Річна інфляція у червні знизилася, однак у місячному вимірі зросла внаслідок підняття тарифів на електроенергію.
Ціни на продукти харчування стабілізувалися, внаслідок достатньої пропозиції значних стрибків цін не відбулося.
Інфляція на споживчому ринку у червні 2023 р. порівняно з травнем 2023 р. становила 0,8%, з початку року - 4,6%.
Базова інфляція у червні 2023 р. порівняно з травнем 2023 р. становила -0,1%, з початку року - +3,2%.
Водночас інфляція у річному вимірі за підсумками червня 2023 року знизилася до 12,8% із 15,3% за підсумками травня, 17,9% - квітня, 21,3% - березня, 24,9% - лютого і 26,6% - грудня.
На споживчому ринку у червні 2023 р. ціни на продукти харчування у порівнянні з травнем 2023 р. зросли на 0,1%. Якщо порівнювати з червнем 2022 року, то за рік ціни на продукти зросли на 16,1%
На споживчому ринку у червні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 0,1%.
Найбільше (на 1,9%) подорожчали м'ясо та м'ясопродукти. На 1,0–0,2% зросли ціни на овочі, кисломолочну продукцію, безалкогольні напої, рибу та продукти з риби, хліб.
Водночас на 4,1– 0,5% знизилися ціни на яйця, рис, продукти переробки зернових (крупи та борошно), соняшникову олію, фрукти, сало, молоко, сири.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби у червні підвищилися на 0,8%, у т.ч. на тютюнові вироби – на 1,5%, алкогольні напої – на 0,2%.
Сповільненню споживчої інфляції сприяли:
Додамо, що соняшникова олія - єдиний продовольчий товар, який коштує менше (майже на 5%), ніж рік тому. Пояснюється це тим, що виробники олії чи ненайбільше страждають внаслідок блокади чорноморських портів. Соняшникова олія в Україні є на даний момент головним експортним товаром: її виробляється у 10-12 разів більше, ніж споживається на нашому внутрішньому ринку.
Водночас сезонно продовжили дешевшати яйця. Однак, варто зазначити, що яйця у червні 2023 року коштували на 84% дорожче, ніж рік тому.
У цілому цінова тенденція на українському ринку практично відповідає світовому ринку. Нагадаємо, що за даними ФАО у червні у світі також спостерігалося падіння цін на зернові й олію - бо пропозиція більша за попит, та на молочні продукти внаслідок сезонного збільшення виробництва молока.
Тенденція збільшення цін на м'ясо в Україні теж практично повторює світову тенденцію, особливо це стосується свинини, імпортні поставки якої обмежені, що є причиною незначного здорожчання.
У наступні місяці літа подорожчання електроенергії та пального ще компенсується збільшенням сезонного виробництва продуктів харчування, однак уже у вересні можливе незначне зростання цін на продукти.
На інфляцію може вплинути ситуація, якщо рашисти таки спробують вчинити теракт на ЗАЕС.
За умови, що Україні вдасться втримати хоча б наявні показники експорту, а ситуація на фронті переломиться на наш бік, дійсно можна очікувати інфляцію за підсумками року на рівні 15%.
За негативного сценарію інфляція у 2023 році може скласти 22-23%, що все ще нижче показника 2022 року у 26,6%.
Читайте також: МВФ покращив економічні прогнози щодо України
Різкого зростання цін на продукти харчування не буде, - Павло Коваль
АЦ УАК за матеріалами Держстату