У минулому місяці зростання цін на пальне пришвидшилося. Яйця та овочі подорожчали найбільше. Інші продукти харчування незначно зросли у ціні чи подешевшали.
Інфляція на споживчому ринку у жовтні 2023 р. порівняно із вереснем 2023 р. становила 0,8%, з початку року – 3,8%.
Базова інфляція у жовтні 2023 р. порівняно з вереснем 2023 р. становила 0,4%, з початку року - 4,6%.
Водночас інфляція у річному вимірі вже знижується дев'ятий місяць поспіль, і за підсумками жовтня 2023 року знизилася до 5,3% із 7,1% за підсумками вересня, 8,6% за підсумками серпня, 11,3% за підсумками липня, 12,8% за підсумками червня, 15,3% за підсумками травня, 17,9% - квітня, 21,3% - березня, 24,9% - лютого і 26,6% - грудня.
На споживчому ринку в жовтні 2023 р. ціни на продукти харчування у порівнянні із вереснем 2023 р. зросли на 1,0%. Якщо порівнювати із жовтнем 2022 року, то за рік ціни на продукти зросли на 2,0%.
На споживчому ринку у жовтні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,0%.
Найбільше (на 14,0% та 10,1%) подорожчали овочі та яйця. Додамо, що перед цим, у вересні, ціни на яйця також зросли - на 12,3%. Проте варто зазначити, що овочі у жовтні 2023 дешевші, ніж рік тому на 20,2%, а яйця коштують дешевше на 15%.
На 2,1–0,6% у жовтні також зросли ціни на молоко та молочні продукти, яловичину, масло, сало, безалкогольні напої, хліб.
Водночас на 5,3–0,1% знизилися ціни на продукти переробки зернових, соняшникову олію, фрукти, цукор, рис, свинину, м'ясо птиці, макаронні вироби.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,4%, що пов’язано з подорожчанням тютюнових виробів на 0,9%.
Ціни на паливо та мастила зросли ще на 3,5% у порівнянні з вереснем. Тобто у жовтні 2023 року ціни на паливо та мастила були на 9,7% більшими, ніж рік тому. Нагадаємо, що у вересні місячне зростання пального становило 4,9%, у серпні - 7,4%, а у липні, коли повернули ПДВ й акциз на пальне - 7,3%.
Фактичні темпи зростання цін відповідали траєкторії прогнозу Національного банку, опублікованому в Інфляційному звіті за жовтень 2023 року. Проте базова інфляція сповільнювалася дещо швидше, ніж очікувалося, насамперед за рахунок цінової динаміки на одяг та взуття.
Ціни на сирі продукти харчування знизилися на 3,3% р/р
Тривало здешевлення фруктів передусім на тлі здешевлення цитрусових і сповільнення зростання цін на екзотичні фрукти. Темпи падіння цін на овочі залишалися значними. Це було зумовлено передусім хорошим врожаєм більшості їх видів завдяки як сприятливим погодним умовам, так і нарощуванню обсягів виробництва окремими регіонами. Надалі дешевшали крупи та борошно, відображаючи низькі експортні ціни та збільшення виробництва. Вартість яєць у річному вимірі знизилася унаслідок відновлення обсягів виробництва та під впливом бази порівняння, проте зниження цін на яйця стримувалося збільшенням їх експорту. Пригальмувало здорожчання свинини завдяки зростанню пропозиції порівняно з минулим роком і її переважанням над попитом.
Зростання адміністративно регульованих цін сповільнилося до 11,1% р/р
Подорожчання алкогольних напоїв вчергове пригальмувало завдяки повільнішому зростанню виробничих витрат на тлі тиску з боку тіньової пропозиції. Мораторій на підвищення низки тарифів на житлово-комунальні послуги для населення й далі стримував адміністративну інфляцію. Натомість дещо пришвидшилося зростання цін на транспортні послуги з огляду на відновлення зростання цін на пальне.
Зростання цін на пальне пришвидшилося ‒ до 9,7% р/р
Пальне у жовтні дорожчало вищими темпами на тлі зростання світових цін на нафту в попередні місяці та логістичних труднощів при перетині кордону.
Базова інфляція у жовтні знизилася до 6,8% р/р із 8,4% р/р у вересні
Подорожчання оброблених продовольчих товарів і надалі сповільнювалося (до 8,5% р/р). Така динаміка пояснюється подальшим зниженням тиску з боку витрат бізнесу, насамперед завдяки дешевшій харчовій сировині, стійкій ситуації на валютному ринку, а також оптимізації виробничих і логістичних ланцюгів. Зменшення обсягів експорту соняшникової олії, окремих молочних і м’ясних продуктів, насамперед масла та курятини, зумовило сповільнення зростання цін на м’ясні, молочні й олійні продукти. Повільніше дорожчали хліб і борошняні вироби, а також продукти, що мають значну частку імпорту в собівартості.
НБУ прогнозує, що інфляція надалі сповільнювалася насамперед завдяки подальшому розширенню пропозиції продуктів харчування та збереженню стійкої ситуації на валютному ринку. Для утримання помірної інфляції Нацбанк і надалі забезпечуватиме достатню привабливість гривневих активів і зберігатиме активну присутність на валютному ринку.
ІЦ УАК за матеріалами Держстату та НБУ