За проект Закону про Державний бюджет України на 2025 рік (№12000) "За" проголосувало 257 депутатів. Законопроект прийнято.
Про це стало відомо від представників уряду та парламенту.
Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк (фракція "ГОЛОС"), у бюджет на 2025 рік закладені рекордні видатки на рівні 3,94 трлн грн, з них видатки на оборону становлять 2,22 трлн грн.
Дохід же закладений у розмірі 2,3 трлн грн (141 млрд грн має принести податковий законопроект №11416-д).
За словами депутата, також у наступному році очікується зовнішнє фінансування у 38,4 млрд дол.
На думку Ярослава Железняка, двома головними недоліками законопроекту є: 1,5 млрд на марафон і гроші на популізм у вигляді кешбеку/1000 грн.
Денис Шмигаль, Прем‘єр-міністр України, у своєму Телеграм-каналі теж повідомив про цю новину:
"Державний бюджет на 2025 рік прийнято! Дякую народним депутатам за підтримку.
Всі податки громадян і бізнесу наступного року будуть спрямовані на оборону й безпеку нашої країни. Загальний ресурс, який буде направлений на сектор безпеки й оборони, складе 2,23 трлн грн. Рекордні кошти будуть спрямовані на виробництво та закупівлю зброї. Передбачили на це 739 млрд грн. Буде більше фінансування на модернізацію нашого оборонно-промислового комплексу, а також на закупівлю дронів.
Підтримка громадян — другий пріоритет цього бюджету. У березні запланували індексацію пенсій. Загалом на програми допомоги в соціальній сфері передбачено майже 421 млрд грн.
Видатки на освіту складуть майже 199 млрд грн, а на медицину 217 млрд грн. В обох сферах заплановані важливі проекти модернізації та розвитку. На оновлення медичних закладів, придбання сучасного обладнання та створення реабілітаційних центрів передбачено 10,7 млрд грн. На модернізацію освітніх закладів та облаштування укриттів додатково передбачено 17,5 млрд грн.
Продовжуємо підтримку регіонів і громад. У 2025 році ресурс місцевих бюджетів зросте на 15%.
В умовах обмежених ресурсів цей бюджет чітко визначає пріоритети. Оборона, безпека, підтримка людей, розвиток і відновлення країни. Це все те, що робить нас сильнішими та веде до перемоги".
Як повідомляє Громадське, голова парламентського комітету з питань бюджету Роксолана Підласа (фракція "СЛУГА НАРОДУ") визнала, що цей проект бюджету «неідеальний», і є багато хороших «точкових» пропозицій, однак вони «не вкладаються в загальну картину».
«Ми не обіцяємо те, чого не зможемо виконати», — сказала Підласа.
Частина опозиції виступила проти прийняття бюджету у такому вигляді. Зокрема, нардеп Олексій Гончаренко (фракція "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ"), написав у Телеграмі свою позицію:
"Я не підтримую цей бюджет.
Сьогодні 1000 день повномасштабного вторгнення і в цей день ви ухвалюєте бюджет, який не передбачає підтримку наших військових. Про які плани і перемогу ви говорите, коли немає підтримки армії. Це ганьба.
Гроші йдуть на дороги, на марафон, але не на військо. У бюджеті залишилися захмарні зарплати для окремих чиновників, кешбеки, тоді як підвищення зарплат і соціальних виплат так і не передбачено".
Як стверджуюють у Міністерстві фінансів України, законопроект спрямований на забезпечення комплексного підходу до підтримки пріоритетних сфер, розвитку критично важливих галузей і відновлення економіки в умовах війни.
«Ухвалення Державного бюджету на 2025 рік - це виважене стратегічне рішення, побудоване на чітких пріоритетах: оборона держави, підтримка громадян і відновлення економіки. Важливо, що бюджет побудований з урахуванням реальних потреб сьогодення, з акцентом на забезпечення довгострокової стійкості та зміцнення економічної стабільності у непростих умовах війни», - зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко під час виступу у Верховній Раді України.
Доходи загального фонду (без урахування грантів і міжнародної допомоги) заплановані на рівні 2,05 трлн грн. Видатки загального фонду передбачені на рівні 3,6 трлн грн.
Пріоритет №1 - безпека й оборона.
У 2025 році буде спрямовано 26,3% ВВП країни на безпеку й оборону, адже це ключовий пріоритет: видатки зростуть до 2,23 трлн грн, що на 47,6 млрд грн більше порівняно з уточненим планом 2024 року. Це збільшення дозволить посилити обороноздатність країни.
Зокрема, на оплату праці військових передбачено 1,16 трлн грн, що на 10 млрд грн більше, ніж торік.
Крім того, збільшуються видатки на озброєння та військову техніку. У 2025 році на це передбачено 739 млрд грн, що на 34,1 млрд грн більше, ніж у попередньому році. Це фінансування дозволить закупити новітні системи озброєння та здійснити технічне оновлення армії, що є важливим для ефективного ведення бойових операцій.
Окрему увагу приділено розвитку оборонної промисловості. Фінансування Мінстратегпрому, який займається модернізацією оборонно-промислового комплексу, зросте до 55,1 млрд грн. Це на 15,3 млрд грн більше, ніж у 2024 році, і такі кошти будуть використані на технологічне оновлення виробничих потужностей, що сприятиме підвищенню обороноздатності країни.
Зростання відбувається також у фінансуванні закупівлі безпілотників (БПЛА) - у 2025 році буде виділено 46,9 млрд грн, що на 3,6 млрд грн більше, ніж у 2024 році. Це забезпечить армію сучасними безпілотними системами, які використовуються як для розвідки, так і для ударних операцій, посилюючи наші позиції на фронті.
Отже, військові видатки включають грошове, речове та продовольче забезпечення військових, придбання озброєння, військової техніки та підтримку оборонно-промислового комплексу.
Забезпечення соціально-гуманітарних потреб і відновлення економіки є також важливими складовими держбюджету-2025
Однією з інноваційних складових бюджету стала система Public Investment Management (PIM), запроваджена за підтримки Світового банку. Цей підхід до управління державними інвестиціями забезпечує більш ефективне використання бюджетних коштів, спрямовуючи їх на реалізацію пріоритетних проектів, які відповідають стратегічним цілям країни. Завдяки PIM уряд зможе забезпечити прозорість видатків і підвищити якість інвестицій у критичні галузі, сприяючи швидшому відновленню інфраструктури.
У рамках PIM сформовано Єдиний проектний портфель, що включає 787 проектів загальною вартістю 2,6 трлн грн. На 2025 рік передбачено фінансування 224,2 млрд грн, яке розподілено наступним чином:
115 млрд грн буде залучено під державні гарантії для відновлення критичної інфраструктури, зокрема, транспортних та енергетичних об'єктів.
71,8 млрд грн надійде від міжнародних фінансових організацій у вигляді кредитів і грантів, що дозволить профінансувати проекти у сферах транспорту, промисловості, охорони здоров'я, освіти й енергетики.
36,4 млрд грн передбачені з загального фонду бюджету на ключові соціальні й інфраструктурні проекти, включаючи відновлення навчальних закладів, лікарень і систем водопостачання у постраждалих регіонах.
Цей підхід дозволяє не тільки фінансувати відновлення, але й модернізувати наявну інфраструктуру, створюючи базу для подальшого економічного зростання.
Підтримка бізнесу
Для розвитку підприємництва в рамках програми "5-7-9%" передбачено 18 млрд грн. Це фінансування спрямоване на доступне кредитування малого та середнього бізнесу, що допоможе стимулювати економічне відновлення та зберегти робочі місця. На гранти для бізнесу передбачено 1,4 млрд грн, а на Фонд розвитку інновацій - 3 млрд грн.
Детальніше на сайті Мінфіну й у прикладеній презентації (PDF).
Нагадаємо, вчора профільний комітет рекомендував проект держбюджету-2025 до II читання.
Читайте також: Попри війну та складні умови у Держбюджеті на 2025 рік передбачена суттєва підтримка аграріїв
ІЦ УАК за матеріалами Прем‘єр-міністра України Дениса Шмигаля, Мінфіну, нардепа Ярослава Железняка, нардепа Олексія Гончаренка, Громадського
Додаток | Розмір |
---|---|
budget-2025_ii_chit_1_42_19_11_vru.pdf | 383.93 КБ |