25.04.2024 16:46

Імпорт добрив на 35% перевищує вітчизняне виробництво

версія для друку
25.04.2024 16:46

Сусідня Польща також завалена дешевими російськими та білоруськими добривами, які не потрапили під санкції ЄС.

Про це йдеться у прес-релізі компанії "Group DF".

Повідомляється, що заводи азотного холдингу OSTCHEM виготовили 520,6 тис. тонн мінеральних добрив у 1 кварталі 2024 року. Зокрема, Черкаський «Азот» виготовив 391 тис. тонн, а «Рівнеазот» – 129,6 тис. тонн.

Структура виробництва залишається досить стабільною: незмінним лідером залишається аміачна селітра (виготовлено 246 тис. тонн), друге місце – КАС (123,8 тис. тонн), на третьому – карбамід (123,5 тис. тонн). Обсяг виробництва ІАС трохи зріс, порівняно з минулим роком, склавши 15,8 тис. тонн, аміак – 9,08 тис. тонн.

«OSTCHEM котрий рік поспіль забезпечує стовідсоткове виконання зобов’язань у період весняної посівної, проте у 2024 році посилився негативний галузевий тренд: імпорт добрив значно перевищив вітчизняне виробництво», - кажуть у холдингу.

«Якщо порівняти виробничі результати OSTCHEM за 1 квартал цього року з аналогічним періодом минулого року, коли наші заводи виготовили 515,5 тис. тонн мінеральних добрив, ми побачимо, що зростання виробництва вже фактично зупинилося. Причина: український ринок завалений імпортними добривами. У 1 кварталі 2024 року імпорт становив 701,2 тис. тонн, на 35% перевищивши вітчизняне виробництво. Імпорт продовжує вбивати вітчизняне виробництво, вже 4 виробники добрив зупинені – це ОПЗ, «Дніпроазот», «Рівнеазот» і «Сумихімпром», – прокоментував Олег Арестархов, керівник департаменту корпоративних комунікацій Group DF.

Українські виробники продовжують втрачати позиції на українському ринку у більшості сегментів добрив, крім КАС.

«Насамперед українські хімзаводи драматично втрачають ринок карбаміду: у 1 кварталі Україна виробила 123,5 тис. тонн карбаміду, а імпорт становив 181 тис. тонн. 88% всього імпортного карбаміду було завезено з Азербайджану та Туркменістану – держав, дружніх до росії. Свої позиції, як найсильнішого експортера добрив в Україну, сьогодні також нарощує Польща. Польща сьогодні завалена дешевими російськими та білоруськими добривами, вони не потрапили під санкції ЄС. Весь надлишок добрив із польського ринку вони перенаправляють в Україну», – додав Арестархов.

У 2023 році Польща імпортувала на свою територію 1,016 млн тонн карбаміду, з яких карбамід з росії склав 34% (345 тис. тонн). Водночас на українському ринку Польща в 1 кварталі 2024 року вже стала безумовним лідером серед експортерів за такими видами добрив, як аміачна селітра, нітрат сульфату амонію, КАС, NPK.

«На жаль, за гучними гаслами українських чиновників у рамках кампанії «Купуй українське» – досі не видно практичних кроків щодо зменшення імпорту та реального захисту українського виробника добрив. Ми бачимо, як демонстративно поляки захищають свій ринок, ми бачимо, як блокується завезення українського зерна й іншої агропродукції до ЄС. Але при цьому спостерігаємо стрімке зростання імпорту добрив та аграрної продукції в Україну. Все це відбувається за мовчазної бездіяльності тих, хто зобов’язаний захищати інтереси українських галузей і піклується про збереження українських робочих місць. Польща демонструє нам, як ефективно захищати інтереси своїх виробників через різні дотаційні інструменти, вона легко переграє сусідів у торговельних війнах. Результат – на табло: Польща стала найбільш динамічною країною ЄС за темпами зростання ВВП. А у нас – зворотна картинка – хтось лобіює інтереси імпортерів, та імпорт зростає, зупиняючи один український завод за іншим, вбиваючи робочі місця українців», – резюмував представник Group DF.

Він наголосив, що на столі Уряду України знаходяться конкретні пропозиції Спілки хіміків України, які можуть захистити український ринок і дозволять уникнути падіння хімічної галузі у 2024 році.

ІЦ УАК за матеріалами GDF

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування