29.03.2023 17:30

В Україні з 1 липня планують повернути довоєнні податки

версія для друку
29.03.2023 17:30

Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев розповів, що Україна з 1 липня планує повернути довоєнну систему податків та перевірки бізнесу.

Про це він сказав у ефірі телемарафону.

Він зазначив, що повернення до довоєнного оподаткування — одна з умов МВФ для надання Україні $15,6 млрд допомоги. Гетманцев також відмітив, що законопроект про повернення старої податкової системи вже є.

Як зазначив депутат від "Слуги народу", "в середньому на місяць збираємо податків 80 млрд гривень, а на війну ми витрачали 130 млрд гривень".

"Тобто решту ми збираємо за рахунок запозичень, облігацій. Наші партнери не дають грошей на безпеку та оборону, це ті гроші, які ми повинні збирати всередині країни", - сказав він.

Гетманцев повідомив, що конкретно пропонується скасування 2% податку з обороту, який ввели навесні минулого року та який є альтернативою загальній системі оподаткування.

"Ми вважаємо, що він відіграв свою роль і погоджуємося з МВФ, що його наразі треба скасовувати з 1 липня", - сказав депутат з президентської фракції.

За його словами, крім цього, це відновлення документальних перевірок на тих територіях, де не йдуть бойові дії та відновлення покарань за невиконання податкових обов'язків на тих територіях, де не йдуть військові дії.

"Власне цим і приводиться система податкова до того стану, тих правил, які існували в мирний час до початку активної фази війни", - сказав Гетманцев.

 

Раніше повідомлялось, що проблеми з податковими накладними з’їдають час і гроші бізнесу.

Жовтневі зміни уряду в системі блокування податкових накладних зіштовхнули неймовірну кількість бізнесів з цією проблемою та змусили подавати обширну додаткову документацію.

Про це розповів бізнес-омбудсмен Роман Ващук в інтерв’ю «Укрінформ».

«І ця масовість — не єдина проблема: дуже часто у своєму рішенні податкова не зазначає, яких документів бракує, що слід подати для врахування таблиць даних, досягнення розблокування накладної чи виведення компанії з переліку ризикових. Бізнес мусить вгадувати — скільки документів подати і щодо чого. Йдеться про цілі коробки, стоси документів, які фізично передаються або скануються — це фактично стало ще однією формою оподаткування, що з’їдає час і гроші бізнесу», — констатує він.

Розслідування Ради бізнес-омбудсмена, проведене у грудні, показало, що на процедуру підготовки документів для розблокування однієї накладної бізнесу потрібна не одна година, а як мінімум 12. 

«Це вже вказує на те, що вплив на операції бізнесу значно більший, ніж Мінфін чи податкова собі уявляли, або принаймні переконували Державну регуляторну службу у своїх документах», — додав Роман Ващук, зазначивши, що з 2-х мільйонів зупинених у 2022 році податкових накладних згодом сама податкова розблокувала 1,2 млн.

«Тому ми вважаємо, що від подібних ситуацій потрібні запобіжники. До прикладу, якщо знову так станеться, коли 10-15% бізнесів постраждають від зупинення накладних, то це буде ознакою, що потрібно ретельніше придивитися до того, що діється… Тобто це не значить, що у законі потрібно десь прописати, що не може бути більше ніж 10% бізнесу, у якого зупинено накладні. Звичайно, ситуація може мінятися, може піти хвиля шахрайства по Україні. Хто знає? Але ці запобіжники потрібні, щоб не допустити такої критичної ситуації, як після прийняття жовтневих змін», — підкреслив він. 

Роман Ващук визнав, що завдяки грудневим і лютневим змінам до постанови №1165 бізнес трохи заспокоївся. Податкова дещо спростила порядок реєстрації накладних. У січні пішло повернення ПДВ. Хоча тисячі накладних ще залишаються заблокованими. Тобто ті зміни — звичайно, рух у правильному напрямку, але, очевидно, вони ще недостатні для виправлення проблеми.

 

ІЦ УАК за матеріалами РБК-Україна

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування