15.01.2024 17:01

Останні події, що відбулися у Червоному морі

версія для друку
15.01.2024 17:01

США та Британія готуються завдати ударів по хуситах у Ємені найближчим часом

10-11 січня у західних ЗМІ з'явилася інформація, що Велика Британія та США готуються 12 січня вночі завдати ударів по військових об'єктах та інфраструктурі хуситів у Ємені.

Зазначалося, що прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак санкціонував нанесення авіаударів по позиціях хуситів у Ємені найближчим часом. Очікується, що британські війська приєднаються до союзників.

Раніше Сунак поінформував свій кабінет міністрів про неминучість військового удару по хуситах і наголосив, що Британія «продовжить вживати заходів для захисту свободи навігації та захисту життя на морі».

Британія та США мають намір скоротити кількість нападів хуситів, не провокуючи при цьому нових конфліктів.

За інформацією ЗМІ, удари по Ємену будуть нанесені найближчим часом, а протиракетна ППО на американських об'єктах по всьому Близькому Сходу приведена у повну бойову готовність.

Також відомо, що лідер хуситів Абдель Малек аль-Хусі заявив про проведення мобілізації у більшості провінцій країни, які перебувають під контролем хуситів. «Кількість призовників обчислюється тисячами».

З офіційною заявою виступив і Ісламський опір Іраку. «Якщо Ємен зазнає нападу, ми з усією силою завдамо удару по американських військових базах, розкиданих по всій Зх. Азії», – йдеться у заяві.

Нагадаємо, перед цим США та ще 11 країн застерегли єменських хуситів від атак на судна у Червоному морі, попередивши їх про наслідки.

 

Стало відомо, які об'єкти хуситів у Ємені уразили США та коаліція

З вечора 11 по ніч 12 січня, західні країни дійсно атакували хуситів десятками ракет.

США й учасники коаліції уразили понад 60 цілей у 16 місцях розташування бойовиків-хуситів у Ємені. Про це заявив командувач Центрального командування ВПС США генерал-лейтенант Алекс Грінкевич.

Удари були завдані високоточними боєприпасами по вузлах управління, складах боєприпасів, пускових комплексах, виробничих об'єктах і радіолокаційних комплексах ППО.

З посиланням на представників хуситів CNN повідомляє, що вночі було вражені об'єкти у Ємені, зокрема військові бази, авіабази й аеропорти.

У Міноборони Британії повідомили, що 4 літаки Typhoon FGR4 за підтримки танкера-дозаправника використовували керовані бомби Paveway IV для завдання точних ударів по 2 об'єктах хуситів.

Одним із них був майданчик у Бані на пн. заході Ємену, який використовувався для запуску дронів. Другий об'єкт – аеродром в Аббсі, який використовувався для запуску крилатих ракет і безпілотників над Червоним морем.

Президент Джо Байден заявив, що удари були спрямовані по радарах, об'єктах протиповітряної оборони, а також місцях зберігання і запуску дронів, крилатих і балістичних ракет.

Авіаудари були завдані за підтримки західних союзників, включаючи Австралію та Канаду.

 

Нафтові танкери припиняють рейси в Червоному морі після удару США по Ємену, - Блумберг

Щонайменше 3 великі танкерні компанії заявили, що припинили відправляти свої кораблі через південну частину Червоного моря, що свідчить про те, що нічні удари по Ємену можуть призвести до дестабілізації нафтових ринків.

Три компанії, які обслуговують щонайменше 350 суден, прийняли рішення після того, як Сполучене Королівство та США протягом ночі завдали понад 60 авіаударів по об’єктах хуситів у Ємені, намагаючись зупинити підтримувані Іраном атаки на торгове судноплавство.

Після ударів Об’єднані військові сили, до складу яких входять ВМС США та Великобританії, порадили торговим суднам триматися подалі від небезпечної зони, що спонукало десятки кораблів змінити запланований маршрут.

Для кораблів, які прислухаються до поради, це означає, що єгипетський Суецький канал — життєво важлива торгова артерія — більше не є придатним маршрутом між Азією і Європою.

"Якщо ситуація загостриться, всі кораблі повинні будуть уникати Червоного моря, доки не буде відновлено безпечний прохід, і фактично Суецький канал буде закритий для всіх кораблів, за винятком суден, які не проходять через Червоне море повністю", - сказав Нільс Расмуссен, головний аналітик Bimco, (Балтійська і міжнародна морська рада — найбільша у світі міжнародна неурядова організація у секторі судноплавства).

Компанія Torm (Данія), флот якої налічує бл. 80 танкерів, заявила, що оминатиме Червоне море до подальшого розпорядження. Hafnia (Сінгапур), яка володіє 117 суднами та керує ще бл. 90, і Stena Bulk (Швеція) з прибл. 60 суднами також заявили про своє рішення призупинити логістику у зоні конфлікту.

Нагадаємо, до цього такі великі судноплавні компанії, що спеціалізуються здебільшого на контейнерних перевезеннях, як зокрема MSC (Швейцарія), CMA CGM (Франція), Maersk (Данія) і Hapag-Lloyd (Німеччина), заявили, що припиняють рух своїх суден через Суецький канал.

 

Четверо українських моряків перебувають у полоні в єменських хуситів

Президент України повідомив, що у полоні в єменських хуситів перебуває четверо українських моряків. МЗС України підтвердило захоплення 4 українців на території Сомалі, підконтрольній антиурядовим силам.

Про це Володимир Зеленський сказав під час спільної прес-конференції з прем'єром Великої Британії Ріші Сунаком 12 січня.

За словами глави держави, Україна працюватиме над їх поверненням.

"Ситуація в Червоному морі для нас також дуже важлива, тому що вона вплинула на безпеку українських громадян. Зараз четверо наших моряків перебувають у полоні в хуситів. І ми працюватимемо над їхнім поверненням", - сказав Зеленський.

 

США завдали нових ракетних ударів по хуситах у Ємені

У ніч на 13 січня США завдали нових ударів по єменських силах хуситів. Про це повідомила агенція Reuters, посилаючись на ВМС США.

Удар стався після того, як адміністрація президента Джо Байдена пообіцяла «і надалі захищати судноплавство в Червоному морі».

Американські сили завдали удару по радіолокаційному об’єкту хуситів у Ємені. Цього удару було завдано есмінцем ВМС США «Карні» (DDG 64) з використанням наземних ударних ракет Tomahawk.

«Удару було завдано по конкретній військовій цілі, пов’язаній з ударами, завданими 12 січня, з метою послабити здатність хуситів атакувати морські судна, в тому числі і комерційні судна», – повідомили ВМС США.

 

Байден: США передали Ірану «приватне повідомлення» щодо хуситів у Ємені

Президент США Джо Байден заявив, що США передали Ірану «приватне повідомлення» щодо хуситів у Ємені після того, як США завдали другого удару по цьому угрупованню.

"Ми доставили його приватно, і ми впевнені, що добре підготувалися", – сказав Байден журналістам, не повідомляючи додаткових подробиць.

США заявили, що завдали додаткового удару керованими ракетами з есмінця, щоб знищити РЕБ, яка була постійною загрозою для морського руху.

Іран заперечує причетність до атак у Червоному морі. Однак, Тегеран підозрюють у постачанні хуситам зброї, і США стверджують, що іранська розвідка має вирішальне значення, щоб вони могли нападати на кораблі.

 

Німеччина планує відправити фрегат у Червоне море у рамках місії ЄС

Німеччина у рамках місії ЄС хоче відправити фрегат "Гессен" до Червоного моря, щоб допомогти у відбитті нападів єменських хуситів і захистити морський рух.

Про це повідомило видання Die Welt з посиланням на джерела в Берліні та Брюсселі, пише "ЄП".

Згідно з повідомленням, фрегат, який спеціалізується на ППО, має вийти в море 1 лютого. "Гессен" буде одним зі щонайменше трьох фрегатів/есмінців, які, згідно з так званою концепцією кризового менеджменту Європейської служби зовнішніх дій, потрібні для розгортання у мінімальній кількості. 

Корабель ВМС Німеччини має радіолокаційну розвідку, здатну одночасно виявляти 1000 цілей, зенітні ракети й ударні вертольоти. Нещодавно фрегат провів 6 міс. у рамках зусиль НАТО в Північному морі й Арктиці для навчань і стримування росії.

Згідно з планами, нова місія ЄС у Червоному морі має бути затверджена на зустрічі глав МЗС країн ЄС 19 лютого та розпочне роботу до кінця лютого. Спочатку її мандат буде обмежено одним роком.

Перед цим, Данія оголосила про наміри відправити фрегат в Червоне море, щоб підтримати міжнародну коаліцію, яка захищає судна від нападів хуситів.

Про це заявив міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен, слова якого наводить прес-служба відомства.

 

Єменські хусити обстріляли військовий корабель США

У неділю, 14 січня, єменські хусити випустили протикорабельну крилату ракету в бік американського есмінця в Червоному морі, яка була збита винищувачем США, повідомляє Associated Press.

Зазначається, що ця атака стала першим визнаним США обстрілом з боку хуситів відтоді, як у п'ятницю Америка із союзниками почала завдавати ударів по бойовиках після тижневих нападів на судноплавство в Червоному морі.

Згідно із заявою Центрального командування збройних сил США, ракетний обстріл з боку хуситів був здійснений у напрямку есмінця класу "Арлі Берк" USS Laboon, який виконує завдання в південній частині Червоного моря.

Ракета була випущена з району Ходейди, портового міста на Червоному морі, яке тривалий час утримується хуситами.

"Постраждалих або пошкоджень не було".

 

Катар перестав постачати газ Червоним морем після ударів по хуситах

Катар призупинив відправлення танкерів зі скрапленим природним газом через Баб-ель-Мандебську протоку після того, як авіаудари США і союзників по об’єктах хуситів у Ємені підвищили ризики на важливому водному шляху.

Про це 15 січня повідомило Bloomberg з посиланням на дані відстеження суден.

Як зазначається, щонайменше 5 суден зі скрапленим газом, що експлуатуються Катаром, які прямували до протоки в пд. частині Червоного моря, були зупинені у п'ятницю. Ще 3 танкери зупинилися біля берегів Оману, один - у Червоному морі, інший - у Середземному морі поблизу Суецького каналу.

Тривала пауза в поставках від другого за величиною постачальника СПГ в Європі підвищує ризики саме тоді, коли на континенті панує зима, зазначає Bloomberg. Тим не менш, це навряд чи призведе до дефіциту в найближчій перспективі, оскільки Європа добре забезпечена запасами, а промисловий попит залишається стриманим. Ціни на газ у Європі впали на 3,7% у понеділок і торгуються біля найнижчого рівня з серпня.

Bloomberg пише, що хусити поки що не атакували судна, які перевозять газ, відколи вони почали переслідувати кораблі в середині листопада, але небажання Катару забезпечити транзит через протоку підкреслює різке зростання ризиків після ударів під проводом США.

Катар є найбільшим постачальником СПГ до Європи після США і зазвичай відправляє експортні поставки водним шляхом, оскільки альтернативою є набагато довший маршрут навколо південного краю Африки. Торік на нього припадало близько 13% західноєвропейського споживання.

 

Хусити вдарили по американському цивільному судну

Велика Британія заявила, що цивільне судно Gibraltar Eagle у Червоному морі зазнало ракетної атаки поблизу пд. узбережжя Ємену. Там припускають, що це була відповідь хуситів за удари США по їхніх військових позиціях.

У Червоному морі ракета влучила у вантажне судно, яка належить Сполученим Штатам. Про це повідомили у британській морській компанії Ambrey.

За повідомленням компанії, внаслідок удару ракетою по балкеру Gibraltar Eagle на борту спалахнула пожежа. Однак попри це, обійшлося без постраждалих. Ба більше, судно залишилося на ходу.

Пізніше Центральне командування США, яке відповідає за Близький Схід, підтвердило атаку на американське судно. Там заявили, що по ньому вдарили протикорабельною балістичною ракетою. Постраждалих і значних руйнувань немає.

Тим часом хусити визнали, що це саме вони завдали ракетного удару по кораблю США в Аденській затоці

Військовий представник хуситів Ях'я Сарі пригрозив, що мішенями будуть усі американські та британські кораблі та військові кораблі, які беруть участь в "агресії" проти Ємену.

 

Контекст подій

З чого все почалося

Хусити як союзники Ірану є частиною їхньої антиамериканської та антиізраїльської коаліції.

Після вторгнення терористів ХАМАС в Ізраїль і початку операції у Секторі Гази єменські хусити почали нападати на торгові судна в Червоному морі. Так вони демонстрували свою підтримку палестинському угрупованню й обіцяли продовжувати атаки, доки Ізраїль не припинить операцію в Газі.

Хоча хусити стверджують, що завдають ударів по «судах, пов'язаних з Ізраїлем», атак зазнають і кораблі, які не мають відношення до ізраїльської сторони.

Важливість Червоного моря

Загалом, починаючи з 19 листопада, хусити здійснили понад 20 нападів на кораблі у Червоному морі. На цей маршрут припадає близько 15% світової морської торгівлі, зокрема 8% світової торгівлі зерном, 12% – нафтою, 8% – зрідженим природним газом.

Щоб уникнути атак хуситів, судноплавні компанії змушені значно змінювати маршрути, щоб вони пролягали в обхід Червоного моря, в результаті рейси подовжуються на 7-10 днів. Через це вартість перевезення вантажів на контейнеровозах, що прямують з Азії до Європи, зросла вдвічі. Це спричиняє зростання цін на товари.

Збройна відповідь терористам

Через напади на комерційні судна США оголосили в Червоному морі операцію "Prosperity Guardian", до неї приєдналися також Британія, Бахрейн, Канада, Франція, Італія, Нідерланди, Норвегія, Сейшельські Острови, Іспанія й інші. Мета операції – захистити вільне судноплавство в регіоні.

3 січня США та союзники попередили єменських хуситів про відповідальність за незаконні атаки у Червоному морі з використанням безпілотників і ракет. У заяві йшлося, що дестабілізуючі дії загрожують свободі судноплавства та життям людей.

Президент США Джо Байден підтвердив, що це вимушена відповідь на атаки у Червоному морі. Прем'єр Британії Ріші Сунак зазначив, що це захід самооборони.

Інші члени коаліції підтвердили, що удару по об'єктах хуситів було завдано відповідно до права держав на індивідуальну та колективну самооборону.

Офіційна лінія західних урядів полягає у тому, що поточні авіаудари по об'єктах хуситів є цілком відокремленими від війни в Газі.

За їхніми словами, вони є «необхідною та пропорційною відповіддю» на неспровоковані та неприйнятні атаки.

Заяви від представників фашистських режимів

Представники хуситів обіцяли відплатити: вони заявили, що атаки не припиняться, а США та Британії буде «викладено урок на морі».

Іран, який підтримує хуситів, заявив, що удари «є порушенням суверенітету та територіальної цілісності Ємену, а також порушенням міжнародного права».

МЗС росії назвало операцію «перекручуванням англосаксами резолюцій Радбезу ООН і повною зневагою міжнародного права в ім'я ескалації ситуації в регіоні заради своїх руйнівних цілей». рф також подала запит про термінове засідання Ради безпеки ООН.

 

Читайте також: Криза у Червоному морі додає проблем українському агроекспорту.

Українські асоціації звернулися до Президента України щодо кризи морських перевезень у Червоному морі

 

ІЦ УАК

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування