06.06.2023 14:26

Ярослав Кушнір: «Розвиток тваринництва “Астарти” триває. Дякуємо за це команді та нашим незламним Збройним cилам України»

версія для друку
06.06.2023 14:26

Начальник управління тваринництва холдингу «АСТАРТА-КИЇВ» Ярослав Кушнір розповів про роботу підрозділу в умовах воєнного часу та впровадження нових ефективних підходів в інтерв’ю для журналу "Агробізнес Сьогодні".

Бурхливий розвиток технологій у вітчизняному рослинництві та зерновій логістиці протягом останніх двох десятиліть, зокрема, став причиною поширеної думки про нібито низьку ефективність тваринництва. Мовляв, краще зосередитися на вирощуванні й продажі зерна. Хибність цієї думки була очевидною й раніше, а повномасштабна війна чітко окреслила всі сильні та слабкі місця агросектору України.

Натомість такі динамічні компанії, як аграрний холдинг «АСТАРТА-КИЇВ» цілеспрямовано постійно розвивали, зокрема, і тваринницьку галузь. Сьогодні у структурі холдингу 35 тваринницьких ферм, на яких утримують 25000 голів великої рогатої худоби, з яких 12100 — дійні корови. І саме ці молочні активи дали змогу «АСТАРТІ» значною мірою пом’якшити потрясіння перших місяців війни, коли експорт зерна з України практично було заблоковано.

"Саме так, якщо не брати до уваги найскладніші перші тижні війни, коли була порушена логістика, реалізація молока, різні зв’язки, коли ще не минув перший шок, але наші ферми працювали без перебоїв. Ми мали змогу використати частину нереалізованого врожаю на корми худобі й отримувати щоденний прибуток завдяки молоку. Тобто тваринництво стало стабілізаційним чинником, власне, яким воно є і завжди", — наголошує Ярослав Кушнір.

Цікаво, що, беручи до уваги відомі труднощі з реалізацією зерна, особливо ж кукурудзи, частину посівних площ на полях «АСТАРТА-КИЇВ» переорієнтували на силосну кукурудзу й інші кормові культури. Це дало змогу, з одного боку, оптимізувати витрати, а з іншого — посилити саме тваринницьку складову і, отже, підвищити її прибутковість.

"З початку повномасштабної війни нам вдалося збільшити поголів’я худоби майже на 2000 голів. Ми не збираємося на цьому зупинятися й наразі провадимо роботу над оновленням і розширенням наших ферм, створенням нових місць для худоби тощо. Але це не якісь екстразаходи — це планомірне втілення тих проектів, що розробляли раніше — ще до війни", — пояснює начальник управління тваринництва «АСТАРТА-КИЇВ».

«АСТАРТА-КИЇВ» була одним із лідерів в Україні за виробництвом молока екстраґатунку з разючим показником 96%. За більш ніж рік війни цей показник не лише не знизився, а й зріс до 97%

Звісно, що 2022 рік був для тваринників «АСТАРТА-КИЇВ» дуже не простим, як і для всіх вітчизняних аграріїв. Так, довелося розв’язувати проблему з вимкненнями електроенергії. Утім, це питання подолали завдяки передбачливості керівництва холдингу та постійній роботі з ризиками.

"Тваринницька ферма не може нормально функціонувати без електроенергії, тому ми задовго до повномасштабної війни шукали альтернативні способи заживлення наших молочнотоварних ферм. Частину наших ферм було оснащено дизель-генераторами. Також ще до масованих ракетних обстрілів ми придбали додаткові генератори та відремонтували наявні агрегати. Це дало змогу більш-менш рівно пройти найскладніші періоди вимкнень електроенергії. Хоча на все їхньої потужності, звісно, бракувало, і доводилося вживати тимчасових заходів, наприклад, переходити з триразового доїння на день на дворазове", — зазначає Ярослав Кушнір.

Однак, як ми вже згадували, тваринницька галузь в «АСТАРТА-КИЇВ» жодним чином не зупинилася в розвитку, в чому є безпосередня заслуга всіх працівників холдингу.

"Люди ставляться до своєї роботи з цілковитою відповідальністю. З перших днів війни ми зрозуміли, що, як би нам складно не було, але потрібно якісно виконувати свою роботу і забезпечувати населення України продуктами. Усі виходять на свої робочі місця й працюють. У нас чудовий відповідальний колектив, і цим все сказано", — стверджує начальник управління тваринництва «АСТАРТА-КИЇВ».

Такий самовідданий підхід у поєднанні з тривалим ефективним плануванням дав змогу не лише збільшити поголів’я худоби в буремному 2022 році, а й досягти прогресу на інших напрямах виробництва. Так, «АСТАРТА-КИЇВ» була одним із лідерів в Україні за виробництвом молока екстраґатунку з разючим показником 96%. За більш ніж рік війни цей показник не лише не знизився, а й зріс до 97%. І це — зовсім не дрібничка.

"На жаль, як мені відомо, деякі тваринницькі господарства в Україні, всупереч тому, що вони не зазнали ушкоджень інфраструктури, істотно знизили інвестиції та припинили розвиток цього напряму. Дуже хочеться, щоб колеги в жодному разі не опускали руки й не збавляли оберти. Саме тваринництво може стати тією «подушкою безпеки», що підстрахує весь бізнес агрокомпанії", — уважає Ярослав Кушнір.

Тваринництво, якщо його нормально розвивати, завжди даватиме стабільний прибуток. І якраз сьогодні це особливо чітко помітно

На підтвердження своїх слів фахівець наводить дані про те, що рентабельність тваринництва в Україні навіть у найгірші роки не опускалася нижче 15%.

"Дуже високі прибутки в рослинництві трапляються насправді не так часто. Натомість тваринництво, якщо його нормально розвивати, завжди даватиме стабільний прибуток. І якраз сьогодні це особливо чітко помітно", — наголошує Ярослав Кушнір.

Наш співрозмовник вказує на те, що тваринництво — це дуже гнучка галузь, яка у поєднанні з рослинництвом надає низку переваг для господарства. Це і можливість диверсифікації ризиків, і підвищення прибутковості, і поліпшення ґрунтів і зниження витрат на мінеральні добрива.

"Тому, коли я чую, що тваринницька ферма в агрокомпанії — це, мовляв, просто соціальний проект, то лише можу зробити висновок: цю ферму якось не так розвивають. За нормального підходу до справи тваринництво завжди дасть результат!" — переконаний Ярослав Кушнір.

Тут варто зазначити, що торік на власних потужностях «АСТАРТА-КИЇВ» було вироблено перші партії компостів на основі тваринницького гною. Отримане біодобриво отримало найвищі характеристики за мінеральним складом із боку агрохімічної служби холдингу і відтепер використовуватиметься в рослинництві. А це — підвищення родючості ґрунтів і підвищення ефективності виробництва.

"До того ж наш компост має в чотири рази менший обсяг, порівнюючи з гноєм, що знижує витрати на логістику, і продуктивність його внесення на полі є в п’ять разів вищою", — зауважує Ярослав Кушнір.

Утім, менеджмент «АСТАРТА-КИЇВ» не обмежується цим напрямом і далі активно розвиває власний біогазовий проект. Зокрема, всі тваринницькі ферми, що реконструюють, передбачають зміни в конструкції, спрямовані на оптимальне збирання сировини для виробництва біогазу.

"Хочу ще раз зазначити: сьогодні ми втілюємо в життя всі раніше заплановані проекти. Наш розвиток не зупиняється у всіх напрямах. І в цьому я від імені всієї команди «АСТАРТА-КИЇВ» хочу подякувати нашим незламним Збройним силам України! Ми всі чекаємо на Перемогу та хочемо, щоби наші хлопці та дівчата повернулися додому живими!"

 

Читайте також: БТУ-ЦЕНТР та Астарта-Київ підписали меморандум про стратегічну співпрацю та партнерство

 

ІЦ УАК за матеріалами Агробізнес Сьогодні

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування