Про це в інтерв’ю виданню «Українська правда» заявив командувач Військово-морських сил України віце-адмірал Олексій Неїжпапа.
Україна навіть не намагалася просити у Туреччини дозвіл на прохід 2 суден, переданих Британією
Командувач ВМС зазначив: "Туреччина сказала, що вони не пропустять протимінні кораблі "Черкаси" та "Чернігів". Це два кораблі, які були передані нам на початку 2023 року. Вони вже є у складі ВМС, хоча зараз знаходяться у Великобританії. Там наші екіпажі проходять підготовку за стандартами НАТО, і я думаю, що по її завершенні ці наші кораблі будуть повністю сумісні з країнами НАТО щодо протимінних дій".
Але, за його словами, Україна не подавала замовлення на прохід турецьких проток цими кораблями, тому що українське військове керівництво розуміє, що за конвенцією Монтре це заборонено. Інакше, те ж саме може зробити російська федерація, і збільшити кількість, наприклад, носіїв ракет чи десантних кораблів. Військове командування розуміє це, і тому не намагалося це робити.
"Я думаю, що, мабуть, якесь непорозуміння сталося в інформаційному полі. Я можу тільки припускати, але там з Британії пливуть протимінні кораблі для Румунії. Вони точно такі ж абсолютно, того ж класу, як і наші. Можливо, через них виникла ця тема в пресі. Але це кораблі, куплені румунською стороною для себе у Великобританії", - додав Олексій Неїжпапа.
Військовий супровід для українських суден обговорюється на рівні глав держав, проте наразі ніякої інформації немає
"Що стосується супроводження, про яке сказав президент, то йдуть такі перемовини, в тому числі щодо залучення кораблів НАТО для забезпечення безпеки цивільного судноплавства до портів України. І коли вони будуть реалізовані або ні, зараз немає інформації. Я сам особисто просив про це у партнерів", - повідомив Неїжпапа.
Віце-адмірал відмовився повідомляти, чиї та які це будуть кораблі, але додав, що звертався до декількох командувачів з проханнями.
Це питання політичного характеру. Тому віце-адміралу всі його друзі-командувачі флотами підтвердили, що якщо буде політичне рішення керівництва, то вони його будуть виконувати. Зараз це питання піднімається саме на рівні президента. "Якщо він так казав, значить, він і Офіс працюють над цим".
Про запуск турками, болгарами та румунами спільної місії з розмінування Чорного моря
"Я був у Румунії на початку вересня. Там була якраз зустріч із залученням усіх командувачів флотів Чорного моря, крім росії звісно, плюс залучені фахівці та командувачі 6 флоту США, командувач ВМС НАТО теж був присутній.
Обговорювали питання щодо подальших дій із забезпечення мінної безпеки в Чорному морі. Україна, звісно, в першу чергу зацікавлена в цьому, тож ми виступили з пропозицією розділити цю роботу на кілька етапів.
Перше – це безпосередня боротьба з мінами, яка здійснюється прямо зараз, поки йде повномасштабна війна та є певні обмеження по тій же конвенції Монтре.
Другий етап – зараз от Румунія, Болгарія, Туреччина об'єднуються в таку тактичну групу для боротьби з дрейфуючими мінами. Поки що вони будуть боротися з тими мінами, які знаходяться в їхній зоні відповідальності, не біля берегів України чи в нашій виключній економічній зоні.
Наше бачення, що ми так само повинні бути в цій групі, щоб мати своїх представників для координації. І так воно і буде.
І третій етап – одразу ж після нашої перемоги розпочнеться повномасштабна протимінна операція. Для цього ВМС створили відповідний штаб, люди проходять підготовку, в нас уже є протимінні кораблі, які зразу ж після перемоги прибудуть до Чорного моря. Ми готуємо наших спеціалістів і водолазів у тому числі", - повідомив командувач Військово-морських сил України О. Неїжпапа.
Скільки часу треба буде на велику операцію з розмінування всього нашого моря?
За словами командувача ВМС України, це залежить від наявних сил, які ми будемо залучати. В першу чергу треба буде розмінувати рекомендовані шляхи, місця якірних стоянок – те, що використовується в цивільному судноплавстві. Всі судна ж ходять по рекомендованих шляхах. На морі теж є дороги, просто їх ніхто бордюрами не позначає.
Щоб забезпечити ці шляхи, місця якірних стоянок тощо – це буде 5-7 місяців. Але це залежить, знову ж, від кількості кораблів і засобів, які будуть залучені до цієї операції.
"У нас буде два протимінні кораблі, про які я казав. В цьому році ще один протимінний корабель отримаємо від Нідерландів. Потім у 2025 році – ще один. Тобто у нас буде повноцінний протимінний дивізіон. Але якщо до цього буде залучене в нашому районі відповідальності, наприклад, група НАТО, то це буде швидше.
Але для розмінування всього району ведення бойових дій, тобто це і Чорне море, плюс ще й Азовське море, то це будуть роки", - підсумував Олексій Неїжпапа.
Нагадаємо, нещодавно оцінку, щодо того, скільки часу знадобиться для розмінування Чорного й Азовського морів, давав речник Військово-морських сил ЗСУ капітан 3 рангу Дмитро Плетенчук.
ІЦ УАК за матеріалами УП