11 липня Європейська Комісія та Європейський інвестиційний банк опублікували дослідження, у якому запропоноване розгортання європейської колії на залізничних шляхах до Львова та Кишинева. Це стане першим кроком до покращення сполучення між Польщею й Україною, а також між Румунією та Молдовою. Дослідження “Стратегія ЄС інтеграції залізничних систем України та Молдови” було виконано технічною консультативною службою ЄІБ JASPERS, у рамках плану дій «Шляхів солідарності Україна – ЄС».
Головна перешкода ефективному залізничному сполученню України з країнами ЄС - це різна ширина залізничних колій. Дослідження рекомендує будівництво на території України та Молдови магістральної мережі європейських стандартних колій (1435 мм) у поєднанні та взаємодії з наявною у країнах мережею ширококолійних залізниць (1520 мм).
Мережа європейських колій в Україні та Молдові дозволить, на думку авторів дослідження, зміцнити інтеграцію в ЄС, посилити транскордонні зв’язки, покращуючи соціальну згуртованість, і стимулювати економічний розвиток.
«З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, питання наземного транспортного сполучення з країнами Європейського Союзу стало критично важливим для українського імпорту й експорту. Для подолання економічних наслідків вторгнення було започатковано ініціативу «Шляхи Солідарності». Ця програма передбачає реалізацію проектів, які покращують транспортне сполучення між Україною та ЄС, зокрема і розширення транс’європейської транспортної мережі (TEN-T) та будівництво євроколії.
Розширення можливостей транспортних коридорів на західному кордоні України, дозволить пришвидшити інтеграцію українського ринку до єдиного ринку Євросоюзу, що надзвичайно важливо в умовах майбутньої відбудови країни. Кінцева мета полягає в тому, щоб розвинути мережу європейської колії всередині України, з’єднавши найбільші населені пункти та нові промислові й економічні центри з країнами ЄС. Це сприятиме кращій логістиці товарів, і матиме позитивний вплив на пасажирські перевезення між Україною та Європейським Союзом», - зазначив Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
Першочерговими кроками має стати запровадження залізничного сполучення євроколією – 1435 мм – між Краковом/Катовіце (Польща) та Львовом (Україна), а також Ясами (Румунія) та Кишиневом (Молдова).
Що стосується розбудови української магістральної мережі залізниць стандарту 1435 мм, їх пропонується розвивати за такими напрямками:
Водночас, у дослідженні пропонуються подальші напрямки розширення. Наприклад, для Молдови пропонується розвивати передусім сполучення євроколією між Кишиневом та Одесою. Наступна ділянка, яку буде оцінено для трансформації/розширення до 1435 мм у майбутньому, це Басарабяска – Джурджулешти, для доступу до портів Галац і Константа в Румунії.
Віце-президент ЄІБ Тереза Червінська, яка відповідає за діяльність банку в Україні та Молдові, зауважила: «Поширення стандартної колії європейської залізничної мережі на Україну та Молдову сприятиме руху товарів і послуг, допомагаючи обом країнам швидше інтегруватися в ринок ЄС та прискорюючи післявоєнне відновлення України. Розвиток сучасного транспортного сполучення - це наш спосіб сприяти економічному зростанню регіону, та надавати постійну підтримку Україні та Молдові на їхньому шляху до інтеграції в ЄС».
Подальше розширення мережі залізниць стандарту 1435 мм в Україні обумовлюватиметься низкою факторів, зокрема: геополітичною ситуацією, тенденціями розвитку нових промислових потужностей в Україні, розвитком залізничної мережі у сусідніх країнах ЄС, а також подальшими змінами до індикативних мап TEN-T.
У той самий час, у звіті зазначається, що впровадження нових 1435-мм коридорів в Україні та Молдові саме по собі не є достатнім для забезпечення інтеграції до залізничних систем ЄС. Для цього необхідно вжити додаткових заходів, таких як:
ІЦ УАК за матеріалами Мінінфраструктури