13.01.2022 15:40

Угорщина вводить держрегулювання цін на продукти

версія для друку
13.01.2022 15:40

Уряд Угорщини вирішив обмежити ціни на шість продуктів харчування з 1 лютого, повідомив прем'єр-міністр Віктор Орбан у Facebook у середу, 12 січня.

Ціни на цукор, пшеничне борошно, соняшникову олію, свинячу гомілку, курячу грудку та молоко з жирністю 2,8% будуть заморожені на рівні 15 жовтня 2021 року через зростання цін на продукти харчування, сказав Орбан. Кожен магазин повинен буде знизити поточні ціни до жовтневого рівня.

Орбан зазначив, що ціни по всій Європі зростають через підвищення цін на енергоносії. Проте уряд Угорщини захищає сім’ї, додав він. «Ми стримували підвищення цін на бензин, обмежили процентні ставки за іпотечними кредитами та проводили політику зниження плати за комунальні послуги, згідно з якою угорським сім’ям постачають енергію за фіксованими цінами, що захистить їх», – сказав він.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про заходи від 1 лютого напередодні парламентських виборів, які відбудуться цього року, весною.

Обмеження цін обумовлено зростанням інфляції в Європі, причому в листопаді в Угорщині рівень інфляції в річному обчисленні досяг 7,4%, що є найвищим рівнем за майже 15 років.

Офіційні дані показують, що, станом на листопад 2021 року, ціни на продукти харчування зросли на 6% за 12 місяців, борошно — на 20,2%, а харчові олії — на 26,9%.

У листопаді уряд встановив обмеження на ціни на бензин до 480 форинтів (1,35 євро) за літр.

Орбан, націоналіст, який перебуває при владі з 2010 року, стикнувся з проблемою, оскільки опозиційні партії погодились об’єднатися за одного кандидата на загальних виборах 3 квітня.

Оголошення в середу з’явилося у той момент, коли партія Орбана «Фідес» готується до парламентських виборів 3 квітня, які стануть найважчим змаганням з моменту приходу до влади у 2010 році.

Прагнучи виграти четвертий термін поспіль, націоналіст Орбан виступає проти об’єднаного опозиційного альянсу, більшість опитувань вказують на невеликий відрив голосів і обіцяють непросту виборчу гонку.

Опозиція вхопилася за питання інфляції напередодні голосування.

Критики Орбана кажуть, що він і його партія «Фідес» зруйнували демократичні інституції в Угорщині, знищивши незалежність судової влади та контролюючи ЗМІ.

Кандидат шестипартійного альянсу на пост прем'єр-міністра Петер Маркі-Зай сказав, що ця заява є «визнанням того, що економіка Угорщини перебуває у трагічному стані», додавши, що «замість відповідальної економічної політики вони використовують офіційні ціни для боротьби з галопуючим зростанням цін».

Нагадаємо, що український уряд також ввів держрегулювання цін на основні соціальні продукти: проте наш перелік продуктів більший.

А минулого тижня, як вже повідомлялося ІЦ УАК, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO) заявила, що високий попит підштовхнув світові ціни на продукти харчування до 10-річного максимуму в 2021 році, які піднялись у середньому на 28% порівняно з попереднім роком.

«Висока вартість сировини, ще неподолана глобальна пандемія та дедалі більш невизначені кліматичні умови залишають мало місця для оптимізму щодо повернення до більш стабільних ринкових умов навіть у 2022 році», — заявили у ФАО.

Тож даний інцидент наочно показує, що максимально схожі проблеми та мікро- й макроекономічна обстановка наявні не лише в Україні. А політична й економічна невизначеність, певна розгубленість влади  та суперечливі дії уряду також притаманні навіть деяким, більш економічно розвинутим, державам.

ІЦ УАК за матеріалами Hungary Today та Reuters

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування