Наприкінці минулого тижня Михайло Різак, директор із взаємодії з органами влади «НІБУЛОНу», взяв участь у роботі круглого столу, організованого Міністерством відновлення.
Ключовою темою зустрічі між представниками міністерства на чолі з Олександром Кубраковим, Віце-прем’єр-міністром з відновлення України – Міністром розвитку громад, територій та інфраструктури України, представниками найбільших українських компаній-експортерів та американською делегацією, яку очолила Спеціальна представниця з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер, став експорт і розвиток логістичних шляхів.
Висловлюючи подяку американським колегам за стабільну підтримку України та «НІБУЛОНу» зокрема, Михайло зауважив, що зараз, коли вдалося побудувати нові, достатньо сталі експортні маршрути, важливо навести фокус на підвищення внутрішньої ефективності новоствореної системи. Це має вплинути в першу чергу на собівартість транспортування, що зрештою посилить конкурентоспроможність українських виробників на зовнішніх ринках.
«Досвід «НІБУЛОНу», якому через блокування річкової навігації довелося переорієнтуватися з водного транспортування на перевезення автошляхами та залізницею, свідчить, що підвищувати ефективність вдається навіть у надскладних умовах війни. Так, зокрема завдяки допомозі Проекту USAID «Економічна підтримка України» у вигляді 50 вагонів-хоперів нам вдалося значно покращити економіку перевезень протягом липня-грудня 2023 року за рахунок збільшення частки використання власних вагонів з 10% до 23%. Економічний ефект, який перерозподілився на закупівельну ціну для фермерів, склав $1,7 млн. І це за умов, що ці 50 вагонів-хоперів покривають потреби перевезень лише 1 з 9 річкових терміналів, які через війну втратили можливість відвантажувати на воду (ще 5 в окупації або зруйновані). Усього «НІБУЛОН» потребує 250 додаткових вагонів, що дозволить масштабувати ефект на всю мережу елеваторних комплексів. Ми просимо посилити підтримку USAID і не соромитися допомагати великим компаніям, які є посередником допомоги тисячам малих і середніх підприємств», – зазначає Михайло.
Саме збільшення пропозиції вагонів від Укрзалізниці та їх надання від донорів у системному зв’язку зі здешевленням логістики на річці Дунай, на думку пана Різака, сприятимуть посиленню економічної спроможності всіх учасників експортного ланцюга. У свою чергу для здешевлення логістики на річці Дунай критичне значення має і здійснення політичного впливу й організації заходів, спрямованих на створення умов для виведення флоту, заблокованого зараз у портовому вузлі Миколаєва.
«Протягом 2022-2023 років ми спостерігали збільшення ціни на фрахт на річці Дунай у понад три рази, а на сьогодні ціни залишаються в понад два рази більшими, ніж у довоєнний період. Саме евакуація флоту з миколаївського портового вузла має вирішити проблему дефіциту суден класу «річка-море» та повернути ціну на фрахт на довоєнний рівень. Крім цього, наявність інструменту евакуації дозволить відновити роботу суднобудівної галузі економіки України, яка з початку війни повністю зупинена. Ми просимо світову спільноту допомогти в збереженні робочих місць у суднобудівній галузі та надати роботу із будівництва вітряків, мостів і будь-яких інших проектів, спрямованих на розвиток економіки в цілому», – вважає Михайло.
НІБУЛОН висловлює подяку Міністерству відновлення за запрошення взяти участь у роботі круглого столу та можливість висловити позицію і бути почутими. Компанія дякує американським партнерам, а також особисто Послу США в Україні Бріджит Брінк і Спеціальній представниці з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер за стабільну підтримку України та зацікавленість надалі допомагати відновлювати економіку.
ІЦ УАК за матеріалами прес-служби "НІБУЛОНу"