Вчора ввечері, 7 червня 2022 року, Міністерство закордонних справ України опублікувало позицію України щодо розблокування портів.
"Україна докладає максимальних зусиль задля розблокування українських морських портів з метою запобігання світовій продовольчій кризі.
Наразі спільно з ООН та нашими партнерами опрацьовуємо можливість створення гуманітарного коридору для експорту української аграрної продукції", - йдеться у заяві.
Але враховуючи нещодавній ракетний удар рф по зерновому терміналу в Миколаєві, Україна не може виключати планів росії скористатися таким коридором для нападу на Одесу та південь України. Саме тому необхідними є дієві гарантії безпеки для відновлення судноплавства. Такі гарантії мають бути надані шляхом постачання Україні відповідної зброї для захисту узбережжя від загроз з моря і шляхом залучення військово-морських сил третіх країн для патрулювання відповідної частини акваторії Чорного моря.
"Цінуємо зусилля Туреччини, спрямовані на розблокування українських портів. Водночас маємо зазначити, що наразі відсутні домовленості з цього питання між Україною, Туреччиною та Росією. При цьому наголошуємо, що рішення мають ухвалюватися за участю усіх причетних сторін. Будь-які домовленості, що не враховуватимуть інтереси України, будуть нами відкинуті", - зазначили у Міністерстві закордонних справ України.
Україна вже розпочала постачання зерна на світовий ринок вантажівками, залізницею та річковим транспортом. Робиться все можливе, але комплексно вирішити це питання можна лише розблокувавши українські порти.
"Закликаємо усіх зацікавлених партнерів разом з Україною зосередити зусилля на пошуку збалансованого рішення, яке зніме російську блокаду з портів і при цьому передбачатиме чіткі безпекові гарантії для українського чорноморського узбережжя та відповідних гуманітарних коридорів", - підсумували у МЗС.
ІЦ УАК за матеріалами КМУ