01.06.2023 14:42

Ідуть дискусії, чи погоджуватись на відновлення роботи аміакопроводу «Тольятті – Одеса» в обмін на продовження дії "зернового коридору"

версія для друку
01.06.2023 14:42

Генеральний директор УАК Павло Коваль в ефірі телеканалу Ukraine World News прокоментував можливість відновлення роботи аміакопроводу «Тольятті – Одеса» в обмін на пролонгацію Чорноморської зернової ініціативи.

 

Загалом мзс росії озвучувало такі вимоги в обмін на експорт зерна з України:

  • перепідключити "Россельхозбанк" до SWIFT;
  • відновити постачання на росію запчастин до сільгосптехніки;
  • зняти санкційні обмеження з транспортної логістики та страхування російського сільгоспекспорту;
  • розморозити активи російських компаній за кордоном;
  • відновити роботу аміакопроводу "Тольятті-Одеса".

Варто зазначити, що ООН також лобіює відновлення роботи аміакопроводу, щоб відновити постачання російських добрив на світовий ринок задля забезпечення продовольчої безпеки.

Павло Коваль нагадав, що Україна спочатку не погоджувалася на ці умови, однак у вересні 2022 року Зеленський запропонував прийняти умову по аміакопроводу, але росія натомість мала провести обмін полонених "всіх на всіх". російська сторона тоді відмовилась від цієї пропозиції, зазначивши, що аміак і військовополонені - це різні речі.

Однак, зараз, коли росія практично зупинила роботу зернової ініціативи, питання щодо аміакопроводу «Тольятті – Одеса» повернулося на порядок денний.

Дане рішення, як зазначає Коваль, є дуже спірним і ризиковим. Проте, генеральний директор УАК вважає, що погодитись на відновлення роботи аміакопроводу можна за умови нормальної безперешкодної роботи коридору та розширення угоди на миколаївські порти з розширенням номенклатури експорту на промислові товари.

Експерт підкреслює, що в умовах війни важливо не забувати про економіку країни.

За словами Павла Коваля експорт продовольства в розмірі понад 30 млн тонн у межах Чорноморської зернової ініціативи приніс Україні майже 10 млрд дол.

Іншою перевагою є і те, що Одеський припортовий завод поєднує у собі дві функції: може одночасно виробляти власні азотні мінеральні добрива з імпортного аміаку або природного газу, і закачувати в танкери-газовози рідкий аміак із магістрального аміакопроводу Тольятті – Одеса. Потужність перевалки становить 2,6 млн тонн аміаку на рік.

Тобто дане підприємство відновить виробництво добрив і відповідно сплачуватиме податки у бюджет України, експортуватиме свою продукцію та забезпечить український ринок дешевшими мін. добривами.

Проте є і противники поновлення роботи аміакопроводу «Тольятті – Одеса».

Їхнім одним із головних аргументів є те, що відновлення експорту російського аміаку з порту Одеси стане додатковим джерелом для росії фінансування війни.

Другим не менш важливим аргументом є безпековий фактор. Адже, країна-терорист може використати запущений у роботу аміакопровід як зброю. Пошкодження трубопроводу у певній ділянці призведе до вибуху та хімічного забруднення великої частини території. Ба більше, аміакопровід Тольятті – Одеса проходить близько з лінією фронту, що також може перешкодити нашому контрнаступу.

Однак, як підсумував Павло Коваль, рішення прийматиме виключно військово-політичне керівництво України, яке зараз зважує всі за та проти.

За його словами проблема з блокуванням українських морських портів може вирішитись сама собою за умови успішного контрнаступу.

росія напала на Україну, бо ми для неї є перш за все ідеологічним конкурентом, але, крім того, і конкурентом в інших багатьох сферах, зокрема і в аграрній.

 

Заступник міністра реконструкції України Юрій Васьков 30 червня на міжнародній конференції Grain Ukraine 2023 також згадав про аміакопровід.

«В угоді жодного слова нема про аміакопровід. Мова була лише про експорт наявного аміаку. Його на той момент було 40 тис. т. Ні слова про трубу, ні слова про транзит. Технічно аміакопровід готовий прокачувати 100 тис. т на місяць. Треба 30 днів, щоб він запрацював. За сьогоднішніх цін це $28-30 млн прибутку російським відправникам», – сказав Юрій Васьков.

За його словами, українська сторона пропонувала росіянам перемовини разом з партнерами, але представники країни – терориста вийшли з переговорного процесу. Вони чекають вирішення інших пунктів, серед яких підключення до SWIFT Россільхозбанку.

Заступник міністра реконструкції України додав, що за результатами травня експерти прогнозують проходження менше 1,3 млн т агропродукції по зерновому коридору. Найбільше було у жовтні — 4,3 млн т. Юрій Васьков нагадав, що з листопада рф блокує повноцінну роботу коридору. З 2 травня не працює порт Південний.

 

ІЦ УАК за матеріалами UWN

 

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування