% усіх результатів дослідження на КСК у 2024 році повністю відповідають встановленим лімітам у ЄС (менше 400 000 клітин/мл). Щодо рівня ЗБЗ, то лише 50% результатів не перевищують встановлені у ЄС допустимі рівні (100 000 КУО/мл).
Під час заходу учасники обговорили також прогрес реалізації Дорожньої карти із впровадження Програми контролю сирого молока в Україні 2024-2026 за звітний період та наступні кроки: удосконалення функціонала/ модернізацію програмного забезпечення “Молочного Модулю”, розробку нормативно-правових актів, адаптованих до законодавства ЄС, пов’язаних із молочним сектором, затвердження стандартних операційних процедур щодо реалізації Програми, заходи щодо підвищення рівня обізнаності всіх учасників.
Ознайомитися зі звітом за результатами впровадження Програми контролю сирого молока на базі інформаційно-комунікаційної системи Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів («Молочний модуль») у 2024 році можна за посиланням.
ІЦ УАК за матеріалами ДПСС