14.02.2024 14:20

У січні ВВП зріс на 3,5% завдяки розширенню логістичних можливостей і зростанню інвестиційного попиту

версія для друку
14.02.2024 14:20

У перший місяць 2024 року українська економіка демонструє продовження тенденції відновлювального зростання. За попередніми даними, Мінекономіки оцінює зростання ВВП у січні на рівні 3,5% [±1%] порівняно з січнем 2023 року.

«Ключовими факторами підтримки позитивної економічної динаміки на початку року стали висхідний інвестиційний попит, який генерує бюджет, а також доступність зовнішніх ринків для вітчизняних виробників завдяки розширенню логістичних можливостей.

Зокрема, робота Українського морського коридору дозволила досягти рекордних обсягів експорту з початку широкомасштабного вторгнення рф і продовжити нарощувати економічну активність, у першу чергу виробниками аграрної та металургійної продукції, підприємствами з добування металевих руд і діяльності залізничного транспорту. Також зняття блокування польськими автоперевізниками польсько-українського кордону з середини місяця позитивно вплинуло як на діяльність експортерів, так і на діяльність виробників, суттєво залежних від імпортної сировини», - пояснила Перша віце-прем’єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко.

За попередніми оцінками, у січні основні сектори економіки демонстрували позитивну динаміку. Транспортну галузь підтримували нарощування внутрішніх залізничних перевезень і переробка вантажів у морських портах. Продовження відновлення економічної активності за рахунок експортоорієнтованих виробництв, а саме металургії, добування металевих руд та агропереробки, а також енергетики не тільки обумовило позитивні тенденції у промисловості, а й сформувало попит на продукцію суміжних видів діяльності.

У свою чергу через інвестиційний попит на тлі збереження бюджетного фінансування відновлення пошкодженої критичної інфраструктури, зростає і будівельна галузь. Також у січні спостерігались позитивні відновлювальні тенденції у галузях сільського господарства та внутрішньої торгівлі.

«Позитивні тенденції в основних секторах економіки формують подальшу надійну економічну базу для продовження економічного зростання у першому кварталі 2024 року. Українська економіка продовжує адаптуватись і набувати характеристик економіки воєнного часу. Ключовими невирішеними проблемами лишаються безперервне руйнування виробничих потужностей, складна ситуація на ринку праці через високу міграцію, а також відсутність доступних кредитних ресурсів», - резюмувала Юлія Свириденко.

 

Юлія Свириденко зустрілася з місією МВФ: Обговорили список пріоритетних проектів Міністерства економіки та подальшу співпрацю

Уряд України та Міжнародний валютний фонд (МВФ) продовжують діалог щодо впровадження реформ в українській економіці та державному управлінні.

Під час зустрічі Першої віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко з місією МВФ в Україні на чолі із Заступником директора Європейського департаменту Міжнародного валютного фонду Умою Рамакрішнан розмова йшла про стан виконання Україною взятих на себе зобов’язань у межах Меморандуму про економічну та фінансову політику, а також про те, як більш ефективно синхронізувати рекомендації та пропозиції всіх міжнародних партнерів задля прискорення залучення приватних інвестицій в українську економіку.

На зустрічі також були присутні керівник Місії МВФ в Україні Гевін Грей, його заступниця Сана Надім, заступник виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован, а також постійний представник МВФ в Україні Ваграм Степанян і заступник Міністра економіки України Володимир Кузьо.

«Одне з ключових завдань економічного блоку Уряду полягає в тому, щоби якомога швидше залучити приватні інвестиції для відновлення України. Зараз у нас є декілька програм, які потрібно узгодити між собою задля їх більшої ефективності. Уряд розробив програму дій на цей рік, яка містить 11 ключових пріоритетних напрямків розвитку економіки, та визначаються фінальні умови 4-річної програми Ukraine Facility від Євросоюзу. Разом із цим ми враховуємо бенчмарки МВФ і рекомендації Європейської комісії, напрацювання зі Світовим банком і ОЕСР. Тобто, задля прискорення процесу залучення інвестицій в Україну та відновлення економіки ми маємо синхронізуватись з усіма міжнародними партнерами», - наголосила Юлія Свириденко.

Вона розповіла про ключові напрямки взаємодії з МВФ, серед яких: Ukraine Facility, програму доступного кредитування 5-7-9%, програму реформи корпоративного управління, підходи до управління публічними інвестиціями й оцінку потреб приватного сектору RDNA-3.

«У співпраці з партнерами для нас існує два пріоритети. Перший – це забезпечення макрофінансової стабільності, другий – підтримка та розвиток приватного сектору економіки. Ми прагнемо стимулювати відновлення України, і фахова експертиза місії МВФ допомагає знайти потрібні рішення», - резюмувала Юлія Свириденко.

 

Мінекономіки спільно з ЄІБ працює над забезпеченням доступного фінансування для українського бізнесу

Фінансування приватного сектору та інвестиційних проектів державних компаній, методологічна підтримка управління публічними інвестиціями та подальша участь Європейського інвестиційного банку у відновленні Україні – такі теми обговорили під час зустрічі Першої віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко з делегацією Європейського Інвестиційного Банку.

Від європейської сторони участь у заході взяли: голова Представництва ЄІБ в Україні Жан-Ерік де Загон, директор з кредитних операцій у країнах із розширенням і сусідством з ЄС Ліонель Рапай, директор відділу кредитування у державному секторі у країнах Східної Європи Рафал Рибацький і старша кредитна офіцер ЄІБ у державному секторі в країнах Східної Європи Анастасія Харлан, з української – заступник Міністра Володимир Кузьо.

«Ми вдячні Європейському Інвестиційному Банку за активну підтримку інвестиційних проектів державних і приватних компаній, у тому числі малого та середнього бізнесу, в Україні. ЄІБ - одна з найбільших фінансових інституцій ЄС, яка підтримує стійкість економіки України та надає пряме фінансування, гарантії для українських банків і технічну допомогу. Це має велике значення з огляду на імплементацію Плану України у рамках Ukraine Facility та подальший процес відновлення України», - зазначила Юлія Свириденко.

Юлія Свириденко наголосила, що українському бізнесу потрібен імпульс до розвитку, Україні потрібно стимулювати аграрне виробництво, металургію, деревообробку – це що стимулюватиме економіку.

Представники ЄІБ зазначили, що залучатимуть не лише свої ресурси, а також залучатимуть партнерів до забезпечення доступного фінансування для українського бізнесу.

«Поряд із задоволенням нагальних потреб важливо розбудувати програмну та інституційну спроможність, і залучити фінансування, щоб забезпечити швидке розгортання успішних програм для збільшення зацікавленості міжнародних інвесторів до українського бізнесу. Рання взаємодія з донорами для забезпечення фінансових зобов’язань на 2025 рік має бути частиною стратегії фінансового планування, щоб зберегти імпульс у реалізації програм, розпочатих у 2024 році», - підкреслила Юлія Свириденко.

Довідково: На сьогодні акціонерами Європейського інвестиційного банку є 27 країн Європейського Союзу. ЄІБ здійснює не тільки кредитну діяльність, але й виступає найбільшим позичальником грошових ресурсів на міжнародних фінансових ринках капіталу. Україна співпрацює з ЄІБ з 2004 року.

 

ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування