10.07.2019 15:30

«Запускати ринок землі з продажу держземель – не варіант» - Павло Коваль

версія для друку
10.07.2019 15:30

У передвиборчий цикл знову актуалізувалось питання земельних відносин. Генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль в чергове наголосив про стійку позицію УАК щодо  моделей завершення земельної реформи.

« В котрий раз, зважаючи на політичні події в Україні, ми хочемо підкреслити стійку позицію Української аграрної конфедерації щодо моделі  можливого завершення аграрної реформи, яка передбачає однозначне впровадження ефективного ринку землі. Мова йде про те, що ми не готові погоджуватись на пропозиції деяких наших колег і політичних  сил, що це треба зробити негайно за будь-якої ціни. Ми категорично не підтримуємо легковажність і поверхневість розгляду даної проблематики.»

По-перше, ми наполягаємо, що потрібно чітко розуміти, хто виступатиме суб`єктами купівлі-продажу земель. «Ми за останні два роки, обговорюючи компромісні рішення з нашими колегами з профільних асоціацій, погодились на те, що крім фізичних осіб суб`єктами купівлі землі можуть розглядатися і юридичні особи, але тільки ті, і бенефіціарами яких є фізичні особи України. Це наша жорстка позиція. Друге, фізичні особи України. Це можуть бути як об`єднані територіальні громади, так і держава, яка стає суб`єктом купівлі в окремих випадках, це чітко регулюється законодавством України. Якщо когось цікавить позиція конфедерації щодо іноземців, то вона дуже чітка і зрозуміла: найближчі 10 років після впровадження ринку землі про іноземців не йдеться взагалі.» Генеральний директор УАК пояснив, лише тоді, коли в Україні люди зрозуміють, що їм потрібні іноземці як власники землі через  інвестиційні можливості,  доступ до інновацій або нових технологій, то можна повернутися до цього питання. Але лише за умови, що в Україні без цього не зможе розвиватися ринок.

«Друга позиція стосується першочерговості купівлі землі. Ми вважаємо, що  спочатку це повинні бути родичі першого кола, другі мають бути ті аграрні товаровиробники, які проживають і працюють у цій територіальній громаді або в сільській раді, та треті  це діючі орендарі. На сьогоднішній день в законі про оренду землі зафіксовано положення, що першим, хто має право купити землю, є  той орендар, який її орендує. Ми вважаємо, що таке поняття властиве Закону Про оренду землі і воно логічне, але якщо ми говоримо про ринок землі, то повинні звертати увагу, й на світову практику, що першими, хто допускається до купівлі земельної ділянки, це ті аграрії, які живуть і працюють у цій місцевості.» - пояснив Павло Коваль. Також він прогнозує, що ринок не буде повноцінним і ефективним, якщо це питання буде пропонуватися по-іншому.

Надзвичайно важливим генеральний директор відзначає питання обмеження концентрації землі. «Свою позицію ми висловлювали одні з перших,- нагадав він. Чому ми на цьому наголошуємо? Тому що є позиція наших колег з інших профільних асоціацій, які вважають, що в Україні є антимонопольне законодавство і цього достатньо. Але дане законодавство регулює лише два напрямки: узгоджені дії, які приводять до змови в цінах і концентрація активів корпоративних прав. Тоді як про землю там сьогодні не йдеться. Ми повинні говорити про обмеження на земельні ділянки в Україні як у власності, так і в користуванні. УАК бачить диференційований підхід щодо концентрації від села, де орендар і власник може обробляти певну земельну площу сільськогосподарських угідь, і до району, області та України в цілому.»

Наступне ключове питання - в який спосіб аграрій, який хоче займатися виробництвом аграрної продукції, зможе купити землю. Павло Коваль вважає, що рівноправний доступ до купівлі землі повинні мати всі організаційні форми виробників аграрної продукції від найменшого виробника до найбільшого. «Позицією УАК є те, що однією з найбільш дієвих і визнаних світових практик інструментів міг би бути іпотечний земельний банк, який сформує достатній фінансовий пул інструментів  і грошових ресурсів»,- зазначив генеральний директор. Також він додав, що для цього в Україні є чи не єдиний заставний актив - це землі сільськогосподарського призначення державної форми власності. «Тому, коли сьогодні активізувалась тема про те, що може варто почати земельну реформу  з державних земель, ми говоримо що цього робити не варто, адже впровадження ринку тільки на державних землях не дасть тих трендів і тенденцій, які ми б хотіли отримати,- каже Павло Коваль. Запуск варто починати з приватних земель, і на цьому відшліфовувати всі ті процедури і законодавство, яких потребує впровадження ефективного ринку землі, тоді як в нинішніх умовах державні землі найбільш доцільно використати для створення іпотечного земельного банку.»

В кінці генеральний директор УАК додав, що наразі між асоціаціями триває жвава дискусія щодо ряду питань пов`язаних з ринком землі, і в результаті вони матимуть консенсусне рішення.

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування