04.07.2023 13:35

Різкого зростання цін на продукти харчування не буде, - Павло Коваль

версія для друку
04.07.2023 13:35

Генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль у програмі "Суспільне. Спротив" дав коментар щодо можливості здорожчання продуктів харчування внаслідок зростання цін на енергоресурси.

 

"Так співпало, що на початок жнив прийшлося здорожчання й електроенергії, і пального.

Якщо говорити про зростання цін на пальне, то про це було відомо заздалегідь, і дистриб'ютори, мережі АЗС, аграрії й інші гравці ринку зробили певні запаси.

Але ми прекрасно розуміємо, що цих запасів все одно на всю збиральну кампанію не вистачить. Тому, звісно, вищі ціни на пальне згодом частково вплинуть на ціни на харчову продукцію", - зазначив генеральний директор УАК Павло Коваль.

Експерт додав, що треба розглядати кожну групу товарів окремо. Якщо говорити про сезонні товари, наприклад: овочі, фрукти, ягоди, яйце столове - зростання на них зараз не буде, буде стабілізація цін, а можливо і - здешевлення.

Але, за його словами, в цілому плавне незначне здорожчання продуктів харчування та с.-г. продукції буде відбуватися до осені.

Також потрібно зазначити, що і на заправках не очікується значного стрибкоподібного зростання цін. У перший день зростання роздрібних цін на пальне у середньому склало до +2 грн/л. Винятком було хіба що зростання цін на 5 грн/л на преміальний бензин (95+, 98, 100), який в основному не використовується для перевезень.

"Ми констатуємо той факт, що буде незначне здорожчання логістики внаслідок подорожчання електроенергії та пального. Але беручи до уваги запаси пального, тренд на зниження цін на нафтопродукти на міжнародних ринках і те, що виробники та торговельні мережі рівномірно розбиватимуть вплив логістики на певні групи товарів, то можна сказати, що значного та різкого подорожчання продукції, яка би призвела до панічних настроїв, не очікується.

Заправки могли би на 10 грн у перший день підняти ціни на пальне, а рітейлери - на молоко чи хліб, але це різко б скоротило споживання. Бізнес зацікавлений у стабільному попиті на свою продукцію", - заспокоїв глядачів Павло Коваль.

Нагадаємо, з 30 червня в Україні почали діяти нові граничні ціни на електроенергію для бізнесу.

Щодо пального, то в середині березня 2022 року Рада ухвалила закон про додаткові податкові стимули для підтримки бізнесу під час війни, спрямований, зокрема, на утримання цін на паливо. Згідно з ним, тимчасово, на період дії воєнного стану, на паливо встановлювали нульовий акциз і ПДВ у 7% замість 20%.

А вже 21 вересня 2022 року Рада ухвалила законопроект №7668-д про повернення акцизів на моторне пальне, встановивши їх на бензин і дизель у розмірі EUR100 (тут і далі за 1000 літрів), на скраплений газ, бутан та ізобутан - EUR52, на альтернативне моторне пальне і біодизель - EUR100.

ПДВ для всіх видів палива залишився на рівні 7%.

Але згідно з цим законом, з 1 липня 2023 року рівень податків на пальне повертається на довоєнний рівень: ПДВ - до 20%, акциз на бензин - до EUR213, на дизпаливо - до EUR140 за 1000 л.

Водночас закон передбачає, що на пальне для військових акциз встановлений на рівні 0 євро за 1000 літрів. Ця пільга діятиме виключно для Міноборони на період воєнного та надзвичайного стану.

 

ІЦ УАК за матеріалами Суспільне


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування