10.07.2023 15:30

Індекс цін на продовольство ФАО продовжує знижуватись

версія для друку
10.07.2023 15:30

Індекс продовольчих цін ФАО (FFPI) у червні 2023 року становив у середньому 122,3 пункту, що на 1,7 пункту (1,4 відсотка) менше, ніж у травні, продовжуючи низхідну тенденцію та в середньому на 37,4 пункту (23,4 відсотка) нижче піку, досягнутого в березні 2022 року.

Зниження індексу в червні в порівнянні з попереднім місяцем відображало падіння індексів цукру, рослинних олій, зернових і молочних продуктів, тоді як індекс цін на м'ясо залишився практично без змін.

Індекс цін на зернові ФАО становив у середньому 126,6 пункту в червні, що на 2,7 пункту (2,1 відсотка) менше, ніж у травні, і на 39,7 пункту (23,9 відсотка) нижче його значення рік тому. Зниження у порівнянні з попереднім місяцем відображає падіння світових цін на всі основні зернові культури.

Міжнародні ціни на фуражне зерно впали найбільше, впавши на 3,4 відсотка з травня. П’яте поспіль місячне зниження міжнародних цін на кукурудзу було здебільшого зумовлене збільшенням сезонних поставок від поточного збору врожаю в Аргентині та Бразилії. На тлі занепокоєння щодо посухи невеликий дощ наприкінці місяця в ключових районах виробництва кукурудзи в США також зменшив тиск на ринки кукурудзи.

Серед інших фуражних зернових, світові ціни на ячмінь і сорго також знизилися під впливом побічних ефектів від ринків кукурудзи та пшениці.

Міжнародні ціни на пшеницю впали на 1,3 відсотка в червні після початку збору врожаю в країнах Північної півкулі. Значна пропозиція на росії, де до того ж експортне мито на пшеницю було знижене в червні, та поліпшення оцінок урожаю в США сприяли зниженню цін.

Міжнародні ціни на рис знизилися на 1,2 відсотка в червні на тлі низького попиту на рис не індійських сортів, і зусиль Пакистану щодо стимулювання експортних продажів.

 

Середнє значення індексу цін на рослинні олії ФАО в червні склало 115,8 пункту, знизившись на 2,9 пункту (2,4 відсотка) порівняно з травнем і ставши найнижчим рівнем з листопада 2020 року. Тривале зниження індексу було зумовлене зниженням світових цін на пальмову та соняшникову олії, більш ніж компенсуючи підвищення котирувань соєвої та ріпакової олії.

Міжнародні ціни на пальмову олію в червні впали другий місяць поспіль, в основному відображаючи перспективи сезонного зростання виробництва в провідних країнах-виробниках, що збіглося з тривалим низьким світовим імпортним попитом.

Водночас світові ціни на соняшникову олію також продовжили падати на фоні значної світової експортної пропозиції.

Навпаки, міжнародні ціни на соєву олію відновилися порівняно з попереднім місяцем, значною мірою внаслідок занепокоєння щодо надмірно сухої погоди в осередках основних регіонів вирощування в США.

Так само світові ціни на ріпакову олію помірно відновилися через несприятливі погодні умови в деяких частинах Канади та Європи.

 

Середнє значення індексу цін на молочну продукцію ФАО в червні склало 116,8 пункту, що на 1,0 пункту (0,8 відсотка) менше, ніж у травні, і на 33,4 пункту (22,2 відсотка) нижче відповідного значення рік тому.

Зниження в червні знову було спричинене нижчими міжнародними цінами на сир, що відображало широкі експортні можливості, особливо в Західній Європі, де виробництво молока сезонно зростало, тоді як роздрібні продажі були дещо зниженими.

Тим часом ціни на незбиране сухе молоко дещо впали через зниження імпортних закупівель покупцями з Північної Азії та збільшення поставок, особливо з Нової Зеландії.

Навпаки, світові ціни на вершкове масло зросли через активний попит на спотові поставки, в основному з Близького Сходу, і збільшення внутрішніх роздрібних продажів у Західній Європі.

Ціни на знежирене молоко дещо зросли через збільшення імпортних закупівель, щоб задовольнити короткострокові потреби на тлі занепокоєння щодо поставок у наступні місяці під час фази сезонного зниження виробництва в Західній Європі.

 

Середнє значення індексу цін на м’ясо ФАО у середньому становило 117,9 пункту в червні, практично не змінившись порівняно з травнем, оскільки підвищення міжнародних котирувань на м’ясо птиці та свинину було майже компенсовано зниженням цін яловичину та баранину. Проте порівняно зі значенням у червні минулого року індекс знизився на 8,1 пункту (6,4 відсотка).

Міжнародні ціни на м’ясо птиці ще більше зросли, відображаючи високий попит на імпорт зі сторони країн Східної Азії, особливо на поставки з Бразилії, на тлі триваючих проблем із постачанням, пов’язаних із широко розповсюдженими спалахами пташиного грипу.

Тим часом ціни на свинину зросли, що підкріплювалося обмеженими поставками у провідних регіонах-виробниках, особливо в Європейському Союзі.

Навпаки, міжнародні ціни на яловичину дещо впали через збільшення експортної доступності, особливо в Австралії.

Подібним чином ціни на баранину також впали через високі поставки з Океанії.

 

Середнє значення індексу цін на цукор ФАО становило 152,2 пункту в червні, що на 5,1 пункту (3,2 відсотка) менше, ніж у травні, ставши першим падінням після чотирьох послідовних місячних підвищень. Проте міжнародні котирування цукру залишилися на 34,9 пункту (29,7 відсотка) вищими за рівень того ж місяця минулого року.

Червневе зниження міжнародних цін на цукор було в основному викликано хорошим ходом збору врожаю цукрової тростини 2023/24 рр. у Бразилії та слабким світовим попитом на імпорт, зокрема з Китаю, другого за величиною імпортера цукру у світі. Однак занепокоєння щодо потенційного впливу явища Ель-Ніньйо на посіви цукрової тростини у 2023/24 рр. разом зі зміцненням бразильського реала щодо долара США обмежили зниження світових цін на цукор.

ІЦ УАК за матеріалами ФАО

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування