22.12.2023 09:09

Криза у Червоному морі додає проблем українському агроекспорту

версія для друку
22.12.2023 09:09

Найбільші судноплавні компанії припинили рух Суецьким каналом цього тижня.

Великі судноплавні компанії, зокрема MSC, CMA CGM, Maersk і Hapag-Lloyd, заявили, що припиняють рух своїх суден через Суецький канал. Про це пише Rail.insider із посиланням на BBC.

Найбільша у світі судноплавна компанія Mediterranean Shipping Company (MSC) оголосила, що відводить свої судна з Червоного моря. Французька CMA CGM зробила аналогічну заяву через день після того, як данський судноплавний гігант Maersk і німецька транспортна компанія Hapag-Lloyd призупинили рейси Червоним морем.

Рішення пов’язані з нападами підтримуваних Іраном повстанців-хуситів у Ємені. Повстанці кажуть, що їхньою ціллю є кораблі, що прямують до Ізраїлю.

Наголошується, що Червоне море є одним із найважливіших у світі шляхів транспортування нафти та пального. Але хусити посилюють атаки проти іноземних суден, використовуючи безпілотники та ракети.

У своєму повідомленні MSC заявила, що ситуація в цьому районі стала «серйозною». Так, контейнеровоз компанії Palatium III зазнав нападу 15 грудня, коли він проходив через Червоне море. Екіпаж не постраждав, але судно було виведено з експлуатації. Водночас CMA CGM дала вказівки своїм контейнеровозам «досягнути безпечних зон і негайно призупинити рух у безпечних водах до подальшого повідомлення».

У Maersk назвали ситуацію «тривожною».

«Після інциденту 14 грудня, пов’язаного з Maersk Gibraltar, і ще однієї атаки на контейнеровоз 15 грудня ми наказали всім суднам Maersk у цьому районі, які мають пройти через протоку Баб-ель-Мандаб, призупинити свій рух до подальшого повідомлення», — йдеться в повідомленні.

Чотири компанії, які зараз призупинили діяльність у цьому районі, входять до п’ятірки провідних у світі, й експерти з судноплавства кажуть, що такі рішення суттєво вплинуть на ланцюжки поставок.

Протока Баб-ель-Мандаб, або Ворота сліз, — це канал завширшки 20 миль (32 км), відомий, як небезпечний для навігації. Він розташований між Єменом на Аравійському півострові, Джибуті та Еритреєю на узбережжі Африки. Це шлях, яким кораблі можуть дістатися до Суецького каналу з півдня та який сам по собі є основним судноплавним шляхом. Уникнення його означає, що судна повинні йти набагато довшими маршрутами, наприклад навколо Півдня Африки. Щороку тут проходить приблизно 17 тис. суден і 10% світової торгівлі. Будь-яке судно, що проходить через Суец до Індійського океану чи з нього, має пройти цим шляхом.

 

Останніми днями через атаку ракетами, випущеними з частини Ємену, контрольованою хуситами, по морських контейнеровозах великих морських ліній у Червоному морі почали приходити скасування бронювань морських контейнерів, зокрема для перевезення яблук з ЄС та України.

Про це заявив керівник компанії USPA Fruit Володимир Гуржій у колонці на AgroTimes.

«Найбільші світові перевізники озвучили, що вимушені тимчасово припинити транзит вантажів через Суецьку протоку на Середній Схід і чекати на зміну політичної ситуації. Тим часом вони якось планують виконувати свої зобов’язання, ймовірно, за допомогою альтернативних маршрутів. Фактично з України та деяких країн Європи він єдиний - через Гібралтар та огинаючи Африку із заходу», - пояснив Володимир Гуржій.

Він припустив, що торгові судна підуть Червоним морем у супроводженні воєнно-морських конвоїв. Звичайно, це збільшить вартість логістики та транзитний час товару в морі. 

«Поки що ми не знаємо, наскільки це вплине на економіку, щоб давати подальші прогнози», - визнав експерт. 

І додав, що деякі логісти продовжують приймати бронювання, хоча це складно зрозуміти. Можливо, деякі лінії прийняли рішення щодо альтернативних шляхів і вже бронюють на ці напрямки. 

«Але я точно можу сказати, що нам і деяким нашим партнерам і конкурентам уже скасували бронювання. Не думаю, що хтось станом на зараз може дати якийсь прогноз подальшого розвитку подій. Єдине, що можна зараз гіпотетично припустити, що перевізники будуть виконувати ті контракти, які вже в дорозі. Прецеденти свідчать про те, що вартість тих бронювань, які не скасовані, зазвичай залишається незмінною.

Якщо рахувати сортований, запакований товар, який лежить на складі в Україні й уже готовий був відправитись у дорогу на Середній Схід, - це принаймні сотні тонн яблук. Якщо взяти всі вантажі з України, то, можливо, це десятки тисяч тонн», - підсумував Гуржій.

 

ІЦ УАК за матеріалами Rail.insider та AgroTimes

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування