Через блокування кордонів польськими фермерами, польські компанії, що ведуть бізнес в Україні, зазнають збитків у сотні мільйонів доларів.
Про це заявив голова Ради міжнародного товариства польських підприємців в Україні Шимон Ващин під час прес-конференції в Українському кризовому медіацентрі, передає Укрінформ.
“Це прямі збитки від недопоставлених товарів і неможливості виконати домовленості бізнесами обох сторін. Конкретної цифри не можу назвати, але це десятки й сотні мільйонів доларів”, - заявив Ващин.
Також він навів дані дослідження Європейської бізнес-асоціації, згідно з якими кожна польська компанія із 44 опитаних в Україні через страйки на кордоні втратила в середньому по 700 тис. дол. Це не тільки прямі втрати, а й штрафи через недотримання умов контрактів, зокрема постачання товарів не в повному обсязі. Особливо від цього потерпає будівельна сфера.
“Ми не можемо бути впевненими у можливості регулярних поставок, тому відносини з нашими партнерами перебувають під загрозою. Потрібні гарантії, які підприємці по обидва боки кордону зараз, на жаль, не в змозі надати”, - зауважив Ващин.
В організації сподіваються, що сторони досягнуть згоди, і блокування кордону припиниться до 28 березня. Що має позитивно вплинути і на переговори України щодо вступу в ЄС, впевнені представники польських підприємців в Україні.
“Сподіваємося, що зустріч між міністрами сільського господарства України та Польщі, яка відбудеться наступного тижня, сприятиме вирішенню непорозумінь між урядами, в тому числі. Впевнений, всі ці дії є підготовкою до міжурядових консультацій, які нарешті знову відбудуться 28 березня у Варшаві. Тому до цього часу маємо знайти спільне рішення проблеми та задовольнити інтереси підприємців обох сторін”, - додав Даріуш Ґурчинський, член Ради міжнародного товариства польських підприємців в Україні.
Нагадаємо, Україна від блокади польських фермерів втратила вже близько $500 мільйонів - посол Зварич.
Проблема блокади кордону може вирішитися протягом кількох тижнів - голова комітету Сейму Польщі
Питання щодо блокування кордону з Україною польськими фермерами і захисту певних сегментів сільгоспвиробництва Польщі можуть бути вирішені впродовж кількох тижнів.
Таку думку висловив голова комітету закордонних справ Сейму Польщі Павел Коваль в інтерв'ю Українському радіо.
"Проблема з фермерами і проблема із захистом певних сегментів сільгоспвиробництва буде вирішена. Потрібно кілька тижнів переговорів", – сказав Коваль.
Водночас він відзначив, що попри протести фермерів нічого не змінилося у польсько-українських відносинах. "На політичному і на найвищому рівні вони також дуже добрі. Що стосується блокад і протестів фермерів, то вони сьогодні відбуваються по всій Європі. Я не розумію, чому всі пов'язують їх з Україною. Вони не стосуються в першу чергу України чи будь-яких українських питань. Вони просто про те, що в Європі впали ціни на зерно, і фермери вимагають компенсації, а уряди окремих країн намагаються допомогти фермерам і захистити певні сектори сільськогосподарського виробництва", - зауважив голова комітету закордонних справ Сейму Польщі.
Він висловив сподівання, що компромісне рішення таки буде знайдено. "Ми знайдемо таке рішення. Але я дуже хочу, щоб протести в Євросоюзі не ототожнювалися з Україною, тому що вони не пов'язані з Україною, а якщо й пов'язані, то незначною мірою", - додав Коваль.
За його словами, рішення може бути прийняте впродовж кількох тижнів. "Я думаю, що протягом кількох тижнів це буде. І польський уряд, й український уряд повинні порозумітися, знайти рішення, щоб могли продавати українські товари, але також захистити кілька секторів польського виробництва", - сказав польський парламентарій.
При цьому він наголосив, що ключовим є те, що Польща сьогодні є головною країною, яка домагається більшої кількості боєприпасів для України і підтримки України в рамках НАТО, в Європейському Союзі. Тож польські політики потребують для цього підтримки в суспільстві. "Отже, сільськогосподарські проблеми також потребують вирішення... Якщо ми хочемо допомогти Україні, ми також повинні отримати допомогу нашим фермерам, тому що в демократичній країні це теж пов'язано", - резюмував політик.
Верещук про домовленості з Польщею: Треба вичавити російське збіжжя з Євросоюзу
Домовленості з польською стороною мають на меті вичавити російську агропродукцію з території ЄС.
Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" сказала віце-прем'єр-міністр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
"Коли у нас буде на пунктах пропуску спільний контроль, то буде довіра, коли у нас будуть обміни митними даними - що, куди, в якій кількості, по якій вартості їде, то питань, що ми веземо, чи дійсно це перевезення, буде все менше і менше звучати у просторі. Тому ми говорили, як відновити довіру, посилити спільний контроль, як розбудувати пункти пропуску. Але основне те, що ми домовилися з поляками - обʼєднати зусилля і вичавити російське збіжжя і всю російську агропродукцію з території ЄС. Не має росія торгувати своїм зерном, часто краденим в України, в Європейському союзі", - сказала Верещук.
Вона додала, що разом із Міністерством інфраструктури Польщі розроблено проект міждержавної угоди про вантажні перевезення.
"Зараз цей проект знаходиться в Європейській Раді, він парафований нашими урядами, там буде своє заключення. І я сподіваюся, що у найближчий термін нашими урядами буде підписаний цей проект угоди, який дійсно дозволить встановити правила для наших перевізників", - сказала Верещук.
Читайте також: Павло Коваль: ЄС обіцяв ембарго на російські товари, але вийшло так, що ембарго зробили на українську агропродукцію. І так вже рік триває.
А в Європарламенті закликали до термінового ембарго на агропродукцію з росії.
Тим часом вантажівки у бік Польщі можуть проїхати лише через пункт пропуску «Краківець» - Демченко
Рух вантажних автотранспортних засобів у бік Польщі здійснюється лише на пункті пропуску «Краківець», водночас ПП «Ягодин», «Устилуг», «Угринів», «Рава-Руська» і «Шегині» залишаються заблокованими.
Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону «Єдині новини» повідомив речник ДПСУ Андрій Демченко.
«Польські фермери продовжують блокувати 5 напрямків - це пункти пропуску «Ягодин», «Устилуг», «Угринів», «Рава-Руська» та «Шегині», - сказав він.
За словами Демченка, рух вантажівок відбувається лише у пункті пропуску «Краківець», який польські фермери розблокували з 8 на 9 березня.
«Ми мали попередню інформацію, що вони планували поновити блокування 13 березня, але протягом учорашнього дня цього не відбулося», - додав речник ДПСУ.
Демченко також розповів, що поляки на заблокованих пунктах пропуску пропускають деяку кількість вантажівок, зокрема через «Шегині» минулої доби до України проїхали 40 вантажівок.
Наразі у чергах на території Польщі у п’яти заблокованих пунктах пропуску знаходиться приблизно 1050 вантажівок. Водночас у розблокованому ПП «Краківець» на можливість проїзду очікує близько 500 вантажних автомобілів.
Водночас з боку України у напрямку Польщі рух вантажівок на п’ятьох напрямках повністю заблокований.
Разом з тим легкові автомобілі й автобуси, якими перетинають кордон звичайні громадяни, не мають ускладнень з перетином кордону в обидва боки, повідомив Демченко.
ІЦ УАК за матеріалами Укрінформу