04.03.2024 14:59

Шмигаль сподівається, що аграрний скринінг ЄС дасть Україні аргументи у переговорах з Польщею

версія для друку
04.03.2024 14:59

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль сподівається, що вже у березні Україна зможе отримати переговорну рамку щодо вступу в Європейський Союз.

Про це та інше він розповів під час прес-конференції за підсумками 4 років роботи уряду, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Сьогодні ми знаходимось на етапі отримання відповідної переговорної рамки від Єврокомісії. Сподіваюсь, що в березні ми її отримаємо. Ми також працюємо над початком перемовин з Єврокомісією, з Євросоюзом про вступ України. 35 розділів", - сказав Шмигаль.

За його словами, перемовини будуть передбачати проведення відповідного скринінгу.

"Я вважаю, що будуть розділи доволі складні, але першим ми просили Єврокомісію, і дали цю пропозицію на кордоні з Польщею - розпочати скринінг аграрної сфери. Цей скринінг буде складатися з трьох напрямків, з трьох кластерів. Поговорили про це з президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн під час візиту до Києва", - зазначив Прем’єр-міністр.

Він сподівається, що це змінить підхід Єврокомісії, і аграрний скринінг продемонструє, що Україна експортує продукцію належної якості. "І це дасть нам твердий ґрунт для того, щоб ми мали абсолютно тверді цифри та статистику в розмові з нашими сусідами, зокрема, з Польщею", - додав Шмигаль.

Шмигаль запевнив, що Україна виконає всі свої зобов’язання на шляху до ЄС за 2 роки, далі – політичне рішення Євросоюзу.

«Що стосується нашого шляху до ЄС, то ми дуже швидко рухаємось на всіх етапах. Ми провели вже скринінг нашого законодавства і це скорочує час перемовних процедур. Переконаний, що всі перемовні процедури ми пройдемо дуже швидко. Якщо на це в деяких країн пішли роки і десятиліття, то ми всі інші етапи можемо пройти дуже швидко – до 2 років. Тобто ми готові нашу домашню роботу робити дуже швидко. Далі це буде лише політичне рішення Євросоюзу», - зазначив Шмигаль.

Він висловив сподівання, що Євросоюз зможе прийняти політичне рішення одразу після того, як Україна виконає свої зобов’язання.

«Я не вірю, що Євросоюз буде ще чекати якихось формальностей після того, як Україна зробить свою домашню роботу. Ми її зробимо, сумніву нема. Ми вже не раз продемонстрували, що виконуємо усі наші зобов’язання. Я хочу вірити, що Україна стане членом ЄС негайно після перемоги, а домашню роботу ми зробимо за 2 роки», - заявив Прем’єр.

 

Блокування кордону польськими аграріями, яке відбувається станом на сьогодні, є абсолютно безглуздим

Очільник уряду наголосив, що більше 90% відсотків українського експорту йде морем або через дунайські порти, водночас менше 5% рухається автомобільними шляхами.

«Ми, будучи на кордоні та спілкуючись із нашими перевізниками, запропонували Польщі 5 кроків, аби вирішити питання блокади. Польський уряд наразі їх розглядає», - проінформував Шмигаль.

Він запевнив, що частина з цих пропозицій уже в комунікації польського уряду та польського Прем'єр-міністра.

«Я сподіваюсь, що польські аграрії також розберуться й у статистиці, й у причинах їхніх бід, які безпосередньо ми пов'язуємо з експортом зерна та продовольства з росії, з Білорусі», - підкреслив урядовець.

Нагадаємо, Україна розробила та пропонує Польщі план деблокади кордону — «План взаємопорозуміння».

 

Експорт новим морським коридором невдовзі сягне 30 млн тонн

Експорт українським морським коридором, який запрацював у серпні 2023 року, вже найближчим часом сягне позначки у 30 млн тонн.

"Морський коридор працює. Скоро досягнемо 30 млн т, які проїхали вже після того, як росія вийшла із зернової угоди", - сказав Шмигаль.

За його словами, мета уряду - вийти на стабільні показники рівня 2021 року в морських перевезеннях, а для цього потрібно захистити експортні шляхи через порти Одеської та Миколаївської областей.

Шмигаль наголосив, що українські порти на Дунаї - це колосальна допомога під час блокування перевезень Чорним морем. 

"Зараз Дунайський портовий кластер розвивається, розглядаємо можливість контейнерних перевезень по Дунаю", - зазначив прем'єр.

Він також нагадав, що порівняно з 2021 роком вантажообіг по Дунаю зріс на 600%.

"Наша мета - розширити експортну спроможність Дунайського кластера з 33 млн т у 2023 році до 35-40 млн т", - підкреслив Шмигаль.

Нагадаємо, Олександр Кубраков: Українським коридором у лютому експортовано рекордний обсяг вантажів.

 

Цьогоріч в Україні будуть масштабовані програми підтримки національного виробника

У 2024 році програми підтримки національного виробника в Україні будуть масштабовані і розширені.

«Ми хочемо масштабувати підтримку національного виробника в Україні. Наприклад, ми знизимо ставку до 5% у межах кредитної програми «5-7-9%» саме на інвестиційні кредити та кредити на власне виробництво. Таким чином ми хочемо стимулювати наших виробників», - зазначив Шмигаль.

Крім того, цього року відновлюється програма компенсації аграріям за купівлю сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва.

«Я нагадаю, що за цією програмою українським виробникам компенсується 25% за придбання сільгосптехніки з відповідним рівнем локалізації такої техніки. Це одна з найуспішніших програм і за оцінками аграріїв, і за оцінками українських виробників. Цього року ми хочемо її розширити на іншу техніку українського виробництва», - додав Прем’єр-міністр.

Також в Україні цього року буде запущено платформу «Зроблено в Україні», яка покликана стимулювати споживчий попит на вітчизняні товари.

 

За рік розмінували і повернули в економіку 18 тис. кв. км земель

В Україні завдяки розмінуванню в економіку за рік повернуто 18 тисяч квадратних кілометрів земель.

«18 тис. кв. км ми ввели в економіку. Якщо минулого року ми комунікували про 174 тис. кв. км, які знаходяться під мінним або іншим забрудненням, снарядів або бомб, які не розірвалися, то цього року ця цифра зменшилася до 156 тис. кв. км. І відповідно, різниця була повернена в економіку України завдяки ДСНС, військовим та операторам гуманітарного розмінування», - повідомив Шмигаль.

Як зазначив глава уряду, наразі створена вся необхідна інфраструктура, кількість операторів гуманітарного розмінування за останній місяць збільшилася з 26 до 29.

За словами Шмигаля, ще 48 потенційних операторів з гуманітарного розмінування проходять сертифікацію.

Як нагадав Премʼєр-міністр, Світовий банк оцінив потреби України на відбудову включно з гуманітарним розмінуванням у 486 млрд доларів.

 

ІЦ УАК за матеріалами Укрінформу

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування