10.11.2022 11:51

ВГО "Українська аграрна конфедерація" разом з іншими аграрними асоціаціями звернулась до Президента стосовно планів реформувати ЦОВВ

версія для друку
10.11.2022 11:51

Члени ГС «Всеукраїнський аграрний форум» – провідні аграрні асоціації: ГС «Аграрний союз України», ГС «Всеукраїнська аграрна рада», Асоціація «Союз птахівників України», ВГО «Українська аграрна конфедерація» та Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» вкрай стурбовані питанням реформування центральних органів виконавчої влади (далі – ЦОВВ).

Велику стурбованість викликають плани керівництва держави, анонсовані ЗМІ, про узгодження на нараді нової концепції побудови Кабінету Міністрів України. Зокрема, об’єднання Міністерства економіки, Міністерства аграрної політики та продовольства, Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості економіки й створення єдиного центрального органу виконавчої влади – Міністерства економічного розвитку України.

Україна – держава з багатоукладною економікою, а сільське господарство та агропродовольчий сектор є життєво важливими для забезпечення економічного відновлення, продовольчої безпеки (не лише внутрішньої, а й світової), стабільності національної валюти та соціального захисту населення. Вагомість агропродовольчого сектору України значно зросла з початку повномасштабного вторгнення російської федерації, адже після повної зупинки експорту та розірвання логістичних ланцюгів відбулось значне зростання цін на продовольство та спричинило хвилю «голодних протестів» в ряді країн. Роль України, як аграрної держави, відмічено і провідними світовими лідерами та організаціями, які сприяли підписанню й реалізації так званої зернової угоди, що розблокувала експорт українського продовольства в умовах війни.

Тому логічним та надзвичайно важливим для бізнесу і громадської спільноти фактом є наявність спеціалізованого органу державної влади центрального рівня, який відповідатиме за формування аграрної політики, визначення напрямків відновлення агропродовольчого сектору, забезпечення обсягів аграрного виробництва у воєнний час та налагодження ланцюгів постачання агропродукції на світові ринки.

Водночас, організації-члени ГС «ВАФ» підтримують створення Центру Уряду, який підпорядковуватиметься Прем’єр-міністру України, та займатиметься координацією стратегій й програм відновлення української економіки. Також ми цілком розуміємо необхідність оптимізації діяльності урядових структур, адже економіка України перебуває у вкрай складному становищі, а видатки 2023 року на обороноздатнісь країни становлять понад 44% від бюджету.

Однак, на нашу думку, ліквідація Міністерства аграрної політики та продовольства України призведе до негативних наслідків як в агропродовольчому секторі, так і економіки держави вцілому, а також викличе стурбованість іноземних партнерів і поставить під загрозу налагодження експортних поставок українського продовольства в країни, що його потребують.

Світовий досвід доводить, що більшість країн з розвиненим аграрним сектором мають окремий центральний орган виконавчої влади, який відповідає виключно за формування аграрної політики, зокрема, США, Канада, Туреччина. Майже всі країни- члени ЄС (за виключенням Австрії) мають центральні органи влади, які відповідають виключно за сільське господарство та продовольство.

До того ж реформа ЦОВВ, проведена у 2019 році (коли Мінагрополітики було приєднано до Мінекономіки), засвідчила недоцільність ліквідації Мінагрополітики, діяльність якого вже за 1,5 роки було відновлено, хоча з обмеженим функціоналом.

Ми розуміємо, що органи влади і Мінагрополітики зокрема, потребують суттєвого структурного перетворення та перегляду функціональних обов’язків, але водночас, визнаємо необхідність існування одного окремого спеціалізованого органу державної влади загальнонаціонального рівня, який відповідатиме за гарантування продовольчої безпеки та забезпечення ефективного функціонування аграрного сектору, особливо у воєнний та післявоєнний час.

Враховуючи вище викладене, просимо Президента України Володимира Зеленського, врахувати думку провідних громадських об’єдань АПК при здійсненні оптимізації кількості центральних органів виконавчої влади.

 

Скан-копія звернення у вкладенні

 

ІЦ УАК

 

ДодатокРозмір
Звернення ВАФ.pdf319.49 КБ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування