16.07.2015 11:08

Гендиректор Agrokultura розповів про майбутнє українських активів

версія для друку
16.07.2015 11:08

На початку червня агрохолдинг Agrokultura з активами в Україні та Росії продав більшу частину українського земельного банку. 60 000 га у Львівській, Івано-Франківській та Тернопільській областях стали частиною свопу з «Миронівським хлібопродуктом» Юрія Косюка.

Натомість Agrokultura отримала підприємство «Воронеж Агро Холдінг», обробляє 40 000 га в однойменній області РФ. Таким чином, земельний банк компанії в Росії досяг майже 190 000 га, в той час як в Україні зменшився до 9000 га.

Західноукраїнські землі, які дісталися МХП, ніколи не були прибутковими. Лише в 2014-му український кластер Agrokultura зумів заробити $3 млн операційного прибутку. Втім, у той же період прибуток до оподаткування все одно залишився негативною величиною в розмірі $80 000. Вся група в цей час працювала не набагато краще. До 2014-го Agrokultura в цілому також генерувала лише збитки, і тільки минулого року менеджмент компанії, нарешті, зміг порадувати раду директорів чистим прибутком у $2,6 млн.

Влітку 2014 року Микола Фартушняк − етнічний українець із паспортом РФ − і росіянин Ігор Худокормов почали активне скуповування акцій Agrokultura. До лютого 2015-го їм вдалося взяти під контроль близько 96% цінних паперів холдингу і провести його делістинг з біржі Fist North − альтернативного майданчика NASDAQ.

Якщо для Фартушняка, власника мережі «Спортмастер», сільське господарство − непрофільна галузь, то бізнес-інтереси Худокормова зосереджені якраз в АПК. Йому належить найбільший у Росії виробник цукру «Продімекс», у якого водночас найбільший у РФ земельний банк − 720 000 га. Інтерес Худокормова до російських земель Юрія Косюка був невипадковим з огляду на те, що основні виробничі потужності «Продімексу» сконцентровано у Воронезькій області.

З новими власниками у формально шведської Agrokultura проблеми, схоже, завершилися. Нинішні акціонери готові забезпечувати компанію замовленнями та фінансуванням. До того ж, приватна структура власності не вимагає щорічного подання звітності − аграрію Худокормову не доведеться пояснювати, чому успішні роки деколи змінюються неврожаями.

Як запевняє керуючий директор Agrokultura Стівен Пікап, який працює в структурі Групи з 2008 року, кидати український офіс компанія також не має наміру. В інтерв'ю Forbes менеджер поділився планами розвитку обох країнових кластерів, досвідом оптимізації бізнесу та враженнями від роботи в Україні та Росії.

Міняємо доданки місцями

− Чому Agrokultura вирішила розпродати практично весь земельний банк в Україні і сконцентрувати угіддя в центральній Росії?

− Вихід з українського ринку не був нашим мотивом в угоді з МХП. Такої мети не стояло зовсім. Просто вигоди від концентрації земельного банку навколо цукрових заводів одного з наших власників більші, ніж втрати у зв'язку з продажем частини українського бізнесу. Я був би дуже радий купити «Воронеж Агро Холдинг» за кеш, але обом сторонам більше підійшов своп.

− Які вигоди вам обіцяє сусідство з переробними потужностями «Продімексу»?

− У Росії дуже високі ціни на цукровий буряк у порівнянні з Україною (понад $50/т). Та все ж до обміну з МХП ми намагалися мінімізувати його посіви (у 2014-му Agrokultura вирощувала цукрові буряки всього на 1 300 га. − Forbes). Це високовитратна і ризикова культура, яка дуже швидко псується, − зібраний урожай необхідно доставити на заводи протягом лічених днів. Крім того, заводи можуть не прийняти вашу сировину в урожайні роки. Тому необхідний надійний партнер, якому можна довіряти. Маючи на руках контракт з «Продімексом», я впевнений, що наш співвласник не залишить в полях свій власний цукровий буряк.

Раніше наш потенціал висівання цієї культури становив до 10 000 га. «Воронеж Агро Холдинг» подвоює його і дозволяє збільшити виробництво цукрових буряків до 1 млн тонн на рік. При врожайності 45-50 т/га EBITDA з гектару становить $1000.

Зараз нам дуже вигідно консолідувати землі навколо цукрових заводів «Продімексу», бажано в радіусі 50 км. Можливо, проведемо ще свопи.

− Наскільки вагомим фактором при обміні активами для вас були ризики роботи в Україні − країні, яка перебуває у конфлікті з Росією?

− Я не думаю, що політичні ризики були для нас такою вже проблемою, як для іншої сторони. Український уряд не так схильний обмежувати наші інтереси, як, напевно, Росія, яка втручається в роботу українських компаній, що працюють в її юрисдикції. Не буду зарікатися, але поки що ми не відчуваємо ніякого тиску в Україні. До того ж, Agrokultura − транснаціональна компанія з міжнародною командою менеджерів, а в операційному управлінні в Україні задіяні тільки українці.

− Наскільки інтегровані український і російський кластери Agrokultura? Різна структура виробництва і віддаленість бізнесів один від одного створюють враження, що вони працюють абсолютно розрізнено.

− Так і є. Єдина сполучна ланка між країновими кластерами − це я і мій фінансовий директор. Ну, хіба що раз на рік місцеві менеджери зустрічаються всі разом у рамках Групи.

Тому обмін активами з МХП суттєво не вплинув на наш бізнес у Росії. У нас люди рідко переходили з українського офісу в РФ і навпаки. Це відбувалося тільки, коли мова йшла про якийсь специфічний аспект бізнесу, наприклад, IT (ми намагаємося розвивати IT-інфраструктуру в Україні та Росії за ідентичними стандартами). Але в операційному плані країнові кластери мало в чому схожі.

Операція «оптимізація»

− В Україні у вас залишилося дуже мало землі − всього 9000 га. На такій площі дуже складно побудувати високоефективний агробізнес...

− Повністю згоден, проте ми не збираємося залишати його в нинішньому розмірі. Ми хочемо почати будувати свій бізнес в Україні модулями по 15-20 тис. га. Наші 9000 га у Мостиському районі Львівської області дуже консолідовані − відстані між полями не перевищують 20 км. Зберемо ще якусь кількість землі в суміжному Городоцькому районі, і перший модуль буде готовий.

− Скільки таких міні-кластерів ви плануєте мати в нашій країні?

− Фактично акціонери дали мені карт-бланш на купівлю в Україні. Все залежить від того, скільки хороших угод ми знайдемо. Значна частина моєї роботи зараз присвячена саме цим пошукам.

Частину угідь ми плануємо орендувати в держави. Зараз уряд проводить аукціони орендних прав на державні землі. Мова йде про роздачу невеликих площ, але якщо ваш власний земельний банк невеликий, це гарна підмога.

− У 2014 році Agrokultura вперше отримала чистий прибуток − $ 2,6 млн. За рахунок чого вам це вдалося?

− До минулого року в нас була дуже невдала історія − з часу утворення компанії в 2006-му ми весь час працювали у збиток. У середині 2013 року, коли ціни на світових ринках вже істотно знизилися, Agrokultura оновила менеджмент − я став СЕО, а мій колишній заступник − фінансовим директором. Рада директорів поставила мені ультиматум − або ми стаємо прибутковими, або компанія ліквідується.

Основною проблемою були завищені витрати. Ми витратили 4-5 місяців на планування того, як їх скоротити, і в кінцевому підсумку оздоровили фінансові потоки компанії. Також допомогла девальвація рубля і гривні.

Таким чином, прибуток у 2014 році абсолютно не пов'язаний із продуктивністю біологічних активів. Хіба що погода не підкачала.

− Які статті витрат зазнали оптимізації в першу чергу?

− Ми практично переписали бюджет з нуля, переглянули абсолютно всі бізнес-процеси. Насамперед, оптимізація торкнулася персоналу. Витрати на зарплати ми знизили на 40%, скоротили загальний штат на 30%. Найважче було топ-менеджерам − їхні зарплати знизилися на 55-60%. Більшість керівного складу довелося просто звільнити: залишилися тільки по 6 людей для України і Росії, і ще два для Групи в загальному: CEO і CFO. Це не прояв неповаги до тих, хто потрапив під скорочення, − вони виконували свої обов'язки, але ми можемо працювати і без них.

Один з ефектів такої оптимізації − усунення бюрократичної тяганини. Коли я або Єлизавета [Поттер, виконавчий директор Agrokultura в Україні] приймаємо рішення, не потрібно, щоб воно проходило шість стадій узгодження.

– Виробничі витрати 2014 року також зменшилися на 21%, якщо порівняти з попереднім роком, – до $66 млн. Яких принципів ви дотримувалися, заощаджуючи на собівартості?

– Ми відмовилися від деяких брендових агрохімікатів на користь значно дешевших генериків. Завдяки цьому витрати на гектар істотно знизилися. (Наприклад, для ріпаку за минулий рік вони знизилися на 27%, до $1000/га. – Forbes.) Вважають, що урізати такі витрати небезпечно: можна втратити врожайність. Але в результаті продуктивність знизилася дуже несуттєво.

Загалом припинили шукати тільки західні бренди, почали торгуватися щоразу, коли робимо закупівлі. Економія навіть по 1–2% на окремих витратах робить внесок у великі зміни.

Стаття

2013 (тис. $)

2014 (тис. $)

Заощадження (%)

Зарплати і податки

6907.00

4785.00

31

Інші витрати на персонал

38.00

23.00

39

Поїздки та транспорт

1072.00

607.00

43

PR

51.00

42.00

18

Комунікації

239.00

175.00

27

Утримання офісів

485.00

329.00

32

Бонуси менеджерам

182.00

-

100

Аудиторські послуги

735.00

378.00

49

Юридичні послуги

488.00

424.00

13

Інші фахівці

867.00

662.00

24

Витрати лістингу

33.00

27.00

18

Банківські комісійні

163.00

147.00

10

Інші витрати

355.00

284.00

20

Амортизація

355.00

189.00

47

Усього

13610.00

8073.00

41

       

Курс на 31 грудня 2014 року

Джерело: фінансовий звіт Agrokultura за 2014 рік

По обидва боки фронту

– У чому основні відмінності державного підходу до підтримки АПК в Україні та в Росії?

– У Росії є структуровані програми дотацій. Вони передбачені майже на кожній ланці виробничого ланцюжка: є субсидії на гектар, дотації при закупівлях техніки та інших факторів виробництва. В Україні ми фактично не отримуємо жодних дотацій. Водночас Росія встановила мита на експорт пшениці. Для нас це виглядає так, ніби держава забирає підтримку, яку щойно надала.

Утім, у Росії допомога сільському господарству комплексніша. До речі, її розмір після введення відповідних санкцій проти Заходу зріс ще більше.

– Тобто санкції позитивно позначилися на вашому бізнесі?

– Хоч це й дивно, але поки що так. Їхня суть зводиться до того, що стало важче продати деяку продукцію в Росію. Та в нас в Україні немає «молочки» (донедавна основної статі експорту в Російську Федерацію у вітчизняних аграріїв. – Forbes), і взагалі наша продукція ніколи не йшла на експорт в РФ.

Наразі найбільша проблема, яку спровокували санкції, – це фінансування. За останні півтора року в Росії суттєво зросли відсоткові ставки [в рублях]. Спочатку вони були в рамках mid-teens (10–19%. – Forbes), потім підвищилися до 30% і тепер знову повернулися до трохи більш як 20%.

У довгостроковій перспективі вплив санкцій буде протилежним. Уже сьогодні інвестор не хоче дивитися в бік РФ. Я думаю, МХП стикався з цією проблемою: якщо раніше міжнародні інвестори були дуже зацікавленими в таких російських активах, як «Воронеж Агро Холдинг», то за нинішньої кон'юнктури його був готовий купити тільки місцевий бізнес. Що фактично і сталося.

– Наскільки зросла б ваша операційна маржа, якби в Україні система підтримки була такою ж, як у Росії?

– Гадаю, на 3–5 в.п. У важкі роки це може серйозно додати прибутковості. Але без нормального фінансування з боку банків ці методи підтримки не допоможуть, а його в Україні сьогодні немає. Ви не можете інвестувати з відсотковою ставкою 20%+. Середня рентабельність для аграрних проектів в Україні – це лише близько 20%, а не так багато бізнесів генерують гарантовану прибутковість на рівні 20% на рік.

Отримати фінансування в доларах в Україні майже неможливо. Банки встановлюють дуже високі й волатильні ставки або ж узагалі не хочуть кредитувати аграріїв після того, як зіткнулися з великою кількістю дефолтів інших компаній. Доводиться платити 24% річних чи приблизно стільки в гривні.

На щастя, тепер у нас сильні акціонери. Цього і минулого року вони профінансували нас у доларах під 10% річних. Це приблизно стільки ж, скільки ми платили Райффайзен Банку Аваль – нашому єдиному кредиторові в Україні – до 2014-го. До приходу нових мажоритарних власників акціонери не хотіли фінансувати ні Україну, ні Росію.

– Як вплине на ваш бізнес можливе переведення аграріїв на загальну систему оподаткування ПДВ?

– Сподіваюся, у разі пільгового режиму сплати ПДВ з'являться дотації для аграріїв в іншій формі. Але це буде великою проблемою. Коли такий важливий фактор підтримки перебуває на межі скасування, неможливо що-небудь планувати. Під будь-який податковий режим бізнес структурується відповідно.

Сьогодні в нас у структурі немає окремих юридичних осіб, але раніше [до обміну активами з МХП] їх було 25, а до цього – 50. Щоб планувати діяльність усіх цих компаній, доводиться наймати дуже багато бухгалтерів і юристів, які нічого не роблять безпосередньо для виробництва, – вони лише риються в паперах, намагаючись адаптувати бізнес до податкового режиму.

Постійні зміни – це жах. У Росії такого немає. Аграрній політиці України не вистачає організованості. Розв’язання одних питань – реєстрації землі, встановлення власників паїв – регулярно відкладають, а щодо інших, як-от земельне питання, уряд забігає наперед.

– Ви проти швидкого зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель?

– Ще багато роботи необхідно виконати перед тим, як починати хоча б думати про відкриття ринку землі. Спершу люди мають знати, чим вони володіють, – необхідно, щоб ділянки було чітко розмежовано в електронному вигляді. Чинний земельний кадастр дуже заплутаний.

Необхідно знати, у кого ти орендуєш землю і кому належать ті чи ті ділянки. Насправді у всіх аграріїв на полях є «прогалини». Якби ми знали, до кого звернутися з пропозицією обміняти ці ділянки, наш бізнес був би значно ефективнішим.

– Тобто першим етапом земельної реформи має бути врегулювання відносин оренди?

– Так. Я особисто взагалі не вважаю, що нині є необхідність у вільній торгівлі землею, і не маю нічого проти оренди. Нема сенсу тримати всю землю на балансі, ROI для неї буде низьким. Операційний дохід на орендованих землях значно кращий, якщо ми впевнені в тому, що аграрна політика не зазнає суттєвих змін (станом на кінець 2014-го Agrokultura орендувала 38% земель, які обробляють у Росії. – Forbes).

У дуже небагатьох агрохолдингів за зняття мораторію буде можливість викупити всі землі. Більшість викупить тільки стратегічні ділянки і далі орендуватиме інші. Якщо я знаю, що інша компанія має намір викупити частину наших земель, навіщо тоді вкладати в ці ділянки свої інвестиції?

У нинішніх умовах або тільки супервеликі латифундисти матимуть ресурс для скуповування землі, або з'явиться нова категорія фінансових компаній, які купуватимуть її, щоб здавати в оренду аграріям. Чому б тоді просто не платити справедливу ренту?

– Які пріоритети Agrokultura щодо розвитку країнових кластерів?

– Незважаючи на всі труднощі, усі в нашій Групі розуміють: перспективи роботи в Україні значно вищі, ніж у Росії. Цукровий буряк – лише один із напрямів нашого бізнесу в РФ, а в цілому рослинництво в Україні прибутковіше.

– Завдяки яким чинникам?

– Насамперед погода. Ґрунт наших земель у Росії, можливо, навіть кращий, ніж на Західній Україні, але у вас дуже хороший режим опадів. Останніми роками проблеми сільського господарства у всьому світі були пов'язані із засухами.

Я знаю, що таке збитки від періодів без дощів у Росії. 2010 року була така засуха, що врожайність зернових у нас становила 1 т/га. За 7–8 років роботи у Львівській області ми так і не побачили жодної справжньої засухи.

ІЦ УАК по материалам Forbes.ua

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування