16.05.2024 16:29

Деякі польські політики так і шукають привід, аби не домовлятися

версія для друку
16.05.2024 16:29

Переговори з Польщею щодо аграрної продукції "зависли в повітрі"? Видання Dziennik Gazeta Prawna пише, що вони призупинені після вручення підозри міністру Сольському. Що далі? Гість інформаційно-аналітичної програми Українського радіо "Сьогодні ввечері". — Павло Коваль, генеральний директор "Української аграрної конфедерації".

 

13 травня польське видання "Dziennik Gazeta Prawna" опублікувало інтерв'ю із заступником міністра сільського господарства та розвитку сільських територій Польщі Міхалом Колодзєйчаком.

"Переговори з Києвом перервані, тому що ми не будемо вести переговори з людьми, які мають звинувачення в корупції.

Переговори перериваються, тому що деяких їхніх представників звинувачують у корупції. Це питання має бути з'ясоване. Ми планували ще один раунд переговорів на 14 травня, але вони були скасовані.

Очевидно, що ми не будемо домовлятися з людьми, яких звинуватили в корупції" - такі цитати від одіозного польського політика присутні у статті.

 

У той же день у коментарі кореспондентові Укрінформу посол України в Польщі Василь Зварич заявив, що Варшава не зупиняла переговорів з Києвом з аграрних питань, переговори тривають на всіх рівнях.

“Йдеться не про зупинку переговорів, адже розмови тривають і далі на всіх рівнях, в тому числі на рівні посольства. З відомих нам обʼєктивних причин просто виникла потреба перенести термін зустрічі міністрів сільського господарства України і Польщі на пізніше, коли з українського боку буде визначено офіційну особу Міністерства аграрної політики для участі в такій зустрічі. Але хочу запевнити, що інтерес до продовження зустрічей на рівні профільних міністерств із залученням асоціацій фермерів двох країн залишається високим, і такий діалог є ефективним”, - підкреслив Зварич.

 

Генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль вкотре зазначив, що попри розблокування пунктів пропуску, кейс із польськими фермерами все ще не завершений. "Тому що поляки будуть намагатися всілякими способами знайти можливість, знайти привід знову відновити якісь свої акції протесту".

Експерт нагадав, що деякі польські протестувальники цього тижня навіть об'явили голодування на знак спротиву імпорту української аграрної продукції до Польщі, а також посиленню зеленого курсу.

"Тому, очевидно, що для поляків це питання одне із тих гарячих, які вони будуть ще намагатися, як би, активізувати", - додає Павло Коваль.

Він припустив, що до складу переговорної групи може увійти хтось із працюючих заступників Мінагрополітики, або ж узагалі представники з Офісу віце-прем'єра з євроінтеграції чи Міністерства економіки.

Водночас ген. директор УАК розмірковує: "Чому немає офіційної заяви, позиції Міністерства (аграрної політики та продовольства України, - ред.)? Чому немає заяви Кабінету Міністрів? Відповідає лише посол. Ну, а аграрії ж очікують офіційної інформації з профільної установи".

З іншого боку Павло Коваль зауважив, що з такою заявою зі сторони Польщі виступив "їхній, такий, досить скандальний заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Калодзєйчак. Не міністр, не прем'єр Польщі, ніякий інший чиновник. А саме він дав інтерв'ю".

Експерт пригадав, що цей самий заступник міністра наприкінці минулого року закликав закрити польський аграрний ринок для України на 20 років після її вступу до ЄС. За словами Коваля, на такі радикальні заяви слід реагувати спокійно, адже їхня мета - розбурхати зайвий конфлікт, який нам не потрібний.

Генеральний директор Української аграрної конфедерації зазначив, що ухвалення Радою ЄС рішення 13 травня про продовження призупинення імпортних мит і квот на український експорт до Європейського Союзу ще на рік - є куди більш важливою подією, ніж одноосібні заяви представника Польщі.

За словами Коваля, введення захисних заходів Євросоюзом для ряду продуктів, що обмежує наш агроекспорт до ЄС, є неприємним моментом.

"Однак цей інструмент - він дійсно став консенсусний, до певної міри він нас влаштовує, це краще, аніж ми мали квотну і митну історію, і так, як це було до війни.

Щодо країн, в яких можуть бути ускладнення, ми на сьогоднішній день навчилися справлятися з логістичною задачею, і без використання транзитних можливостей тієї ж самої Польщі", - зазначив керівник УАК.

 

Генеральний директор ВГО "УАК" підтвердив, що наразі спостерігається певне пожвавлення торгівлі через польський напрямок, що є важливим не тільки для української економіки, а й для польської економіки. Адже в українській агропродукції ще до війни історично були зацікавлені польські тваринники та переробники, а також наразі це прибуток польської інфраструктури, зокрема портів, які без української транзитної продукції працюють не на всю потужність.

Що стосується України, то Польща хоча й не є пріоритетним ринком для збуту української агропродукції, але є важливою транзитною країною. Через західні кордони експортується українська м'ясна, молочна, плодоовочева, кондитерська продукція тощо, яка традиційно перевозиться переважно автотранспортом, а не через порти. Водночас Україна імпортує з Польщі, наприклад, значну частину рибної продукції, а також стратегічні ресурси, такі як пальне.

Павло Коваль з обережністю прокоментував й експорт морем: "Тобто станом на сьогодні, давайте будемо так спокійно працювати, як ми працювали останні півроку, і це було, в принципі, непогано.

Якщо ми з такими інструментами залишимося, то весь майбутній експорт 24/25 року ми ритмічно за 12 місяців вивеземо. Нагодуємо декілька сотень мільйонів людей в Африці, в Азії, і одержимо економічний зиск українській економіці".

 

ІЦ УАК за матеріалами Українського радіо

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування