Про це у Твіттері 30 грудня повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
Із серпня 2023 року за допомогою Українського морського коридору було експортовано близько 13 млн тонн продукції 400 суднами до 24 країн світу.
Попри систематичні атаки на портову інфраструктуру, порти прийняли на завантаження 430 суден через Український морський коридор.
"Це ефективний результат нашої команди, ЗСУ, бізнесу та міжнародних партнерів. Вдячний їм за забезпечення роботи Коридору в умовах військової агресії", - написав Кубраков.
Тим часом порти Дунаю збільшили обсяг перевалки вантажів до 120 тис. т на добу у 2023 році. Про це розповів заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков.
Посадовець розповів, що рекордних показників вдалося досягти завдяки переорієнтації експорту через порти Дунаю та вжитим заходам щодо їх розвитку.
«Ми продовжуємо розвивати альтернативні експортні шляхи. Ми зосередилися на морських портах Дунайського кластеру. До війни експорт через цей напрямок становив 1,5% від загального обсягу, водночас завдяки розвитку портів на Дунаї цей показник збільшився до 30%», — зазначив Васьков.
Урядовець уточнив, що попри функціонування Українського тимчасового коридору розвиток портів Дунайського кластера залишається одним із пріоритетів Міністерства відновлення на 2024 рік.
Нагадаємо, попередні результати роботи коридору були озвучені міністерством 19 грудня. Тоді повідомлялося, що понад 10 млн тонн агро- та металопродукції було експортовано 302 суднами з портів "Одеса", "Чорноморськ" і "Південний" до 24 країн світу. З них левова частка - 7 млн тонн - це агропродукція. По встановленому ВМС ЗСУ Українському коридору тоді вийшло 302 судна (у т.ч. 5 евакуйованих), 337 суден скористалися коридором на вхід до портів Великої Одеси.
Також повідомляємо, що на 2024 рік урядом України збережено ліцензування пшениці, жита, ячменю, вівса, кукурудзи, соєвих бобів, насіння ріпаку та соняшнику, соєвої, ріпакової, соняшникової та гірчичної олії, а також макухи.
ІЦ УАК