23.02.2024 14:12

Перемовини будуть складними і тривалими. Ні Україна, ні Євросоюз не можуть собі дозволити проявляти слабинку, бо поляки й інші країни "сядуть на голову і звісять ноги", - Коваль

версія для друку
23.02.2024 14:12

22 лютого до YouTube-каналу "Україна на часі" приєднався Павло Коваль, генеральний директор української аграрної конфедерації. Обговорювали ситуацію на українсько-польському кордоні, можливі домовленості між польськими й українськими чиновниками, а також прогнози щодо завершення протестів на кордоні.

"Ситуація непроста насправді. Дивіться, ми говоримо, що там 14 днів іде блокування. Це такий останній етап. Насправді, вже рік іде блокування. Я в минулому році повертався з Брюсселю якраз у цей час, коли був пік блокування ще рік назад - це березень-квітень минулого року, і ми так тоді аналізували на експертному рівні, говорили, що це передвиборча політика польська. Це воно минеться, і так далі.

Чому воно не минулось, я вважаю? - Мені здається, досить слабким виявився Європейський Союз з точки зору його діяльності таких горезвісних процедур, інституцій і таке інше. Тому що жодна країна-член Європейського Союзу не має права втручатися у торговельні відносини цілого Європейського Союзу. Чому я на цьому наголошую - тому що Україна і ЄС має Угоду про асоціацію, де чітко сказано що ми і вони дотримуються принципів побудови Європейського Союзу, які передбачають там два ключових принципи, крім всіх інших. Перше - це вільний рух товарів, робіт, послуг, капіталу і персоналу та найнятих працівників. І друге - це недискримінація. На лице ми бачимо порушення обох принципів. Є рішення Єврокомісії припинити будь-яке ембарго і не здійснювати таких перепон. Натомість польський уряд ще минулого складу заявив: "А ми в односторонньому порядку будемо перекривати.

 

Факти висипання зерна на землю - факт неприємний. Щодо висипання зернових (їх уже не один) я хочу сказати наступне, друзі: фермер, той що "фермер" за філософією і за покликанням - хліб під ноги не кидає. Оті всі хлопці, що там висипають зерно - то явно там їх підмотивували, можливо в тому числі і російські гроші. Я не думаю, що то фермери, скоріше за все - то провокатори Але знову ж таки, я так думаю, що кримінальна справа відкрита і польська поліція буде цим займатися, і буде якесь рішення. Інше питання - як швидко і які наслідки.

 

Ми якось намагаємось вирішувати свої питання і без переходів польських, але сам факт, що йде російська продукція і блокується українська продукція, і це все відбувається під таким, знаєте, доброю світлою парасолькою, що "росії ембарго, а з Україною ми брати і друзі, ми тут допомагаємо" - воно якось набуває таких трошки інших форм. Я б не хотів на цьому загострювати увагу, але доводиться, тому що ці неприємні факти, коли фермер фермеру висипає хліб під ноги - це вже такий виклик, ну це - якби несолідарна позиція з однієї професії, розумієте, так не поступають. Ну ми спробуємо про це не нагадувати, але нам важко буде це забути.

 

Ми, до речі, з ними (поляками, - ред.) спілкуємось, продовжуємо співпрацю і до сьогоднішнього дня. І повірте, не всі в Польщі щасливі від того, що заблокована українська продукція. Дуже багато навіть аграрних секторів не в захваті від цього. Я вам скажу, що в минулому, позаминулому 2022 році польські виробники комбікормів, польські тваринники, птахівники, виробники свинини із задоволенням купували. І вони традиційно купували у нас завжди великі обсяги соєвих шротів, соняшникової макухи. Потім коли квоти дозволяли, вони купували у нас кукурудзу, ячмінь, пшеницю фуражну й інші зернові культури.

Польський бізнес із задоволенням купував це збіжжя, якщо ми подивимось за 2022 рік, скільки було польськими експортними компаніями реекспортовано збіжжя, у тому числі українського. Вони добре на цьому заробляли ці 2 роки, розумієте. І до нас зверталися, в тому числі, профільні асоціації виробників молока й інші. Вони казали: "Ми ніколи до свого уряду не зверталися з пропозицією заблокувати українське зерно. Це ініціатива окремої частини фермерів". Можливо там десь наші опоненти в гібридній війні (росія, - ред.) знайшли такі слабкі місця, коли доводиться якби включати і такі геополітичні інструменти ведення цієї війни. І тільки частина якась, очевидно, велика частина польських фермерів піддалася на ці такі провокативні рішення, відчули, що на цьому можна мати якісь політичні дивіденди, і вдалися до таких заходів. Але це точно не позиція держави Польщі.

 

Ми завжди будемо з ними сусідами, нам потрібно налагодити з ними відносини. При цьому, я хочу зазначити, друзі, що польські виробники зерна не будуть ніколи більш конкурентними по відношенню до українських виробників зерна. У цьому є цілий ряд об'єктивних факторів. Ми просто тільки на ефекті від масштабу завжди будемо у них вигравати.

Плюс європейські експерти приходять до висновку, що в принципі аграрна політика в Євросоюзі починає банкрутувати. Вони довго могли тримати свій САП ЄС з величезними обсягами дотацій. І польський кейс - це один з таких дзвіночків, коли потрібно і нам, і їм задуматись: А як ми через 3-5-7 років будемо разом жити і будемо знаходити спільні позитивні моменти для спільної європейської політики разом із Україною?

Тому що там більше 3,5 млн, здається, малих ферм у Польщі. А мала ферма, розумієте, вони не можуть конкурувати з нашими навіть середніми і малими підприємствами. Бо коли в тебе 15 га, а у нас мале підприємство - 1000 га, то тільки на ефекті від масштабу ми не можемо з однаковою ефективністю виробляти той же самий ячмінь чи кукурудзу. І треба нам думати, як разом вибудовувати спільні наскрізні ланцюги створення доданої цінності. Можливо там десь переробкою хтось буде більше займатись. Можливо хтось змінить спеціалізацію.

 

Тобто не все так просто. Нам потрібно налаштовуватися, що перемовини будуть тривалими, будуть складними, і нам потрібно напрацьовувати ту комунікаційну стратегію з боку України: про що ми з кожною із 27 країн будемо говорити при євроінтеграції. Це буде непросте завдання. І коли тут хтось порівнює "там он румуни вступали, поляки вступали", це буде інша процедура вступу. І більше того нам потрібно зрозуміти що тієї України і тієї Європи, яка була два роки назад до війни вже немає. Друзі, дуже все змінилося, ситуація кардинально і швидко змінюється.

І сьогодні Україна ще має всі підстави деякі речі ініціювати, ведучи таку величезну війну і маючи при цьому ще можливості бути таким гарантом продовольчої безпеки, і не тільки для своїх громадян, а й для світу".

 

ІЦ УАК за матеріалами YouTube-каналу "Україна на часі"

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування