Вантажообіг портів Великої Одеси у найкоротшому місяці року склав 8 млн тонн, з яких 5,2 - продукція українських аграріїв. Це рекордні показники експорту не лише Українським коридором, а і за часів повномасштабного вторгнення.
"Ми поступово наближаємось до довоєнних показників експорту через ці порти. Сьогодні понад 90% всього агроекспорту йде через порти Великої Одеси та Дунайські порти. Україна залишається одним з ключових гарантів продовольчої безпеки. Особливо, що стосується експорту зернових до країн Африки й Азії. З початку роботи Українського коридору майже 28 млн тонн вантажів отримали 42 країни, з яких 19 млн тонн – це зернові та олійні", - зазначив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
Станом на 1 березня на підхід до портів "Одеса", "Чорноморськ" і "Південний" очікували 113 суден, які мають експортувати майже 3 млн тонн вантажів.
АМПУ: Портова галузь виходить на стабільні експортні показники довоєнного рівня.
"Перш за все, хочу подякувати Військово-морським силам ЗСУ та нашим міжнародним партнерам. Завдяки вашим зусиллям безпечно працює та нарощує темпи роботи тимчасовий коридор. Окрема вдячність працівникам ДП «АМПУ», портовикам, працівникам стивідорних компаній, усім залученим у логістичному ланцюжку доставки й обробки вантажів у портах. Незважаючи на майже щоденні сигнали повітряної тривоги, попри постійні обстріли інфраструктури, порти продовжують збільшувати обсяги вантажопереробки та виконувати державні завдання щодо забезпечення критично важливого експорту та імпорту вантажів", - підкреслив Юрій Литвин.
Із серпня 2023 року Українським коридором пройшло 911 суховантажів і танкерів, які експортували до 42 країн Європи, Азії й Африки 28 млн тонн вантажів різної номенклатури, з яких майже 19 млн тонн – агропродукція.
Нагадаємо, Олександр Кубраков: наша задача – вийти на стабільні експортні показники рівня 2021 року
ІЦ УАК за матеріалами Мінінфраструктури й АМПУ