03.05.2023 08:00

Єврокомісія оприлюднила своє рішення щодо експорту української агропродукції

версія для друку
03.05.2023 08:00

Коротко:

Від 2 травня, за рішенням Єврокомісії, Болгарія, Угорщина, Польща і Словаччина зобов’язуються скасувати свої односторонні заходи щодо імпорту агропродукції, що надходить з України. В той же час  4 сільськогосподарські культури – пшениця, кукурудза, ріпак та соняшник до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини експортуватися не будуть до 5 червня 2023 року.

До решти країн Європейського Союзу імпорт з України всієї продукції включно з пшеницею, кукурудзою, ріпаком та соняшником буде продовжуватися без обмежень.

Транзит всієї української агропродукції, включаючи ці 4 агрокультури, зберігається через усі країни Європейського Союзу.

 

Більш детально

Вчора Європейська Комісія прийняла виняткові та тимчасові запобіжні заходи щодо імпорту обмеженої кількості товарів з України під винятковими гарантіями Регламенту про автономні торговельні заходи. Ці заходи є необхідними з огляду на виняткові обставини серйозних логістичних вузьких місць у п’яти державах-членах. Заходи стосуються лише чотирьох сільськогосподарських продуктів – пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику – походженням з України. Вони спрямовані на усунення вузьких місць логістики щодо цих продуктів у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині. Заходи набудуть чинності 2 травня і триватимуть до 5 червня 2023 року.

Протягом цього періоду насіння пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику, що походять з України, можуть продовжувати випускатися у вільний обіг у всіх державах-членах Європейського Союзу, крім п’яти прифронтових держав-членів: Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Продукти можуть продовжувати обіг або транзит через ці п’ять держав-членів за допомогою спільної процедури митного транзиту або відправлятися до країни чи території за межами ЄС.

Паралельно Болгарія, Угорщина, Польща та Словаччина зобов’язалися скасувати свої односторонні заходи щодо пшениці, кукурудзи, насіння ріпаку та соняшнику та будь-якої іншої продукції, що надходить з України.

Вирішуючи проблеми фермерів у державах-членах, які сусідять з Україною, ці заходи підтверджують рішучу відданість ЄС підтримці України та збереженню її можливостей експортувати її зерно, яке має вирішальне значення для того, щоб прогодувати світ і підтримувати низькі ціни на продовольство перед лицем величезних викликів через неспровоковану російську агресію.

Ці заходи є частиною загального пакета підтримки, який пропонує Комісія, і будуть доповнені фінансовою підтримкою для фермерів у п’яти державах-членах та подальшими заходами для полегшення транзиту експорту українського зерна через шляхи солідарності до інших держав-членів і третіх країн.

Комісія готова повторно запровадити запобіжні заходи після закінчення чинного Регламенту про автономні торговельні заходи 5 червня 2023 року, доки триватиме виняткова ситуація.

Комісія готова розпочати оцінку ситуації на ринку Союзу для інших чутливих продуктів за прискореною процедурою гарантій Пропозиції Комісії щодо нового Регламенту про автономні торговельні заходи після набуття чинності цим Регламентом.

"З початку неспровокованої та невиправданої агресивної війни росії ЄС вжив рішучих і послідовних заходів, щоб підтримати спроможність України експортувати потужності, включно з зерновими, які мають вирішальне значення для того, щоб допомогти нагодувати світ і зберегти ціни на продовольство. Сьогоднішні заходи є частиною пакета, який підтверджує наші тверді зобов’язання перед Україною, і водночас розв'язує проблеми логістики та торгівлі в сусідніх країнах-членах ЄС. З цим пакетом я радий сказати, що ми продовжуємо дотримуватись єдиного підходу ЄС, а не односторонніх заходів, які ставлять під загрозу нормальне функціонування нашого єдиного ринку".

Валдіс Домбровскіс, виконавчий віце-президент і комісар з питань торгівлі - 05.02.2023

 

Бекграунд

ЄС тимчасово лібералізував увесь свій імпорт з України та призупинив заходи торгового захисту проти українських компаній до 5 червня 2023 року. Завдяки цим заходам ЄС суттєво підтримує зруйновану війною економіку України. Він також запровадив "Шляхи солідарності", щоб гарантувати, що українське зерно може дістатися до країн, які найбільше потребують, оскільки загарбницька війна росії серйозно обмежила доступ України до її чорноморських портів. «Шляхи солідарності Україна-ЄС» стали рятівним кругом для економіки України та новим зв’язком із Союзом, а також служать для запобігання глобальній продовольчій кризі.

Зростання трафіку на кордоні між Україною та ЄС вплинуло на витрати на логістику та створило вузькі місця, що призвело до перенасичення складських потужностей і логістичних ланцюжків. Ці виняткові обставини впливають на економічну життєздатність місцевих виробників у цих державах-членах. Комісія оцінила ситуацію як таку, що вимагає негайного вжиття заходів відповідно до статті 4(9) Регламенту про автономні торговельні заходи.

 

Корисні посилання:

Імплементаційний регламент Комісії про запровадження превентивних заходів щодо певних продуктів, що походять з України (PDF)

Торгові відносини ЄС з Україною

Запобіжні заходи щодо обмеженого імпорту з України (PDF)

 

ІЦ УАК за матеріалами прес-релізу Європейської Комісії

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування