Поки 5 країн-членів ЄС (Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія) звернулися до Єврокомісії з вимогою продовжити заборону на імпорт українського зерна до кінця 2023 року, інші 12 країн-членів звернулися до Єврокомісії зі своїм зверненням, де вказують невдоволення цією ситуацією та вимагають пояснень.
Франція, Німеччина і ще 10 країн Євросоюзу занепокоєні введенням тимчасової заборони на імпорт продовольства з України для п'яти країн союзу, просять Єврокомісію пояснити таке рішення, повідомляє POLITICO із посиланням на лист цих держав.
"Міністри сільського господарства 12 країн ЄС висловили «серйозну стурбованість» щодо нещодавнього компромісу, досягнутого Брюсселем і п’ятьма східними членами блоку щодо обмеження імпорту української сільськогосподарської продукції", - інформує видання.
Наприкінці квітня Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія заборонили імпорт зерна з охопленої війною країни. Європейська комісія у відповідь запропонувала надати 100 мільйонів євро допомоги фермерам у цих країнах і Румунії, а також тимчасово заборонити український імпорт до них, за винятком транзиту в інші країни.
У жорстко сформульованому листі, надісланому до Європейської комісії, який потрапив до журналістів POLITICO, 12 міністрів сільського господарства заявили, що угода «підриває цілісність внутрішнього ринку ЄС».
Міністри з Франції, Німеччини, Нідерландів, Ірландії, Греції, Австрії, Бельгії, Хорватії, Люксембургу, Естонії, Данії та Словенії закликали до термінового «роз’яснення» угоди, яку, за їх словами, Комісія уклала «без консультацій з державами-членами».
Їхнє занепокоєння зосереджено на тому, наскільки угода відповідає «правилам та функціонуванню» внутрішнього ринку ЄС і зобов’язанням ЄС перед Україною та угоді про асоціацію Києва з блоком. У листі міститься заклик до подальшого обговорення з країнами, щоб пояснити, як і чому було надано 100 мільйонів євро.
«Як і в усіх аспектах нашої підтримки, вкрай важливо переконатися, що Європейський Союз є єдиним і що наші розбіжності не грають на руку росії, особливо в цьому конкретному питанні, де росія погрожує не продовжувати Чорноморську зернову ініціативу, ", - йдеться в листі міністрів.
"Ми закликаємо Комісію повернутися до прозорої процедури відповідно до встановлених правил у рамках функціонування ЄС та його держав-членів", - йдеться у листі.
Кілька міністрів сільського господарства ЄС минулого місяця розкритикували односторонні заборони, накладені Польщею та іншими країнами на український імпорт. Під час зустрічі міністрів у Люксембурзі 25 квітня міністр сільського господарства Фінляндії Антті Курвінен заявив, що обмеження «завдають шкоди» об’єднаним зусиллям блоку допомогти Україні.
Французький міністр Марк Фено звинуватив Польщу та інших у подвійних стандартах у підтримці східного сусіда блоку. Вони висловлювали підтримку, коли йшлося про постачання зброї та запровадження санкцій проти росії, але відвернувся від України, коли знадобилося нести частину її тягаря.
«Не можна закликати до солідарності та приймати односторонні рішення одночасно», — сказав тоді Фено.
Цей лист можна розглядати як ще один сигнал про те, що решті країн-членів ЄС набридла ця епопея з зерном.
«Це також чітко спрямовано на те, щоб надіслати сигнал Польщі та її групі братів, що решті Європи вже досить їхніх подвійних стандартів, коли йдеться про солідарність з Україною. Ви не можете сидіти на двох стільцях одночасно», – написав POLITICO дипломат ЄС.
ІЦ УАК за матеріалами POLITICO