21.01.2019 12:10

Золота формула ринку міндобрив

версія для друку
21.01.2019 12:10

Імпортні мінеральні добрива, які в грудні раптово було заблоковано по всьому периметру кордону, почали розмитнювати. Проте така тривала затримка, та ще й без будь-якого пояснення причин імпортерам, уже спровокувала стрибок цін на цей товар, які, ймовірно, ростимуть іще. Окрім того, проблеми на шляху від виробника міндобрив до кінцевого споживача, тобто аграрія, виникають не вперше, причому зазвичай перед посівними кампаніями. У коментарі для opinionua.com  генеральний директор УАК Павло Коваль дав свою оцінку ситуації, яка склалася на ринку.

Причиною для зупинки на кордоні імпорту міндобрив стала нібито боротьба з контрабандним завезенням російських добрив, про що на офіційному рівні відкрито не заявляли. В Українській аграрній конфедерації кажуть, що крига – після того як було відібрано проби різних добрив і вони пройшли через офіційні лабораторії, сертифіковані для роботи з митницею, – таки скресла. І херсонський, і миколаївський порти, і ще деякі митниці мінеральні добрива вже розмитнюють, але – з окремих країн: з Болгарії, Грузії, Туреччини тощо. А ось білоруського виробництва досі стоять – їх, імовірно, перевіряють на причетність до російських виробників, які наразі перебувають у санкційному списку.

Якщо спробувати спрогнозувати подальший розвиток подій, то найбільш імовірним видається такий: усі заблоковані на митницях і в портах добрива таки розблокують, а проблема як була, так і залишиться. Тобто для аграріїв – це зависока ціна добрив вітчизняного виробництва, а для вітчизняних виробників – зависока ціна газу, з якого добрива виробляють. Уже зараз імпортери кажуть, що їхні добрива пройшли всі перевірки, які їм влаштувала митниця, і до якості товару жодного з постачальників поки не було жодних претензій. З Росією все зрозуміло: є контрабанда – потрібно жорстко перекривати для неї всі шляхи, та навіть якщо її не буде, нам, зважаючи на те, що зараз відбувається, з країною-агресором аж ніяк не однією дорогою. Залежати тільки від імпорту, переконують експерти, нерозумно, тож потрібно шукати шляхи, які дадуть змогу здешевити мінеральні добрива українських виробників. А ось як це зробити, кажуть, є кілька шляхів. 

«Проблема, пов’язана з мінеральними добривами, насправді має макроекономічний характер, тож розв’язати її точковими заходами неможливо, і ми це чітко розуміємо, – зазначає у коментарі Opinion генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль. – Україна тривалий час була одним із найбільших виробників, який входив у десятку експортерів азотних добрив. Проблема виникла тоді, коли почалися складнощі з ціною російського газу, до яких додалися політичні аспекти. У структурі собівартості азотних добрив до 60-70 % – вартість природного газу. Зараз ситуація тільки загострилася. Хоч, можливо, це комусь видасться непатріотичним, але я скажу, що якби ми сьогодні мали нормально сформований вільний ринок імпортних мінеральних добрив, це дало б змогу аграріям почуватися впевненіше напередодні посівних. А ще краще було б, якби ми були забезпечені українськими добривами, але в нас складаються дуже непрості стосунки з нашими хіміками: в окремі місяці вироблені в Україні міндобрива на внутрішньому ринку були вдвічі дорожчими, ніж ті, які йшли на експорт».

ІЦ УАК за матеріалами opinionua.com

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування