15.06.2023 11:32

За підтримки Української аграрної конфедерації відбувся форум-експозиція "Продовольча безпека України: переробка та зберігання врожаю"

версія для друку
15.06.2023 11:32

14 червня 2023 року за підтримки Української аграрної конфедерації у Mercure Congress Centre відбувся форум-експозиція "Продовольча безпека України: переробка та зберігання врожаю".

 

Під час другої панельної дискусії «Повернення та примноження втраченого внаслідок війни потенціалу АПК України» відбувся ряд виступів представників сектору АПК.

Модератором виступив президент ВГО "Українська аграрна конфедерація" Леонід Козаченко. Перш за все він окреслив, яку роль відіграє український аграрний бізнес, зокрема сфера аграрної переробки, у світовій продовольчій безпеці.

Крім того, Леонід Петрович нагадав про головні проблеми, які зараз стоять перед українськими харчовими переробниками й українською економікою в цілому, та представив План відновлення активів АПК України, втрачених в результаті воєнної агресії росії.

Однією з важливих проблем, за його словами, є відсутність зрозумілого та прозорого механізму для бізнесу для відшкодування їхніх збитків

Також загрозливою проблемою залишається корупція, яка відлякує потенційних інвесторів у лиці урядів, міжнародних фінансових установ і міжнародних компаній, які готові вкладати свої кошти у відновлення української економіки.

Зокрема іноземні інвестори хочуть бачити прозорий розподіл коштів на відшкодування зруйнованого бізнесу та відкриті відповідні реєстри. Однак, Уряд прикриваючись війною не погоджується на створення відкритого реєстру відшкодування збитків.

Президент ВГО "УАК" наголосив ще на одному складному питанні - доступ бізнесу до капіталу.

Якраз цю тему більш вичерпно розбирали наступні спікери.

Надія Бігун, заступник міністра економіки України, детально розповіла про можливості та результати грантової програми єРобота.

Уряд започаткував програму грантів для переробних підприємств із середини минулого року. Держава надає до 8 млн грн безповоротної допомоги для реалізації виробничих проектів. Державою покривається 70% від вартості проекту,

За словами Надії Бігун, програма є успішною, та нею скористалися вже декілька сотень підприємств.

Однак, ситуація в Україні постійно змінюється, і Мінекономіки уважно слідкує за нею та аналізує потреби переробних підприємств. Тому, як зазначила представниця Міністерства економіки України, згодом планується змінити умови надання грантів. Підприємствам, які знаходяться в західних областях, держава покриватиме 50% проекту, а підприємствам, які знаходять в інших областях, держава покриватиме 80% проекту. Крім того, підприємствам, що знаходяться ближче до лінії зіткнення буде спрощено процедуру комплаєнс-перевірки.

Представниця Уряду згадала і про кредитну програму "Доступні кредити 5-7-9%". Вона зазначила, що 87% від усіх кредитів видані якраз за цією програмою. Аграрії залучили 54% кредитів.

"Це ініціатива та заслуга Мінагрополітики, вони докладають дуже багато зусиль для підтримки цієї програми для аграріїв.

Проте, ми - Мінекономіки, розуміємо, що нам перш за все дуже важлива переробка. З точки зору економіки нам треба рухатися до створення доданої вартості та підтримувати тих, хто створює готовий продукт. Ми зараз маємо гранти на переробку. Тому далі ми будемо виходити з ініціативами щодо програми "5-7-9", щоб створювати більш лояльні умови для тих, хто займається переробкою.

Плюс, знову ж таки, бізнеси, які постраждали найбільше - з деокупованих територій, також отримуватимуть пільгові умови на кредити за цією програмою.

Тривають дискусії, щоби зменшити покриття державними гарантіями та збільшити відсоток вартості цього кредиту для усіх інших бізнесів, але при цьому навпаки зробити ці умови лояльнішими для переробників і бізнесів з деокупованих територій", - зазначила заступник міністра економіки України Надія Бігун.

Наостанок Надія Бігун підкреслила, що бюджету програми "5-7-9" недостатньо для покриття всіх потреб бізнесу у кредитах, і порадила звертати увагу на гранти від іноземних урядів та організацій. Мінекономіки якраз співпрацює з такими донорами, як Данія, Норвегія, Італія, USAID та іншими для залучення додаткового фінансування для галузі переробки.

Із зауваженнями та пропозиціями до Мінекономіки звернулися Родіон Рибчинський, Голова ГС «Борошномели України» та Марія Дідух, директор ГС «Всеукраїнський аграрний форум». Зокрема йшлося про недостатню комунікацію Міністерства з переробниками, недостатні ліміти програми кредитування та важливість підтримувати не тільки малий бізнес, а й великий.

Микола Альфьоров, УкрГазБанк, заступник директора департаменту малого та середнього бізнесу більш докладно розповів щодо кредитування за програмою «Доступні кредити 5-7-9%».

Продовжив тему фінансування аграріїв та переробників Кирило Мухомедзянов, МФК, Проект «Розвиток доступу агросектору Україні до ринків капіталу».

У своєму виступі експерт розповів про впровадження електронних аграрних розписок як додаткового інструменту кредитування аграріїв.

Кирило Мухомедзянов розповів зокрема про електронні аграрні розписки (е-АР), різницю між ними та паперовими розписками та про законопроект №9266, який регулює відносини, що виникають при проведенні операцій з електронними аграрними розписками, та має на меті створити сприятливе середовище для спрощення агро фінансування на ринках капіталу за допомогою електронних аграрних розписок.

Е-АР будуть диверсифіковані в основних агросекторах (рослинництво, тваринництво, переробка), що дозволить надавати в заставу майбутній урожай і с.-г. продукцію, прив’язану до визначених земельних ділянок.

Даний законопроект підтримує ряд учасників ринку: Мінагрополітики, Мінюст, Українська аграрна конфедерація, ACC, EBA, Агропросперіс Банк, Сингента, Байєр та інші.

Михайло Різак, ТОВ СП "НІБУЛОН", Директор із взаємодії з органами влади та питань сталого розвитку доповів про проблеми виробництва та логістики сільськогосподарської продукції в контексті гарантування продовольчої безпеки.

Михайло Різак перш за все зазначив, що компанія активно працює у напрямі розмінування. Нагадаємо, НІБУЛОН наприкінці квітня став оператором протимінної діяльності та отримав перший сертифікат для проведення робіт з гуманітарного розмінування – Сертифікат від Центру протимінної діяльності МО України на нетехнічне обстеження територій.

Директор із взаємодії з органами влади та питань сталого розвитку ТОВ СП "НІБУЛОН" повідомив, що оскільки Миколаївський морський транспортний вузол не працює, а рашисти ще й на додаток підірвали Каховську ГЕС, остаточно порушивши судноплавство по річці Дніпро, компанія "НІБУЛОН" перенесла свою діяльність на річку Дунай. Але проблема полягає у тому, що заблоковано 110 суден прапорів різних країн, у т.ч. весь флот ТОВ СП "НІБУЛОН".

Тож НІБУЛОН закликає органи влади звернути увагу на судноплавство по річці Дунай та вирішити всі пов'язані законодавчі й інфраструктурні питання, у тому числі - забезпечити евакуацію флоту всіх прапорів світу з морського портового вузла Миколаєва.

На тему "Проблеми відновлення зруйнованих війною переробних потужностей АПК: пошуки шляхів фінансування. Розмінування полів" виступив Іван Сакаль, фінансовий директор Групи компаній «Агроф'южн».

Іван Сакаль розповів про те, що сталося з їхнім підприємством внаслідок російської окупації, про складний шлях виживання в умовах війни та про теперішній стан підприємства.

Більш того, представник компанії поділився своїми пропозиціями, як допомогти переробним підприємствам, які потерпіли від війни росії проти України.

Детальніше про це читайте згодом.

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування