19.12.2014 11:07

Раді пропонують ввести мораторій на подвірний забій худоби. Коментар УАК.

версія для друку
19.12.2014 11:07

До ВРУ унесено законопроект (№1499 від 17.12.2014 р.) щодо 2-річного продовження мораторію дії частини першої статті 35 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів", відповідно до якої забороняється реалізація та обіг необробленого молока та сиру домашнього виробництва, а також туш або частин туш парнокопитних та інших копитних подвірного забою на агропродовольчих ринках.

Це вже не перший замок, який вішається на цю статтю Закону, яка є певним міжнародним зобов’язанням України щодо її просування у напрямку розвитку цивілізованого ринку сільськогосподарської продукції.

Так, Законом України від 22 жовтня 2009 року № 1665-VI було змінено цифри "2010" на "2015", що означало відстрочення заборони на реалізацію та обіг необробленого молока та сиру домашнього виробництва, а також туш або частин туш парнокопитних та інших копитних подвірного забою на агропродовольчих ринках на 5 років, до 1 січня 2015 року.

Обґрунтуванням прийняття цього, ще законопроекту, у далекому 2009 році слугувало те, що з початку 2010 року селяни, що мають велику рогату худобу, можуть бути поставлені у надзвичайно важкі умови збуту продукції власного виробництва. Адже, впровадження заборони реалізації на ринках власноруч забитої худоби та виготовлених у приватному господарстві молочних продуктів змусить селян за копійки продавати молоко перекупщикам, возити худобу в інші села, що призведе до згортання виробництва окремої продукції тваринництва. Держава до цього часу (до 2010 року) не забезпечила наявність мережі боєнь, забійно-санітарних пунктів, пунктів закупівлі молока та молочних продуктів.

При цьому Кабінетові Міністрів України було доручено:

1) у тримісячний термін розробити та затвердити державну програму утворення та відкриття пунктів закупівлі молока та боєнь (забійно-санітарних пунктів) тварин,що утримуються в господарствах населення;

2) щорічно при розробці проекту державного бюджету на відповідний рік передбачати фінансування заходів державної програми утворення та відкриття пунктів закупівлі молока та боєнь (забійно-санітарних пунктів) тварин, що утримуються в господарствах населення.

Пройшло п’ять років, і знову … "у тримісячний термін розробити…., передбачати фінансування заходів…., тощо. Повністю ідентичний законопроект, з однією відмінністю – замість 5 років мораторій лише на 2.

Маючи 5-річний період часу, протягом якого призупинено заборону реалізації та обігу необробленого молока та сиру домашнього  виробництва, а також туш або частин туш парнокопитних та інших копитних подвірного забою на агропродовольчих ринках, можна проаналізувати ефективність дії такого призупинення.

Щодо доручень Кабінету Міністрів, то жодне з них виконане так і не було, навпаки ефект відтермінування дорівнював -50%.

Протягом цього часу кількість закупівельних пунктів, що займалися прийманням худоби та птиці від господарств населення зменшилась на 67%, з 487 до 162 одиниць. Кількість закупівельних пунктів, що займалися закупівлею молока та молочних продуктів від господарств населення зменшилась на 50%, з 10956 до 5473 одиниць.

Отже, вирішувати депутатам, лише зазначимо, що перед прийняттям рішення необхідно зробити чіткій аналіз наслідків дії попереднього аналогічного Закону.

Аналітичний департамент УАК

 


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування