Аналіз роботи та подальші кроки реалізації проекту Twinning «Наближення національного законодавства України у сферах державного нагляду (контролю) за ГМО у відкритих системах, захисту прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва відповідно до норм і стандартів ЄС» обговорив голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук з Аташе з питань сільського господарства, керівником сектору сільського господарства, рибальства, лісництва і безпечності харчових продуктів Представництва ЄС в Україні Крістіаном Беном Хеллом під час 10-го засідання Наглядової ради.
До заходу також долучилися заступник голови Держпродспоживслужби, головний державний фітосанітарний інспектор України Вадим Чайковський, голова Державної служби захисту рослин Латвійської Республіки, керівниця проекту Twinning Крістіне Ломакіна та партнери ЄС з Латвії, Польщі та Нідерландів.
«Співпраця Держпродспоживслужби та партнерів ЄС за допомоги інструменту Twinning сприяє адаптації української системи насінництва та розсадництва відповідно до вимог ЄС. Реалізація проекту – це багатокомпонентний процес: від розроблення законодавчих актів до модернізації лабораторної мережі. Так, ми створимо чіткий і прозорий механізм виявлення неякісного (контрафактного) насіння і садивного матеріалу», - зазначив Сергій Ткачук.
На засіданні експерти проекту Twinning і фахівці Держпродспоживслужби спільно підбили підсумки роботи за II квартал 2024 року, зокрема обговорили розроблені рекомендації з оптимізації та модернізації роботи фітосанітарних лабораторій, методичні рекомендації щодо обігу та контролю за реалізацією насіння в інтернет-мережі.
Також, за результатами проміжної роботи проекту Twinning відзначено, що українська нормативно-правова база у сфері майнових та індивідуальних немайнових відносин, що виникають внаслідок отримання, реалізації та захисту прав інтелектуальної власності на сорти рослин майже повністю відповідає законодавству ЄС.
Разом з цим, для повного вдосконалення законодавства України до стандартів ЄС і після проведення ряду консультацій з Керівником проекту за погодженням Представництва ЄС було прийнято рішення про продовження реалізації проекту Twinning до листопада 2024 року. За цей період роботи проекту планується ряд рекомендаційних напрацювань щодо пропозицій змін законів України у сферах державного нагляду (контролю) за ГМО у відкритих системах, охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва до європейських норм і стандартів.
ІЦ УАК за матеріалами ДПСС