19.05.2022 14:40

Кабмін оприлюднив постанову про відміну держрегулювання роздрібних цін на паливо

версія для друку
19.05.2022 14:40

Позавчора, 17 травня, з'явилися повідомлення про скасування держрегулювання. Тоді про це в ефірі телемарафону повідомила Перша віце-прем’єр-міністр - Міністр економіки України - Юлія Свириденко. Сьогодні ж цю постанову оприлюднено на Урядовому порталі.

Навколо цього рішення вже активно точаться суперечки: чи подолає дефіцит пального скасування держрегулювання роздрібних цін.

 

Кабінет Міністрів України зупинив дію пункту карантинної постанови, якою встановлювалися граничні рівні торговельної надбавки до середньої ціни бензинів та дизельного палива, що реалізуються на АЗС.

Відповідне рішення закріплене постановою КМУ №594 від 17 травня 2022 року.

Як повідомлялося, уряд України у травні 2021 року на період дії карантину впровадив держрегулювання цін на АЗС, встановивши граничні рівні торговельної надбавки до середньої ціни реалізації палива. Міністерство економіки тричі на місяць оприлюднювало середні ціни літра ДП та бензину.

З урахуванням граничних торговельних націнок станом на середину травня максимальна ціна на "звичайний" бензин для його продажу через мережу АЗС не мала перевищувати 39,86 грн/літр, на "звичайне" дизпальне - 42,31 грн/літр.

Оперативний штаб при Кабінеті Міністрів 17 травня ухвалив рішення відмовитися від державного регулювання цін на пальне, очікуючи, що ціни на бензин не перевищать 52 грн/л, дизпальне - 58 грн/л.

Рішення про скасування граничної маржі для АЗС було ухвалено, щоб оператори ринку могли наситити український ринок нафтопродуктів необхідним ресурсом в умовах його дефіциту після переорієнтації на постачання із західного кордону та розбомбленого росією Кременчуцького НПЗ.

 

Коментар представника влади

Рішення Кабміну відмовитись від регулювання цін на пальне призведе до стабілізації ринку вже найближчими тижнями, повідомив заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко агентству "Інтерфакс-Україна".

Водночас влада не очікує зростання цін у рази, оскільки оператори АЗС на нараді в Кабміні зобов'язалися утримувати ціни на бензин і дизпальне на рівні 50-60 грн/літр.

"Була нарада з усіма представниками автозаправних мереж у Кабміні. Вони зобов'язалися, можна так сказати, що вищою ціна не буде, тому що вони розуміють, що нині не час заробляти, а час наситити ринок і дати пальне людям", – наголосив Тимошенко.

За його словами, у разі продажу пального за вищими цінами буде відповідне реагування і з боку влади, і правоохоронних органів.

"Ми не можемо домовитися чи не домовитися, але вони пообіцяли, що ціна буде в таких межах. Інакше робитимемо висновки не лише ми, а й правоохоронні органи", – запевнив заступник глави ОП.

За його прогнозами, очікувати миттєвого результату від рішення уряду про відпуск цін не варто, але ситуація на паливному ринку найближчими тижнями стабілізується.

"Так, це питання не двох-трьох днів. Така ситуація склалася не лише через Кременчуцький НПЗ, а й, зокрема, тому що люди почали масово повертатися. Одне на інше наклалося, й виникла така криза. І Кабмін ухвалив правильне рішення. За декілька тижнів вже побачимо результати, а через місяць взагалі забудемо про це питання", - переконаний Тимошенко.

Він додав, що нові партії пального приїжджають до України "щодня, щотижня". "Для цього ми і відпустили ціни, щоб наситити ринок", - резюмував заступник глави ОП.

 

Альтернативні думки представників бізнесу

Сергій Куюн, директор консалтингової компанії "А-95" у колонці Бізнес Цензор висловив щодо цього свою думку так:

"Зокрема багато закликів (головним чином у соцмережах) до відміни держрегулювання. Мені було важко повірити, але сам чув, як по телевізору про це заявила Юлія Тимошенко. Логіка зрозуміла: зліт цін до 60-70 грн/л (а дехто вважає, що й вище) приб’є попит, припинить спекуляції з перепродажем пального та забезпечить вільний продаж.

Але треба зрозуміти, що в таких цінах буде 100% прибутку (який між собою розділять оптовики та АЗС), та яка ніяк не допоможе постачати більше. Ніяк не пришвидшіть цей процес. Скажу більше: коли закордонні постачальники та перевідники побачать таку лібералізацію, додатково збільшать тарифи.

Як такі ціни будуть сплачувати люди, які біднішають на очах через падіння економіки? Та чи не заволають про це ті, хто сьогодні так вимагає зняти держрегулювання?

Наразі в уряді вважають, що достатнім бар’єром для обмеження споживання є черги на АЗС та обмеження продажів в бак, яке вимушені запроваджувати роздрібні мережі. По факту ті, кому пальне дійсно потрібне, навчились його знаходити. Зі свого боку бізнес визнає, що діюча система розрахунку граничних цін адекватна й проблема не у держрегулюванні, а в недостатності постачань. Також всім зрозуміла політична складова цього питання".

 

Також виданню "Сьогодні" він сказав і таке:

"Ціна, регульована державою, – 40-45 грн. Ну поставте 60-80 грн. Від цього локомотиви з'являться в Європі? Або цистерни з'являться? Ні. Проблема не в ціні, проблема в тому, що пального немає. І ніяке скасування держрегулювання це не змінить".

 

Дефіцит нафтопродуктів зберігатиметься до кінця 2022 року через обмежені логістичні можливості з їх доставкою в Україну, вважає директор зі стратегічного розвитку мережі АЗК "БРСМ-Нафта" Олександр Мельничук, слова якого наведено у прес-релізі компанії в середу, передає Інтерфакс-Україна.

"Палива не вистачатиме. Забезпеченість ним буде на рівні 40% від довоєнних показників. Тому що повністю забезпечити Україну необхідними обсягами палива наразі фізично неможливо. Мені дуже хотілося б, щоб мій прогноз не здійснився, але дефіцит триватиме до кінця року", - заявив Мельничук.

За його словами, наразі паливо в Україну можна доставляти виключно автотранспортом із Європи, і цей спосіб доставки фізично не може забезпечити стільки палива, скільки Україна отримувала раніше залізницею, а також танкерами. Ситуація ускладнюється відсутністю палива на українських нафтобазах через обстріл російських окупантів.

Через перелічені фактори Мельничук висловив сумнів, що рішення оперативного штабу при Кабінеті Міністрів про відмову від державного регулювання цін на паливо від 17 травня призведе до зниження дефіциту нафтопродуктів.

"Дехто вважає, що щойно буде знято обмеження на ціни палива, воно одразу з'явиться у вільному продажу. Насправді це не так. Цінове регулювання ніяк не впливає на кількість палива всередині України", - зазначив він.

Водночас, за інформацією Мельничука, на урядовому рівні наразі розглядається питання будівництва нових нафтобаз в Україні.

 

ІЦ УАК за матеріалами Інтерфакс-Україна

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування