19.04.2024 14:39

Україна очікує меншого врожаю зернових цього року, що матиме глобальні наслідки

версія для друку
19.04.2024 14:39

Урожай зернових в Україні цього року впаде на 10% за оцінками уряду, що відчуватиметься у всьому світі, хоча відновлення експортних потужностей з чорноморських портів, яким загрожує росія, дозволяє країні й надалі залишатися великим світовим постачальником.

За оцінками Міністерства сільського господарства, у 2024 році українські аграрії зберуть загалом 74 млн тонн зернових та олійних культур порівняно з 82 млн тонн минулого року. "Прогноз є попереднім і коригуватиметься протягом року залежно від обставин", - попередило міністерство в середу.

 

Вторгнення продовжується, наслідків стає більше

Негативний тренд є прямим наслідком тих викликів, які принесла з собою російське вторгнення, заявив Efeagro генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль.

«Хоча фронт залишається відносно стабільним, на деяких ділянках збільшення обстрілів призводить до того, що сільськогосподарських угідь, які можна обробляти, стає менше», – пояснив він.

Під час третьої весняної посівної в умовах війни українські аграрії також стикаються з внутрішніми та зовнішніми логістичними ускладненнями та низькими цінами на свою продукцію, а також зі скороченням можливостей фінансування, забрудненням великих площ вибухонебезпечними предметами та мобілізацією своїх працівників.

Наразі вирощування пшениці, за словами Коваля, не окупається, очікується зниження врожаю на 13,5% до 19,2 млн тонн. Натомість, за оцінками аналітиків, українські аграрії планують зібрати 5,2 млн тонн сої цього року, що на 10% більше ніж у попередньому сезоні.

Фінансові наслідки вторгнення ілюструє, наприклад, орієнтовна вартість розмінування всіх сільськогосподарських угідь, яка становить від 12 до 25 мільярдів євро згідно з розрахунками Олега Нів'євського та Романа Нейтера з Київської школи економіки.

Лише в Харківській області (північний схід) забруднена половина сільськогосподарських угідь, що становить 570.000 гектарів, заявив у середу заступник голови місцевої адміністрації Євген Іванов. За словами Коваля, по всій країні потрібно перевірити на наявність вибухівки від 5 до 8 млн га.

У зв’язку з тим, що завершення більшої частини робіт із розмінування займе більше 10 років, фермери часто ризикують своїм життям і технікою, щоб посіяти сільськогосподарські культури, оскільки вибухи відбуваються регулярно у прифронтових та тимчасово окупованих регіонах. В умовах такої кількості фінансових, операційних і безпекових викликів багатьом стає все важче залишатися в галузі, підкреслює Коваль.

 

Глобальні наслідки

Згідно з даними Української зернової асоціації, експорт зернових та олійних культур може впасти до 43,7 млн тонн у 2024/25 МР порівняно з 53,1 млн тонн у попередньому маркетинговому сезоні.

За словами Коваля, Україна втрачає частину зовнішніх ринків через логістичні та експортні проблеми, а в деяких випадках її замінює росія, оскільки продає також і "крадене" зерно з України. Однак, за його словами, країна, яка зазнала вторгнення, залишається великим гравцем у глобальному масштабі. «Структурні зміни в Україні вимірюються мільйонами тонн, що вплине на світові цінові тренди», – сказав він Efeagro.

За словами Коваля, деякі країни Південної Європи, такі як Іспанія, Португалія та Греція з дефіцитом зерна, а також країни Північної Африка, Перської затоки та деякі країни Азії відчують на собі вплив скорочення експорту пшениці з України. За його словами, навіть якщо Україну замінять інші постачальники, ціни зростуть.

Також багато залежить від подальшого функціонування експортних шляхів через Чорне море та Дунай, яким досі загрожує росія, попереджають аналітики.

Україна змогла експортувати до 5,8 млн тонн сільськогосподарської продукції на місяць після того, як її безпілотники та ракети вибили російський флот із північно-західної частини Чорного моря.

Відновлення експорту з великого порту Миколаєва також могло б допомогти виробникам в Україні та споживачам за кордоном, але будь-який прогноз є лише попереднім, вважає Коваль. «Ситуація може змінитися через низку факторів, у тому числі через військову обстановку», - попередив він.

 

ІЦ УАК за матеріалами Efeagro

 

 

 

 

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування