Крім того, кількість посівних площ зменшилася в Україні впали через російське вторгнення, а українські аграрії можуть перейти на кукурудзу із сої у 2025 році.
Про це в інтерв'ю Reuters розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.
За його словами, урожай пшениці в Україні може зрости до 25 млн т наступного року з очікуваних 22 млн т цього року завдяки більшій площі посіву.
У першому офіційному прогнозі врожаю наступного року Висоцький заявив, що площа посіву може досягти 5 млн га у 2025 році проти 4,6 млн у 2024 році.
Україна, великий світовий виробник та експортер зерна, до російського вторгнення у 2022 році засіяла 6 млн га озимої пшениці, але різко скоротила площі після того, як значна кількість с.-г. земель була або окупована, або замінована.
У 2024 році Україна зібрала 22 млн т пшениці проти середніх врожаїв 25-28 млн т до війни.
"Якщо врахувати середню врожайність, то у нас буде не менше 22 млн тонн (пшениці), але якщо погода буде позитивною, це може бути 25 млн тонн", - сказав Висоцький.
Він додав, що площа виросла на пів мільйона гектарів, а це значно. Фактично це буде до 5 млн га.
На озиму пшеницю загалом припадає 95% загального обсягу виробництва пшениці в Україні щороку.
Тарас Висоцький зазначив, що наразі вже є сходи на більшій частині посівних площ, але врожай залежатиме від погоди взимку та навесні.
Рекордна посуха цього літа й осені змусила багатьох фермерів висівати зерно в сухий ґрунт у надії, що осінні дощі та м'яка зима дозволять насінню прорости та дати хороший урожай.
У Національній академії аграрних наук України заявили, що погода у жовтні, як і у вересні, була несприятливою для розвитку озимих культур, більшості з яких не вистачає вологи.
Державні синоптики минулого місяця заявили, що більша частина осінніх посівів озимих культур в Україні перебуває під загрозою – вони відстають від нормального розвитку на декілька тижнів.
"Всюди пшениця зійшла, схожість становить понад 90%. Питання в тому, що буде далі. Станом на сьогодні ніякого апокаліптичного сценарію немає", - сказав заступник міністра.
Більше кукурудзи, менше сої
Україна є традиційним виробником та експортером кукурудзи, але труднощі в експорті змусили аграріїв різко скоротити посівні площі до 3,9 млн га у 2024 році з 5,5 млн га у 2021 році.
Фермери також збільшили площі під соєвими бобами, прагнучи отримати більший прибуток від високих цін, довівши виробництво сої в країні до історичного максимуму в 6 млн т цього року.
Висоцький заявив, що великий урожай спричинив зниження цін і фермери повернуться до кукурудзи у 2025 році.
«Ми бачимо, що ціни на кукурудзу тримаються на високому рівні, а соя падає, тому що у нас перевиробництво сої. Кукурудза може додати 0,5 млн га у 2025 році, а соя може втратити 0,5 млн га", - сказав Висоцький.
Він додав, що площі під соняшником у 2025 році будуть стабільними та становитимуть до 5,5 млн га.
ІЦ УАК за матеріалами Reuters