Середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО (FFPI) у липні 2023 року становило 123,9 пункту, що на 1,5 пункту (1,3 відсотка) більше, ніж у червні, але залишилося на 16,6 пункту (11,8 відсотка) нижчим за значення відповідного місяця минулого року.
Відновлення індексу у липні було зумовлене значним зростанням цін на рослинні олії, частково компенсованим значним зниженням цін на цукор, а також незначним зниженням цін на зернові, молочні продукти та м’ясо.
Середнє значення Індексу цін на зернові ФАО склало 125,9 пункту в липні, що на 0,7 пункту (0,5%) менше, ніж у червні, і на 21,3 пункту (14,5%) нижче його значення рік тому. Незначне зниження цього місяця пов’язане зі зниженням міжнародних цін на фуражне зерно, які впали на 4,8% порівняно з червнем.
Міжнародні ціни на кукурудзу продовжили свою тенденцію до зниження через збільшення сезонної пропозиції внаслідок надходження врожаю з Аргентини та Бразилії та потенційно вищого, ніж спочатку очікувалося, виробництва у США, де погодні умови дещо покращилися, а прогноз посівної площі був переглянутий у бік збільшення.
Серед інших фуражних зернових, світові ціни на сорго знизилися одночасно з цінами на кукурудзу, тоді як світові ціни на ячмінь були майже стабільними під впливом побічних ефектів від ринків пшениці.
Навпаки, міжнародні ціни на пшеницю зросли на 1,6%, що сталося вперше за останні дев’ять місяців, головним чином через невизначеність щодо українського експорту після рішення РФії припинити реалізацію Чорноморської зернової ініціативи та подальшим пошкодженням росією портової інфраструктури України як на Чорному морі, так і на річці Дунай. Тривала посушливість у Канаді та Сполучених Штатах Америки також додала тиску на ціни.
Значення Індексу цін ФАО на всі види рису зросло на 2,8% в липні, досягнувши найвищого рівня з вересня 2011 року, головним чином завдяки зростанню цін у ринковому сегменті Indica. Після введення 20 липня в Індії заборони на експорт непропарених сортів рису Indica очікувалося збільшення продажів рису з інших країн. А це, враховуючи сезонне скорочення пропозиції й активні закупівлі зі сторони азійських країн, додатково сприяло зростанню цін.
Середнє значення Індексу цін на рослинні олії ФАО в середньому становило 129,8 пункту в липні, що на 14,0 пункту (12,1%) більше, ніж у червні, що є першим зростанням після семи місяців послідовних падінь. Це помітне зростання в липні було зумовлене вищими світовими котируваннями соняшникової, пальмової, соєвої та ріпакової олій.
Міжнародні ціни на соняшникову олію зросли більш ніж на 15% у порівнянні з попереднім місяцем, насамперед через відновлення невизначеності щодо експортних поставок із Чорноморського регіону після рішення росії припинити реалізацію Чорноморської зернової ініціативи.
Тим часом світові ціни на пальмову олію також помітно зросли, відображаючи перспективи повільного зростання виробництва у провідних країнах-виробниках.
Що стосується соєвої та ріпакової олії, міжнародні ціни зросли через занепокоєння щодо перспектив виробництва сої у США та ріпаку в Канаді відповідно. Зростання світових котирувань сирої нафти також підтримало ціни на рослині олії.
Середнє значення Індексу цін на молочну продукцію ФАО в липні склало 116,3 пункту, знизившись на 0,5 пункту (0,4%) порівняно з червнем, що стало сьомим місячним падінням поспіль і на 30,2 пункту (20,6%) нижче свого значення в липні минулого року.
Зниження індексу у липні було спричинене нижчими котируваннями сухого знежиреного молока та вершкового масла, причиною чому було зниження ринкової активності в Європі під час літніх канікул і приглушеним інтересом до імпортного попиту в наступні місяці через ринкову невизначеність щодо майбутніх напрямків цін.
Навпаки, ціни на незбиране сухе молоко трохи зросли, в основному під впливом коливань обмінного курсу, незважаючи на постійне зростання виробництва в Новій Зеландії відповідно до сезонних тенденцій.
Після п’яти місяців стрімкого падіння світові ціни на сир дещо відновилися, відображаючи деяке посилення продажів у закладах громадського харчування та сезонне скорочення пропозиції молока в Європі під впливом спекотної погоди.
Середнє значення Індексу цін на м’ясо ФАО становило 117,8 пункту в липні, що на 0,4 пункту (0,3%) менше, ніж у червні, і на 6,3 пункту (5,1%) менше, ніж у липні минулого року.
Міжнародні ціни на яловичину впали, відображаючи більшу експортну доступність в Океанії, що збігалося зі зниженим імпортним попитом на азійських ринках на тлі більших запасів і слабких внутрішніх продажів.
Ціни на м’ясо птиці також дещо впали через збільшення поставок з провідних країн-експортерів, незважаючи на стійкий вплив спалахів пташиного грипу в основних регіонах-виробниках.
Тим часом зниження цін на баранину продовжується третій місяць поспіль внаслідок високої пропозиції в Океанії та зниження попиту з боку провідних імпортерів, включаючи Китай і Західну Європу.
Навпаки, обмежені поставки із Західної Європи та США в поєднанні з високим сезонним попитом призвели до зростання цін на свинину, яке уже триває шостий місяць поспіль.
Середнє значення Індексу цін на цукор ФАО в середньому становило 146,3 пункту в липні, знизившись на 5,9 пункту (3,9%) порівняно з червнем, відзначаючи друге місячне зниження поспіль, але залишаючись на 33,4 пункту (29,6%) вищим за рівень липня минулого року.
Хороший прогрес збору цукрової тростини 2023/24 МР у Бразилії та збільшення дощів, що сприяло покращенню умов зволоження ґрунту в більшості регіонів вирощування в Індії, вплинули на світові ціни на цукор у липні. Додатковий тиск на ціни чинив низький імпортний попит з боку Індонезії та Китаю, найбільших у світі імпортерів цукру.
Однак зберігається занепокоєння щодо потенційного впливу явища Ель-Ніньйо на посіви цукрової тростини у 2023/24 рр., особливо в Таїланді. А це, разом із вищими міжнародними цінами на сиру нафту, стримувало ціни на цукор від ще більшого падіння.
ІЦ УАК за матеріалами ФАО