03.05.2024 16:11

Захисні заходи з боку ЄС щодо українського продовольства призведуть до додаткових витрат і збитків, - УАК

версія для друку
03.05.2024 16:11

Про це йдеться у матеріалі S&P Global (Commodity Insights).

Зазначається, що експорт зерна з України впаде у 2024/25 МР на тлі зниження пропозиції та меншого обсягу виробництва.

На додаток до прогнозованого меншого врожаю та обстрілів росією припортової інфраструктури України, 23 квітня Європарламент схвалив продовження автономних торговельних заходів для України, але із захисними механізмами. Європейська комісія може застосувати "екстрене гальмування", якщо імпорт чутливої сільськогосподарської продукції, включаючи кукурудзу, перевищить обсяги другого півріччя 2021 року, а також показники 2022 і 2023 років. Хоча пшениця не була додана до списку чутливої продукції, обсяги її імпорту будуть пильно відстежуватися ЄК.

Імпортні обмеження ЄС певною мірою вплинуть на обсяги експорту української сільськогосподарської продукції, зокрема зерна. За словами ген. директора "УКАБ" Олега Хоменка, з цими обмеженнями Україна не зможе продавати продукцію в тих обсягах, які були експортовані у 2022 і 2023 роках до ЄС.

«Такі заходи з боку ЄС призведуть до додаткових витрат для сільгоспвиробників та експортерів та певних збитків для нашої держави», – вважає й аналітик аграрних ринків Української аграрної конфедерації Артем Гавриш. «Ми вважаємо, що в результаті цих обмежень Україна може втратити 300-500 млн євро.

Гавриш додав, що більшу частину продуктів, включених до чутливого списку, зокрема кукурудзу, яка може спровокувати "аварійне гальмування", експортувати з митами буде невигідно.

За даними УАК, частки пшениці та кукурудзи в загальному обсязі експорту Україною зернових до ЄС у 2023 році становили 31,9% та 64,1% відповідно.

У 2023/24 МР (до лютого) ЄС імпортував з України 8 млн тонн кукурудзи та 4,37 млн тонн пшениці, свідчать дані ЄК.

ІЦ УАК за матеріалами S&P Global

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування