10.04.2024 12:35

Китай скорочує імпорт молочної продукції через зростання внутрішнього виробництва

версія для друку
10.04.2024 12:35

Зі збільшенням внутрішнього виробництва молока в Китаї, потреба в імпорті рідкого та сухого молока зменшується, й очікується, що це триватиме протягом цього року.

Імпорт молочних продуктів до Китаю минулого року впав на 12% через збільшення внутрішнього виробництва та слабкий споживчий попит.

Незважаючи на те, що у 2023 році імпорт все ще становив 2,6 мільйона тонн, Китай імпортував зменшені обсяги сухого молока, рідкого молока та вершків. Зменшення імпорту сухого молока було зумовлене значним скороченням обсягу СНМ, на 38% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Навпаки, імпорт СЗМ дещо зріс: обсяги зросли на 3% у 2023 році порівняно з 2022 роком.

Водночас дані USDA показують, що минулого року виробництво молока в Китаї склало 41 мільйон тонн, що на 4,6% більше, ніж у 2022 році, і на 28% більше, ніж у 2019 році.

Беккі Сміт, аналітик Ради з розвитку сільського господарства та садівництва (AHDB), стверджує, що іншим головним фактором стали зміни в китайській економіці та її вплив на попит, особливо на молочні продукти в секторі громадського харчування. Вона сказала, що економіка не відновилася так, як багато хто сподівався після пандемії, і прогноз на решту року песимістичний, що ще більше зменшує попит, оскільки споживачі менше відкривають гаманці.

«Це особливо помітно в громадському харчуванні, де молочні продукти часто додаються до таких страв, як піца чи випічка», — додала вона.

Внутрішнє виробництво молока в Китаї

Зі збільшенням внутрішнього виробництва молока в Китаї потреба в імпорті рідкого та сухого молока зменшується, і очікується, що це триватиме протягом цього року і далі, що, у свою чергу, матиме додатковий вплив на світову торгівлю молочною продукцією, зменшуючи попит і потенційно пом’якшуючи ціни.

Сміт сказав, що Нова Зеландія залишалася найбільшим експортером молочних продуктів до Китаю з часткою ринку 42% у 2023 році. Трохи менше половини цього обсягу складає сухе молоко, а рідке молоко та вершки становлять ще 30%.

Інші ключові імпортери включають США, де 90% продукції становила сироватка або сироваткові продукти, Німеччину й Австралію. Великобританія займає 1% ринку китайського імпорту молочних продуктів, з 72% молока та вершків у 2023 році, що складає 16 000 тонн.

Обсяги імпорту впали в усіх ключових регіонах Китаю, причому імпорт Нової Зеландії у 2023 році впав майже на 183 000 тонн, що може змусити країну шукати альтернативні ринки для продуктів або диверсифікувати виробництво – наприклад, за рахунок сиру.

Забігаючи наперед, здається ймовірним, що зростання населення Китаю зупиниться, що призведе до повільного зростання споживання, особливо рідкого та сухого молока. Але в Китаї внутрішнє виробництво цінних продуктів, таких як сир і масло, наразі обмежене переробними потужностями, тому в цій галузі є потенціал для використання продукції в пекарнях і секторах громадського харчування.

За останні кілька років споживання сиру в Китаї зросло на 16% сукупно між 2012 і 2022 роками. Rabobank прогнозує, що попит Китаю на імпортний сир сягне від 270.000 до 320.000 тонн до 2030 року, створюючи можливість для експорту Великобританії.

 

Раніше ІНФАГРО повідомляло, що продажі свіжих молочних продуктів в Україні зростають.

У перший місяць весни виробники свіжих молочних продуктів були досить активними. Незважаючи на підняття цін, вони змогли навіть збільшити обсяги реалізації.

"Існує ще “базарна” пропозиція молока, сметани, кисломолочного сиру, але ця ніша невпинно звужується і її впевнено заповнюють заводські позиції. Це напевно головна причина успіху виробників свіжих молокопродуктів. Тому й не буде дивним, якщо вже поточного року виробництво певних видів свіжих молокопродуктів наблизиться до довоєнних показників. Помітне зростання продажів відбувається попри суттєво меншу кількість потенційних споживачів через втрату територій з населенням, через масову міграцію і не надто великі доходи українців", - кажуть експерти.

Аналітики ІНФАГРО вважають, що у березні заводи могли виготовити свіжих молокопродуктів на 11% більше, ніж в аналогічний місяць минулого року, але все ще на 12% менше в порівнянні з березнем 2021 року. Далі розрив показників з довоєнним періодом буде продовжувати зменшуватись.

Незважаючи на суттєве подорожчання сировини, поступове підняття цін дозволило не втратити прибутки. Тому надалі базові ціни на таку продукцію, якщо і будуть збільшуватись, то несуттєво.

 

ІЦ УАК за матеріалами ІНФАГРО

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування