Інфляція продовжує сповільнюватись. За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку у травні 2022 р. порівняно із квітнем 2022 р. становила 2,7%, з початку року – 13,9%.
Базова інфляція у травні 2022 р. у порівнянні з квітнем 2022 р. становила 1,4%, з початку року – 9,6%.
На споживчому ринку у травні ціни на продукти харчування у порівнянні із квітнем зросли на 2,6%. Якщо порівнювати із травнем 2021 року, то за рік ціни на продукти зросли на 24,1%.
На споживчому ринку у травні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,7%. Найбільше (на 14,3% та 11,5%) подорожчали рис і фрукти. На 5,9–3,2% зросли ціни на рибу та продукти з риби, продукти переробки зернових, овочі, безалкогольні напої, макаронні вироби. Водночас на 21,2% подешевшали яйця, на 2,5–0,9% – яловичина, цукор, м'ясо свійської птиці.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 3,9%, у т.ч. на алкогольні напої – на 6,4%, тютюнові вироби – на 1,5%.
Також у травні значно зросли ціни на транспорт - на 10,2% в основному через подорожчання палива та мастил на 22,8%, а також транспортних послуг – на 6,2%.
Основною причиною такого сильного стрибка цін є скасування державного регулювання роздрібних цін на паливо від 17 травня.
Однак, як і попереджали експерти, значного ефекту підняття цін на пальне не принесло. Адже, в основному проблема полягає у нестачі бензовозів і залізничних цистерн та в тому, що в країнах ЄС також є внутрішній дефіцит нафти та ПММ. Як приклад, кілька днів тому у Великій Британії був зафіксований найбільший за 17 років добовий стрибок цін на пальне, повідомляє The Guardian.
Тож, у столиці ми зараз спостерігаємо все ту ж ситуацію: великий попит; на місто працюють до 10 заправок в день (на бензин і дизель); щоб заправитись, потрібно простояти у черзі кілька годин (якщо ще вистачить пального).
Іноді бувають випадки, коли пального не вистачає навіть спецслужбам, не кажучи вже про бізнес і простих громадян.
Звісно уряд намагається вирішити цю проблему, наприклад кілька днів тому стало відомо, що бензовози на кордоні України почали пропускати без черги.
Але поки ситуація з пальним докорінно не зміниться, можна зробити висновок, що зростання вартості транспортних послуг може стати додатковим фактором підвищення цін на продукти харчування впродовж наступних кількох місяців.
ІЦ УАК за матеріалами Держстату