25.04.2024 13:24

Україна отримала другий транш обсягом 1,5 млрд євро за програмою Ukraine Facility

версія для друку
25.04.2024 13:24

У середу, 24 квітня, Україна отримала 1,5 млрд євро в рамках перехідного фінансування Ukraine Facility. Відповідно до графіка платежів за програмою, запропонованого країнам-членам Європейською Комісією, всього у 2024 році державний бюджет має отримати 16 млрд євро фінансової підтримки від Європейського Союзу.

Європейська Комісія позитивно оцінила виконання індикаторів для траншу обсягом 1,5 млрд євро в рамках перехідного фінансування Ukraine Facility. Так, Україна успішно здійснила 5 індикаторів:

  • Ухвалення Національної стратегії доходів на 2024-2030 рр.
  • Ухвалення змін у законі “Про прокуратуру” й у законах про посилення самостійності Спеціальної антикорупційної прокуратури.
  • Додаткові заходи з запобігання та протидії незаконним доходам і фінансування тероризму.
  • Заходи щодо підтримки впровадження індустріальних парків як інструменту залучення інвестицій на деокуповані території.
  • Приведення у відповідність Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

“Перехідне фінансування дозволяє нам отримати підтримку ще до остаточного запуску Ukraine Facility. В рамках програми Україна отримала вже 6 млрд євро у березні та квітні цього року. Коли План для Ukraine Facility буде затверджено у ЄС, ми отримаємо наступний платіж обсягом 1,89 млрд євро попереднього фінансування у червні, а також 4,11 млрд євро та 4 млрд євро в рамках програми у вересні та листопаді”, - зазначила Перша віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Вона додала, що Європейська Комісія запропонувала державам-членам ЄС затвердити відповідний графік платежів у рамках Ukraine Facility. Зокрема запропонований графік передбачає 1,89 млрд євро попереднього фінансування, яке буде надано після остаточного затвердження Плану. Надалі фінансування за програмою здійснюватиметься щоквартально за виконання індикаторів Плану для Ukraine Facility. 

Так, за попереднім розрахунком, у 2024 році Україна має отримати 16 млрд євро, у 2025 році - 12,5 млрд євро, у 2026 році - 7,25 млрд євро, 1,2 млрд євро у 2027 році, а також 1,32 млрд євро у січні 2028 року за виконання індикаторів 4 кв. 2027 року. 

 

Нагадаємо, у лютому 2024 року Європейський парламент затвердив регламент програми Ukraine Facility. Відповідно до затвердженого регламенту, програма підтримки України від ЄС обсягом 50 млрд євро діятиме з 2024 до 2027 року та передбачатиме три складові:

  • Перша складова — пряма підтримка державного бюджету — 38,27 млрд євро, з яких 33 млрд євро у формі кредитів і 5,27 млрд євро у формі грантів.
  • Друга складова — спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах — 6,97 млрд євро.
  • Третя складова — технічна підтримка у здійсненні реформ, а також покриття відсотків за кредитами, включно з отриманими раніше — 4,76 млрд євро.

Фінансування в рамках першої складової програми здійснюватиметься за виконання квартальних індикаторів, визначених у Плані для Ukraine Facility. План визначає ключові реформи та напрями для інвестицій, які можуть сприяти сталому економічному зростанню та залученню фінансування для посилення потенціалу зростання країни в середньостроковій і довгостроковій перспективі. Він також містить якісну систему прозорості, аудиту та контролю, які також будуть посилені в рамках передбачених реформ.

Європейська Комісія схвалила План для Ukraine Facility 15 квітня та запропонувала Раді ЄС ухвалити документ. Тепер держави-члени ЄС мають один місяць для ухвалення запропонованого Комісією Імплементаційного рішення, що відкриє шлях для повноцінного запуску програми Ukraine Facility.

 

Прем‘єр-міністр України Денис Шмигаль подякував Єврокомісії за позитиву оцінку виконання п'яти індикаторів, що є передумовою для виділення коштів і Європі за прогнозовану ритмічну підтримку, адже це, за його словами, "запорука нашої стійкості, успішного відновлення та створення точок росту економіки на майбутнє".

Голова уряду повідомив, що ці 1,5 млрд євро, уряд України спрямує на покриття найважливіших бюджетних видатків.

 

ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки і Телеграм-каналу Прем‘єр-міністра України Дениса Шмигаля

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування