У Мінінфраструктури назвали 2 умови для відновлення морського торговельного порту Херсона
Про це розповів заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков в інтерв'ю LIGA.net.
Головна умова - це деокупація лівого берега Херсонської області. "Через окупацію лівого берега і Кінбурнської коси судноплавство там зараз небезпечне", - пояснив він.
Друга необхідна умова за словами заступника міністра - припинення обстрілів Херсона. "Це насамперед пов'язано з регулярними обстрілами міста. Херсонський порт перебуває у простої з 24 лютого 2022 р. Навіть після деокупації міста ми не можемо його запустити", - зазначив Васьков.
Нагадаємо, Херсонський морський порт унікальний, оскільки поєднує в собі 2 складові: річку та море. Також порт має цілорічну навігацію.
Дніпро є основною судноплавною артерією України. Вантажі, що йшли Дніпром, транспортували транзитом через Херсонський порт у бік глибокої води для довантаження суден Panamax на рейді Очакова чи Одеси.
Раніше в Державній службі морського і внутрішнього транспорту та судноплавства також повідомляли, що повноцінне відновлення порту можливе тільки після деокупації лівобережної частини Херсонської обл.
Зруйнований Каховський шлюз був крайнім дніпровським шлюзом, який випускав судна в бік відкритого моря. Крім того, частково зруйновано та виведено з ладу інфраструктуру портів і річкових терміналів, розташованих уздовж гирла р. Дніпро нижче Каховського шлюзу.
Як відомо, українські війська увійшли до Херсона та навколишніх населених пунктів, звільнивши їх з-під окупації, 11 листопада 2022 р.
У серпні 2023 р. стало відомо, що Кабмін вирішив розформувати держпідприємство "Херсонський морпорт" - його приєднають до держпідприємства "Стивідорна компанія "Ольвія" у Миколаєві.
Зріс показник вивантаження вагонів із зерном у портах Великої Одеси
Обсяг вивантаження вагонів із зерном у портах Великої Одеси наближається до 1200 од./добу. Такі дані оприлюднив заступник директора департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов, пише Rail.insider.
Упродовж тижня показник добового вивантаження вагонів із зерном у портах Великої Одеси коливається від 1000 до 1300 вагонів на добу. Середньодобовий показник зріс на 143 одиниці та становить 1187 вагони на добу.
Побільшало і вагонів із зерном, що рухаються до портів Великої Одеси. На 9.01 туди прямували 7520 од. проти 7398 тиждень тому.
Водночас скоротилася черга вагонів із зерном у напрямку порту Ізмаїл. Черга становила 529 од., що на 113 вагонів менше, ніж тиждень тому. Середньодобовий показник вивантаження вагонів із зерном у порту сягав 101 од./добу. За останній тиждень показник покращився на 31 вагон на добу.
«АТ «Укрзалізниця» впроваджує заходи щодо збільшення обсягу перевезення вантажів у цьому напрямку та пришвидшення руху вантажних потягів. Загальну переробну спроможність припортових станцій скориговано відповідно до провізної спроможності мережі на дільниці "Подільськ-Роздільна" та доведено до 49 потягів на добу (+2 потяги/добу)», — зауважив Ткачов.
Проте, упродовж 1-го тижня січня скоротилися обсяги передачі зернових вантажів через залізничні прикордонні переходи.
На 9 січня до Польщі щодоби прямувало 75,4 вагона із зерном. Це на 18,4 одиниці менше, ніж тиждень тому.
Майже на 5 вагонів скоротився обсяг передачі вагонів із зерном через українсько-угорський кордон. На 9.01 показник становить 41 од.
Водночас передача до 2 країн демонструє приріст. Так, до Румунії щодоби передавалося 113,7 вагона із зерном. Це на 13,3 перевищує показник тиждень тому.
Через українсько-словацькі прикордонні переходи рухалося 53,7 вагона із зерном на добу. Показник за тиждень зріс на 4,1 од.
Загальний показник середньодобової передачі зернових вантажів і макухи становив 370 вагонів/добу. Він скоротився на 28 вагонів/добу.
З метою покращення якості послуг з перевезень вантажів залізничним транспортом «УЗ» з 10 по 19 січня 2024 р. проводить анкетування щодо визначення рівня задоволеності користувачів у 2023 р.
"УЗ" просить Вас виділити 15 хв. і пройти опитування за посиланням.
Анкетування анонімне. Відповіді будуть надані керівництву Вантажної вертикалі Товариства для прийняття управлінських рішень щодо підвищення якості обслуговування та відповідності роботи очікуванням клієнтів.
У 2024 р. філія «ЦТС «Ліски» АТ «Укрзалізниця» планує збільшити парк контейнерів і фітингових платформ
Про це йшлося під час наради АТ «Укрзалізниця» щодо контейнерних перевезень 10 січня, пише Rail.insider.
«Плануємо збільшити парк до ще 1 тис. контейнерів на 2024 рік і до 500 фітингових платформ. Також хочу зазначити, що розпочинають свою роботу 2 наші підрозділи. Це "Скнилів-Ліски" та "Чоп-Ліски"», — зауважив заступник директора з комерційних питань філії Володимир Кузнецов.
Він також висловив сподівання, що свою роль у реалізації планів відіграють і запроваджені торік послуги, зокрема інтермодальний потяг і контрейлерні перевезення.
Як повідомлялося, "УЗ" мала намір придбати 1 тис. контейнерів до кінця 2023 р.
Обсяг передачі вантажів через перехід прикордонний перехід "Чоп-Захонь" зріс на 55,8% у 2023 р.
Про це розповів заступник директора департаменту комерційної роботи «УЗ» В. Ткачов під час наради з представниками угорських перевізників 9 січня, пише Rail.insider.
Так, у 2023 році через перехід "Чоп-Захонь" передано 1,113 млн т вантажів в обох напрямках. З них в експортному сполученні перевезено 1,005 млн т, а в імпортному — 108 тис. т. Порівняно із 2022 р. приріст становить 388,6 тис. т (55,8%).
Такого показника досягнуто передусім завдяки збільшенню передачі зерна та продуктів перемолу, а також мінбудматеріалів. Окрім того, майже вдвічі зріс показник імпорту нафтопродуктів.
Водночас обсяг передачі вантажів через другий українсько-угорський перехід — "Батьово-Еперешке" — торік скоротився на майже 22% (841 тис. т). Загальний показник становив 3,024 млн т. З цього обсягу в експортному сполученні передано 2,952 млн т, що на 21% (786 тис. т) менше, ніж у 2022 р. Найсуттєвіше скоротилися обсяги передачі зернових і руди. Падіння фіксується і в імпортному сполученні — до 72 тис. т. Це на 43,5% (55 тис. т) менше, ніж у 2022 році. Найзначніше скоротилася передача нафтопродуктів.
У 2023 р. інтермодальні перевезення залізницею зросли на 34%
Про це йшлося під час наради АТ «Укрзалізниця» щодо контейнерних перевезень 10 січня, пише Rail.insider.
Як зауважив заступник директора департаменту комерційної роботи товариства В. Ткачов, у 2018-2021 рр. спостерігалося постійне зростання обсягів контейнерних перевезень. Так, у 2018 р. збільшення становило 22%, у 2019 р. — 20%, у 2020 р. — 11%, у 2021 р. — 14%. Після повномасштабного вторгнення рф за підсумками 2022 р. динаміка погіршилася. Падіння сягнуло 46%: якщо у 2021 р. кількість перевезених контейнерів становила 279,8 тис. ДФЕ, то у 2022 р. — 150,1 тис.
Натомість у 2023 р. спостерігалося суттєве зростання — на 34%, до 201,3 тис. ДФЕ. З цього обсягу 62% перевезено на експорт. Частка імпорту та внутрішніх перевезень дорівнювала 19%.
Серед номенклатур, які найчастіше перевозять у контейнерах — зерно (49%), чорні метали (17%), олія (10%) і макуха (14%).
Такі результати здаються непоганими на тлі падіння обсягів попереднього року, проте все одно залишаються на низькому рівні. Адже, як додав В. Ткачов, у стратегії АТ «УЗ» до 2031 р. планується наростити перевезення контейнерів до 1 млн ДФЕ/рік.
Експорт українських вантажів через Румунію зріс до 3 млн т на місяць
Щомісячний український експорт через Румунію зріс із 2 млн т до 3 млн т. Про це розповів президент України Володимир Зеленський під час розмови з президентом Румунії Клаусом Йоханнісом.
Президенти також обговорили шляхи збільшення пропускної спроможності прикордонних переходів для досягнення цільового показника в 4 млн т.
Як повідомлялося раніше, до кінця 2023 р. Румунія планувала вдвічі збільшити обсяги транзиту українського зерна.
Фонд Баффета планує збудувати в Україні кілька «сухих портів»
Спільно з "ADM" фонд уже проінвестував у «сухий порт» на кордоні з Угорщиною. Це буде елеватор потужністю зберігання 30 тис. т. Зерно із залізниці буде перевантажуватися на контейнери і йти туди, куди "ADM" їх направить.
"Спочатку закінчимо цей проект, а потім, можливо, з’явиться ще 5-10 подібних проектів. Ми будемо здавати їх в оренду. Таким чином гроші будуть залишатися в Україні (надходити на рахунки фонду, офіційно зареєстрованого тут), і я їх витрачатиму на благодійність, а аграрії, які займаються зерном, отримають можливість розвивати свій бізнес", - розповів Говард Баффет в інтерв'ю Латифундисту.
Україна збільшила експорт зерна через порт Констанца на 63% у 2023 році, - Ройтерз
Чорноморський порт Констанца в Румунії зафіксував найвищий експорт зерна у 2023 р. завдяки сплеску поставок з України та поточним інфраструктурним проектам, що фінансуються ЄС, повідомила Reuters у середу адміністрація порту.
Зазначається, що минулого року порт відвантажив 36 млн т зерна, що на 50% більше, ніж у попередньому році.
Українське зерно становило приблизно 40% від загального обсягу, або 14 млн т, порівняно з 13 млн на кінець листопада та з 8,6 млн за весь 2022 р.
Україна є одним із найбільших у світі експортерів зерна, а Констанца стала найбільшим альтернативним експортним маршрутом Києва після повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року.
Але обсяги транзиту України впали з липня, коли росія почала неодноразово завдавати ударів по її річкових портах, що лежать через Дунай.
У серпні Україна створила судноплавний коридор із власних портів, який обіймає західне узбережжя Чорного моря поблизу Румунії та Болгарії, невдовзі після того, як росія вийшла з угоди про експорт чорноморського зерна за посередництва ООН у 2022 році та пригрозила розглядати всі судна як потенційні військові цілі.
Раніше цього тижня Україна заявила, що експортувала через коридор 10 млн т с.-г. товарів.
Румунія прагне збільшити транзитні потужності українського зерна до 4 млн т/міс. і наразі модернізує залізничну й автомобільну інфраструктуру в порту та навколо нього.
У середу порт заявив, що інвест-проекти, що фінансуються ЄС у Констанці та її околицях, завершені минулого року та поточні у 2024 році, становлять 546,8 млн євро (598,47 млн дол.). Подальші проекти на суму ще 218 млн євро очікують на розгляд, ідеться в повідомленні.
У грудні міністр транспорту Сорін Гріндеану заявив, що фінансований ЄС проект із забезпечення цілодобової навігації на каналі Суліна р. Дунай, який веде до Констанци, завершено і буде введено в експлуатацію в очікуванні навчання персоналу.
Загальний обсяг перевезень вантажів у Констанці склав 92,5 млн т у 2023 р., що на 22,5% більше, ніж роком раніше, повідомила адміністрація порту.
Держмитслужба разом з молдовськими колегами запустила спільний контроль у п/п “Кучурган-Новосавицьке” для залізничного сполучення
Представники митних і прикордонних адміністрацій обох країн уже підписали Акт про готовність пункту пропуску для залізничного сполучення “Кучурган - Новосавицьке” до впровадження спільного контролю.
На початку повномасштабного вторгнення зазначений пункт пропуску був закритий розпорядженням КМУ. Проте вже минулої осені він відновив роботу саме завдяки проекту, який передбачає одночасне проведення контрольних заходів службами суміжних країн.
Запровадження спільного контролю в пунктах пропуску із суміжними країнами є одним із пріоритетних завдань Держмитслужби у найближчій перспективі, адже це сприятиме прискоренню переміщення товарів і ТЗ через кордон.
Укрзалізниця збирає інформацію щодо шляхів покращення інтермодальних перевезень - Rail.insider
У 2023 р. залізничним транспортом перевезено понад 30,58 млн т зернових вантажів
Про це йшлося під час онлайн-наради представників АТ «Укрзалізниця» з учасниками аграрного ринку 11 січня, пише Rail.insider.
Показник 2023 р. на 1,709 млн т перевищує обсяг зернових вантажів, перевезених попереднього року.
В експортному сполученні торік перевезено 22,729 млн т. Це на 178 тис. т більше, ніж у 2022 р. З них:
Як зауважив Валерій Ткачов, до запровадження ембарго на імпорт українського зерна сусідніми країнами у квітні залізницею перевозили 0,9-1 млн т зернових на місяць. Після введення заборони обсяг скоротився фактично вдвічі. На роботу ж портів у 2023 р. суттєво вплинуло невизначеність щодо роботи «зернового коридору».
Як повідомлялося, у 2023 р. залізницею може бути перевезено на експорт 63 млн т вантажів.
За 10 днів січня частка зернових у загальному навантаженні на залізниці зросла до 26%
Про це йшлося під час онлайн-наради представників «УЗ» з учасниками аграрного ринку 11.01, пише Rail.insider.
За першу декаду січня на залізничній мережі України навантажено 917,1 тис. т зернових вантажів. Це на 37,3% перевищує показник аналогічного періоду грудня 2023 р.
Як зауважив В. Ткачов, низькі показники навантаження спостерігалися лише 1 та 2 січня (24 та 63 тис. т). Починаючи з 3 січня на мережі вантажили понад 100 тис. т/добу. Середній показник наразі становить 99,5 тис. т/добу.
Представник УЗ додав, що за збереження таких темпів навантаження загальний обсяг за підсумками місяця може перевищити 3 млн т.
В експортному сполученні впродовж 10 діб перевезено 991,3 тис. т. З них у напрямку портів транспортовано 794,4 тис. т, а до західних прикордонних переходів - 196,9 тис. т.
ІЦ УАК