27.09.2022 14:40

Зниження цін на нафту та сприятлива для сівби погода в Бразилії тиснуть на ціни соєвого комплексу

версія для друку
27.09.2022 14:40

Котирування на соєві боби та олію залишаються досить волатильними на тлі зниження прогнозу врожаю сої в США та сприятливих умов для сівби в Бразилії. Проте прискорення рецесії світової економіки може знизити попит на продукцію, особливо з огляду на високий рівень цін.

Минулого тижня на біржі в Чикаго листопадові ф’ючерси на сою впали на 1,7% до 523,9 $/т, а на соєву олію – на 3,8% до 1405 $/т, втративши за місяць 2,4% та 5% відповідно та повернувшись до «довоєнного» рівня. Трейдери протягом тижня знизили кількість контрактів на сою та продукцію з неї, не розраховуючи на підвищення цін найближчим часом.

Попри ескалацію війни з боку рф, світові ціни на нафту прискорили падіння в очікуванні восьмого пакета санкцій проти росії, в якому ЄС може обмежити ціни на російську нафту та відключити від SWIFT Газпромбанк, що зараз є основним джерелом валютних надходжень до рф.

Листопадові ф’ючерси на нафту марки Brent за тиждень впали на 6% до 8-місячного мінімуму 86 $/барель.

Зростання курсу долара відносно інших світових валют до 20-річного максимуму посилює тиск на ціни енергоносіїв. Додатково на них тисне зниження протягом останніх 4-х тижнів попиту на бензин у США до найнижчого з 1997 року рівня, а на дизпаливо – до мінімуму з 2020 року.

За даними Flightradar24, кількість рейсів за місяць знизилася на 5,4% та на 16% поступається рівню цього ж періоду 2019 року, що передував пандемії, тому попит на авіаційне пальне скорочується. Проте деяке послаблення карантинних обмежень в Китаї може підвищити економічну активність та попит на нафту та агротовари з боку Піднебесної.

Протести в Ірані, в ході яких загинуло понад 30 людей, погіршують перспективи укладання ядерної угоди, яка могла б збільшити поставки нафти на світовий ринок.

Потужні зливи на півдні та в центрі Бразилії поповнюють запаси ґрунтової вологи, що дозволить в оптимальні терміни розпочати сівбу сої та кукурудзи, площі під якими планується розширити. Наступного тижня дощі продовжаться, що покращить перспективи врожаю сої в країні та знизить занепокоєння трейдерів щодо долі майбутнього врожаю.

 

Котирування на ріпак відновлюються на тлі падіння курсу євро

Політика світових центробанків по стримуванню інфляції призвела до зниження курсу євро до 20-річного мінімуму, що підтримало котирування на ріпак на біржі в Парижі, які протягом минулого тижня виросли на 5,1%.

Посилення геополітичної напруженості внаслідок оголошеної на рф мобілізації та ядерних погроз путіна збільшує тиск на євро та попит на долари, як на надійніший актив в умовах невизначеності. Індекс ІСЕ, що показує динаміку долара відносно шести світових валют – євро, швейцарського франка, єни, канадського долара, фунта стерлінгів та швейцарської крони, виріс до рекордних 112 пунктів. Курс євро відносно долара за тиждень впав на 5,4% до 20-річного мінімуму 0,968 $/€, а фунта стерлінгів – до 37-річного мінімуму 1,102 $/£.

Курс долара підтримують очікування посилення політики ФРС та подальшої світової рецесії, викликаної ескалацією війни рф проти України.

Протягом тижня листопадові ф’ючерси на ріпак на паризькій MATIF виросли на 5,1% до 606,75 €/т або 584,85 $/т, проте доларова ціна впала на 0,7%. Котирування підтримує подорожчання каноли та ризики скорочення поставок з України через небажання росії продовжувати роботу зернових коридорів після листопада.

Листопадові ф’ючерси на канолу на біржі у Вінніпезі виросли за тиждень на 3,2% до 818,5 CAD/т або 600 $/т, тоді як курс канадського долара відносно американського знизився на 2,9%.

В Україні закупівельні ціни на ріпак в портах Чорного моря залишаються на рівні 17200-17300 грн/т або 470-485 $/т. Трейдери активно купують ріпак, але з поставкою лише до початку листопада, коли завершиться термін дії зернових коридорів. Значна різниця між ціною закупівлі в Україні та ціною продажу в ЄС приносить трейдерам гарні прибутки, тому найближчим часом вони пропонуватимуть додаткові премії за швидкі поставки.

Зниження цін на нафту, сою та соєвий комплекс посилює тиск на світові ціни на ріпак, проте наближення зими та невизначеність з паливом в Європі обмежить зниження котирувань.

 

ІЦ УАК за матеріалами Graintrade


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування