Фермери зараз протестують майже по всьому Євросоюзу та чомусь основні претензії Україні
Ситуація з блокуванням польськими фермерами українсько-польського кордону загострила відносини між нашими країнами. З боку України звучать заяви, що фермери Польщі організували протести на кордоні, щоби збільшити собі дотації. І в уряді Польщі визнали, що українська аграрна продукція проходить транзитом і не потрапляє на польський ринок. Президент України Володимир Зеленський провів спеціальну нараду, на якій обговорювалася дана проблема. Він також закликав керівників Польщі до зустрічі на кордоні, щоб вирішити проблему блокади. Чому дійшло до такого розпалу пристрастей? Хто винен? Як вирішити ситуацію? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Дивно, що польські фермери намагаються перекласти провину за свої проблеми на Україну
Народний депутат VIII скликання, президент Української аграрної конфедерації (УАК) Леонід Козаченко поділився таким коментарем:
"На жаль, ситуація на українсько-польському кордоні загострюється. Незважаючи на масу публікацій, які висвітлюють її, зокрема, з акцентами, що тут скоріше проблеми між фермерами та ЄС, ніж між Україною та Польщею. Однак саме ми стали заручниками процесу, саме наше зерно (що йде транзитом!) висипають на землю, саме наші фури та вагони блокують і калічать. При цьому польські фермери замовчують величезну кількість російського зерна, яке йде через Польщу".
На думку експерта, добре, що президент України Володимир Зеленський активно останнім часом зайнявся врегулюванням конфлікту. І що з його ініціативи представники урядів Польщі та нашої країни мають зустрітися на кордоні, обговоривши всю проблематику публічно, зокрема з організаторами блокади.
"Наголошую, дуже важливо, щоб все було на камери. Публічно. І це може дати результат. Тому що 90% претензій, які намагаються висувати протестувальники на нашу адресу, не мають до України насправді жодного стосунку", – зазначає Леонід Козаченко.
Він вважає, що якщо і ця зустріч не принесе позитивних для нас результатів, доведеться вживати дзеркальних заходів. І точно слід активніше діяти на рівні ЄС.
"Фермери зараз протестують майже по всьому Євросоюзу, – пояснює експерт. – Але їхні вимоги не стосуються України. Вони хочуть більших дотацій, бо зазнають втрат. У тому числі через війну, яку розв'язала Росія, через глобальні процеси, з цим пов'язані. Все це так чи інакше б'є по маленьких фермерських господарствах – основі аграрної діяльності ЄС. Але, наголошую, головний винуватець того, що відбувається – РФ. І дуже дивно, що польські фермери намагаються перекласти провину за свої проблеми в Україну, даючи "зелене світло" експорту з країни-агресора, в тому числі вкраденому в нас зерну".
Нині не можна вести економічне протистояння
Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок наголошує, що проблема на кордоні між Україною та Польщею почала створюватися ще минулого року.
"Причому з березня, – уточнює він, – коли ми почали везти своє зерно до Європи через Польщу, але дорогою воно десь "губилося". Простіше кажучи – українські "бариги" продавали таким же польським зерно максимально дешево, чим створили перекіс на сільгоспринку. Крім того, в інших країнах ЄС через наплив української аграрної сировини (зростання приблизно на 100 – з однієї третини частки на ринку до двох третин) стався загальний перекіс. Ну, а європейські фермери, які й так отримували значні дотації, не можуть продати свою продукцію, як раніше. Вони практично не мають рентабельності".За словами експерта, якщо українські виробники звикли покладатися на свої сили, то ті ж європейські аграрії багато в чому залежать від підтримки своїх держав і ЄС. Ставка робиться на дрібні фермерські господарства. Але у світлі останніх подій ті просто "не вивозять", зазначає Валерій Клочок. І через нові екологічні вимоги, і через брак дотаційних коштів, і через недобросовісну зовнішньоекономічну діяльність окремих суб'єктів господарювання в Україні та за кордоном (адже є ті, хто продає, але є й ті, хто купує).
"З огляду на все це, а також те, що ми через війну отримали від керівництва ЄС підтримку у вигляді транспортного безвізу та скасування низки квот, стався вибух невдоволення з боку тих самих польських фермерів. Що й спричинило нинішню ситуацію. Яка, треба визнати, набула і політичного забарвлення. Тому що в останніх акціях протесту очевидно простежується російський слід. І проросійський банер на одній із них говорить сам за себе. Звичайно, РФ вигідно все, що відбувається. І вона підливає масла у вогонь – і цього конфлікту між Україною та Польщею, і загалом хитання ЄС", – пояснює експерт.Він проводить аналогії з Європою після Другої світової. Тоді СРСР потужно посилив свій вплив у країнах Східної Європи. Те саме РФ намагається провернути зараз. Важливо, щоб ЄС адекватно на це реагував.
"Звичайно, нам потрібно шукати вихід із непростої ситуації. Домовлятися із Польщею. Знімати в інформаційному полі напругу, розблокувати кордон. Погоджуватися на зниження постачання української сільгосппродукції до Польщі чи навіть через Польщу, щоб вибити ґрунт для всіляких спекуляцій. Вже прозвучали тези щодо необхідності збільшити постачання через Румунію. І це вірно. Але наше основне завдання – вибити політичний ґрунт у даному конфлікті. І у всіх інших, які маємо та можемо мати. Навіть якщо ми втратимо у грошовому еквіваленті. Важливіше стабілізувати ситуацію, не дати зруйнувати ті тісні зв'язки, які останнім часом у нас спостерігалися з тією ж Польщею", – вважає Валерій Клочок.За умов мирного часу, продовжує він, ми могли б вести економічне протистояння. Нині так не можна.
"І ще. Необхідно вести чесну розмову щодо реформування нашого агропромислового комплексу. Інакше ми матимемо подібні проблеми знову та знову, – попереджає експерт. – Реформа має стосуватися всіх секторів АПК – машинобудування, вирощування сировини, її обробки (з прицілом на товари з високою додатковою вартістю для експортування). Так, потрібні серйозні кошти. Але ми дуже працьовитий і винахідливий народ. Впораємося. Якщо ми йдемо в ЄС, без таких реформ просто не обійтись".Проблема тут саме всередині самої Польщі
Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков зізнався, що ситуація із блокадою українського кордону з боку польських фермерів вже викликає, м'яко кажучи, подив.
"З урахуванням і того, що польська сторона визнала, що на місцевий ринок потрапляє мізерна частина української продукції, і те, що це демонструє міжнародна статистика. Плюс є позиція Єврокомісії, яка дає можливість Україні постачати свою продукцію на ринок ЄС", – зазначає експерт.Тож, констатує він, проблема тут, схоже, саме всередині самої Польщі, де якісь сили намагаються вирішити свої проблеми шляхом таких дій. Не виключено також, що якісь польські політики чи громадські діячі грають на руку РФ – на російські гроші, вважає Олексій Плотніков.
"При цьому через дії польських фермерів страждають національні інтереси як України, так і їхньої власної країни, – наголошує він. – Сподіваємось на позитивне рішення за підсумками зустрічі української і польської сторони, яка має відбутися незабаром".Читайте також на порталі "Коментарі" – навіщо полякам шантаж Україною: хто користується ситуацією.
ІЦ УАК за матеріалами Коментарі