24.05.2024 10:05

Тарас Висоцький: Український агросектор потребує підтримки для відновлення і подальшого розвитку

версія для друку
24.05.2024 10:05

Після повномасштабного вторгнення росії українські аграрії зазнали великих втрат, а також зіштовхнулися з низкою викликів. На початок 2024 року збитки, завдані лише виробничим об’єктам агропромислового комплексу, складають 364,5 млн доларів США.

Про це повідомив виконуючий обов’язки Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький під час онлайн презентації стану агропромислового комплексу на засіданні Європейської асоціації вільної торгівлі (EFTA).

Він наголосив, що з 2022 року посівні площі скоротились на 25%. Якщо у 2021 році було 28,5 млн га, то у 2023 році кількість площ зменшилась до 22,5 млн га. Сільгоспвиробники втратили майно, 175 тис. квадратних кілометрів вважаються потенційно замінованими, виникли проблеми з логістикою та експортом агропродукції. 

«Безперечно, ці проблеми впливають на діяльність агросектору та можливості торгівлі продукцією, оскільки Україна – експортоорієнтована держава. Але за підтримки міжнародних партнерів та ЗСУ ми відновили логістику. Наразі близько 87% української агропродукції експортується морським шляхом. У 2023 році аграрії виростили гарний врожай та експортували продукції на 22 млрд доларів», – зазначив Тарас Висоцький.

Разом з тим він наголосив, що війна триває, і ситуація з логістикою може змінюватися. Відтак для України важливо зберегти доступ до світових ринків.

Виконуючий обов’язки Міністра підкреслив, що український агросектор потребує підтримки для відновлення і подальшого розвитку. Тому Україна чекає позитивного рішення міжнародних партнерів щодо використання заморожених російських активів для компенсації збитків.

Тарас Висоцький висловив вдячність за продовження ще на рік – до червня 2025 року безмитної у безквотної торгівлі з ЄС, який є найбільшим партнером України в торгівлі сільгосппродукцією. Він також підкреслив, що Україна активно впроваджує європейські вимоги в національне законодавство.

 

Для кредитування аграріїв на прифронтових територіях необхідно розробити умови страхування

У Мінагрополітики працюють над вирішенням питання відновлення кредитування для агровиробників з територій, наближених до зони бойових дій.

«Об’єктивно кредитування фермерів на цих територіях зараз майже не відбувається. Ми попросили від банків надати нам інформацію про кількість заявок з цих територій, і кількість відмов. В кінці травня очікуємо статистику і будемо вирішувати це питання в межах нашої робочої групи», - пояснив Тарас Висоцький.

Виконуючий обов’язки Міністра зазначив, що Мінагрополітики і Мінекономіки разом з банками мають напрацювати потенційні варіанти страхування, щоб аграрії могли отримати кредитування, а також залучити кошти донорів.

«Якщо можна було б запровадити пільгове страхування, наприклад, в межах програми «Ukraine Facility», які заплановані на підтримку бізнесу, тоді інструмент виглядав би так: є страховка, фактично воєнна страховка, яка є елементом застави, і під неї банк вже дає кредит. По іншому запровадити кредитування на цих територіях буде складно», - зазначив Тарас Висоцький.

Він також додав, що найближчим часом очікується розгляд можливості законодавчо врегулювати питання кредитних заборгованостей аграріїв з окупованих територій. Відповідний законопроект зараз на розгляді у парламенті.

 

ІЦ УАК за матеріалами Мінагрополітики

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування