25.09.2014 14:25

ЗВТ: Перші підсумки торгівлі України з ЄС

версія для друку
25.09.2014 14:25

Представництво ЄС в Україні оприлюднило детальні статистичні дані щодо експорту українських товарів до країн Євросоюзу після односторонньої лібералізації митного режиму. Статистика демонструє відчутний ефект від скасування мит.

Попри поширену в суспільстві думку про те, що українські товаровиробники "не готові до торгівлі з Європою", практика доводить зворотнє.

Наразі доступні помісячні дані лише першого півріччя 2014 року. В цей період ще не було повномасштабних військових дій на Донбасі.

Звичайно, це зменшує актуальність даних (очевидно, що після окупації Донбасу проросійськими силами структура експорту буде суттєво відрізнятися від травневої). Та водночас ці відомості є більш показовими – вони демонструють реальні перспективи української торгівлі з ЄС, не спотворені війною.

Отже, лише за два перших місяці дії односторонньої вільної торгівлі, не маючи довгострокових контрактів з європейськими партнерами і не підготувавшись як слід до нових можливостей, український бізнес зміг наростити експорт до Європи на 25% у доларовому еквіваленті.

Це означає, що в гривнях експорт до ЄС виріс приблизно вдвічі порівняно з 2013 роком!

При цьому дуже важливим є ще одне порівняння – зростання експорту в ЄС до лібералізації митного режиму (тобто у травні та червні) в порівнянні з експортом у перші чотири місяці 2014 року (тобто в період, коли європейські мита ще діяли).

Таблиця, яку підготувала "Європейська правда", свідчить, що відмінність – разюча. В січні-квітні зростання експорту склало лише 10% (див. таблицю).

А отже, односторонні торговельні преференції, які в Києві звикли критикувати, мають реальний позитивний вплив на економіку України.

Обсяги експорту до ЄС та країн Митного союзу, в $ млн, та іхня зміна, у %

Примітно, що динаміка експорту в Росію (яка де-факто оголосила Україну ворогом) за цей період не змінилася. Внаслідок торговельної війни експорт до РФ і в січні-квітні, і в травні-червні 2014 року був на чверть меншим, аніж рік тому.

В глибокому мінусі лишився також Казахстан, шлях до якого транзитом проходить через територію РФ. В то самий час білоруси, які спершу приєдналися до торговельної війни, згодом повернулися до обсягів експорту, близьких до минулорічних.

Втім, некоректно говорити, що позитивні зміни у торгівлі з ЄС відбулися виключно через скасування мит, і це визнають у представництві Євросоюзу. Одночасно позитивний вплив на торгівлю мала девальвація гривні, а також відновлення бізнес-активності в європейських країнах.

Але достатньо порівняти з Росією, щоб довести – без позитивного політичного сигналу експорт не зростає.

Цікаво, що динаміка зростання експорту не є однорідною.

 Динаміка торгівлі, розбивка по країнах

Серед країн ЄС виявилося навіть декілька тих, що зменшили закупівлю українських товарів. Найбільш відчутно в травні-червні скоротився експорт з України до Ірландії, Хорватії, Португалії, Естонії та Словаччини. 

Однак якщо порівнювати із зростанням торгівлі з іншими державами, то це падіння здаватиметься незначним.

Як свідчать дані, найбільше зріс експорт до Латвії, Бельгії, Великої Британії, Литви та Нідерландів. Причому латвійський імпорт з України показав неймовірну динаміку – зріс більше ніж удвічі!

Неоднорідна динаміка експорту, швидше за все, пов’язана з тим, що не всі товаровиробники виявилися достатньо спритними, щоб скористатися новими можливостями.

Найбільшу вигоду від односторонніх преференцій ЄС отримало сільське господарство, а також промисловість із переробки сільгосппродукції, наголошує представництво Євросоюзу в Україні.

Зокрема, експорт продукції тваринництва зріс більше ніж на 150%, овочів та продукції рослинництва - більше ніж на 100%.

Окрім того, приблизно на 25% збільшився експорт металу та сталі – ключової продукції для підприємств сходу. Експорт машинобудівної продукції також підвищився, підкреслюють у представництві (ця продукція розпорошена між декількома найменуваннями в таблиці).

Водночас експорт руди та неорганічних добрив суттєво впав.

Динаміка експорту в ЄС, за товарними групами

Варто додати, що чи не найбільший зиск від відкриття європейських ринків, попри стереотипи, отримали підприємства Східної України.

"Європейська правда" вже публікувала дослідження з цього приводу, яке демонструє, що навіть на Донеччині та Луганщині перед початком війни частка експорту до Євросоюзу стала вищою, аніж до держав СНД.

Зрозуміло, що нині, в період війни, промислова статистика Донбасу буде геть не такою "красивою".

Але привід для оптимізму є.

У разі звільнення Донбасу бізнес зможе працювати ефективно, а лібералізована торгівля з ЄС дозволить Україні зменшити або навіть компенсувати наслідки торговельної війни, яку оголосили нам у Кремлі.

ІЦ УАК за матеріалами Eurointegration

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування