20.03.2023 08:30

"Зернова угода" продовжена. Україна каже, що на 120 днів, росія — на 60

версія для друку
20.03.2023 08:30

В суботу, 18 березня, офіційно продовжено угоду «зернової ініціативи» ще на 120 днів. Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський зазначив, що завдяки підтримці низки міжнародних партнерів і, звичайно, учасників угоди ООН і Туреччини, представникам української делегації вдалося домовитися про пролонгацію «зернового коридору».

Завдяки «зерновій ініціативі» вже вдалося експортувати майже 25 млн тонн агропродукції, з яких 6,9 млн тонн пшениці. 20% пшениці від загальної кількості поїхало до африканських країн. У найбідніші країни та з доходом нижче середнього відвантажено 2,67 млн тонн пшениці, або 43%.

«Продовження “зернової ініціативи” для України – це можливість залишатися топовою аграрною країною, бо це означає, що український фермер буде сіятися і зможе отримати від свого врожаю дохід, тобто йдеться про збільшення ліквідності аграріїв. Для світу ж — це зміцнення продовольчої безпеки, це можливість нагодувати сотні мільйонів людей, які залежать від України. Вдячний всім міжнародним партнерам, друзям України, які на всіх зустрічах наголошували на важливості продовження експортної угоди і тим самим підтримували нас», — наголосив Микола Сольський.

 

Олександр Кубраков додав: "Разом з тим, головним викликом є пришвидшення інспекційних перевірок в Туреччині. Це дозволить світу отримати ще більше української агропродукції. Також продовжуємо роботу над долученням до Зернової ініціативи портів Миколаївщини та розширення номенклатури вантажів. Україна була і залишається міцно вбудованою у світову економіку та ринки. Можливість експортувати більше дозволить зняти інфляційні ризики, а як наслідок і соціальну напругу у багатьох країнах світу".

 

Водночас офіційний представник мзс росії марія захарова заявила, що термін продовження угоди становить 60 днів, пише тасс.

 

Продовження ініціативи прокоментувала Організація Об’єднаних Націй.

"Продовжено Чорноморську зернову ініціативу, підписану у Стамбулі 22 липня 2022 року. Ініціатива дозволяє полегшити безпечне судноплавство для експорту зерна та пов'язаних з ним продуктів харчування та добрив, включаючи аміак, із певних морських портів України. Протягом перших двох термінів близько 25 мільйонів метричних тонн зерна та продуктів харчування було переміщено до 45 країн, що допомогло знизити світові ціни на продовольство та стабілізувати ринки", — йдеться у повідомленні на сайті ООН.

Про терміни продовження угоди ООН не згадала. Однак організація згадала про "Меморандум про взаєморозуміння щодо експорту російського продовольства та добрив, які мають вирішальне значення для глобальної продовольчої безпеки, особливо в країнах, що розвиваються" і про "важливість подолання перешкод стосовно платіжних систем".

 

Пізніше, 19 березня, в ефірі телемарафону на Суспільному міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський зазначив, що не варто звертати увагу на заяви росії.

"У нас і в перший раз угода (зернова — ред.) була підписана на 120 днів. І за умовами її продовження передбачено, що вона продовжується на 120 днів. Вдруге її термін було продовжено на 120 днів. І зараз ми орієнтуємося на 120 днів", — підкреслив урядовець.

За його словами, відповідні угоди і заяви були зроблені українськими партнерами, з якими у держави підписані угоди про продовження функціонування "зернового коридору".

"Це — Туреччина та ООН. Час від часу ми чуємо інші заяви росії, про "жести доброї волі". Тому прошу всіх орієнтуватися на заяви української влади, її союзників та ООН", — зазначив Сольський.

Він додав, що мали місце спроби шантажу з боку росіян.

"Впевнений, вони будуть продовжуватися. Це прогнозовано. Різного роду були заяви, спроби. Деякі з них вони публічно оголошували. Були спроби виторгувати умови зі зняттям певних санкцій, в т.ч. в певних видах добрив, щодо транзиту, перевезення цих добрив. Також щодо певних умов, пов’язаних з розрахунком за їхні зернові. Це — публічна частина цих заяв. Очевидно, у них були бажання не тільки щодо цього", — розповів міністр.

Микола Сольський зауважив, що наполеглива позиція українського керівництва і перемовників з боку України, а також зусилля партнерів, які підтримали продовження угоди на тих умовах, які вже викладені, дозволили досягнути бажаного результату.

Урядовець також додав, що Україна має великий асортимент агропродукції для експорту.

"У нас, є ще що вивозити з України — це і багато кукурудзи, і багато пшениці, соняшникова олія, соняшниковий шрот, соя. Це більше ніж на два місяці ще вивезення попереднього врожаю, залежно від темпів", — пояснив міністр.

Окрім того, в червні-липні починається збір озимих культур — ячменю та пшениці.

"Тому нам цей коридор, цей термін потрібен, щоб почати вже новий сезон. Під час дії "зернового коридору" ми вивозили 5-6 мільйонів тонн всього, з яких приблизно половину — морем. Тобто "зерновий коридор" — це приблизно половина того, що ми зараз вивозимо з 5-6 мільйонів тонн на місяць", — зазначив він.

За словами Сольського, для України нині пріоритет номер один — це збільшення кількості інспекцій на Босфорі. Це дозволить збільшити кількість кораблів, які виходитимуть із портів.

"З цим проблема виникла останні кілька місяців, і вона існує зараз. Для того, щоб було не 2-3 кораблі в день, а більше. Якщо ця проблема вирішиться, то ми, в першу чергу, дозавантажимо порти великої Одеси, і тоді питання Миколаєва стане актуальнішим. Тому що не вирішивши це питання, немає сенсу (відкривати — ред.) ніяких додаткових портів. Сама Одеса буде недовантажена.", — пояснив він.

 

ІЦ УАК
 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування