13.02.2024 12:56

Рада ЄС ухвалила рішення про «заморожені» активи росії

версія для друку
13.02.2024 12:56

Рада ЄС ухвалила рішення та регуляторні правила, що визначають зобов’язання Центральних депозитаріїв цінних паперів ЄС (ЦДП), що володіють замороженими активами і резервами центрального банку росії.

Про це йдеться у повідомленні, що оприлюднене сьогодні на сайті Європейської ради.

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, ЄС у координації з міжнародними партнерами вирішив заборонити будь-які операції, пов’язані з управлінням резервами, а також активами цб рф. У результаті цієї заборони відповідні активи фінансових установ у державах-членах ЄС «знерухомлені», нагадали на сайті Ради ЄС.

«Сьогоднішнє рішення, відповідно до позиції G7, роз'яснює заборону на ці операції, а також правовий статус доходів, отриманих ЦДП у зв’язку з утриманням російських заблокованих активів, та окреслює чіткі правила для установ, що їх утримують», - йдеться у документі.

Зокрема, Рада ЄС вирішила, що центральні депозитарії, які володіють активами цб рф на суму понад €1 мільйон, мають окремо обліковувати надзвичайні залишки готівки, що накопичуються через обмежувальні заходи ЄС, а також повинні окремо зберігати відповідні доходи. На додаток, депозитаріям забороняється розпоряджатися отриманим прибутком.

Як зазначається, з огляду на ризики та витрати, пов'язані з утриманням активів і резервів центрального банку росії, кожен центральний депозитарій цінних паперів може звернутися до свого наглядового органу з проханням надати дозвіл на вивільнення частки цього чистого прибутку з огляду на дотримання вимог щодо статутного капіталу й управління ризиками.

Таке рішення дає можливість Раді встановити фінансові внески до бюджету ЄС, зібрані з цих чистих прибутків, для підтримки України, її відновлення та реконструкції на більш пізньому етапі. Ці фінансові внески можуть бути спрямовані з бюджету ЄС до Українського фонду, щодо створення якого Рада ЄС і Європейський парламент досягли попередньої згоди 6 лютого 2024 року.

Як повідомлялося, лідери G7 у заяві від 6 грудня 2023 року підтвердили, що суттєвий прогрес є необхідним для спрямування надзвичайних надходжень (нарахувань), що отримують європейські фінансові установи прямо від заблокованих суверенних активів рф для допомоги Україні.

У своїх висновках від 14-15 грудня 2023 року Європейська рада підтвердила рішуче засудження російської агресивної війни проти України, що є показовим порушенням Хартії ООН, і підтвердили непохитну підтримку ЄС незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, як і її законне право на самооборону.

У цих же висновках лідери ЄС закликали до досягнення подальшого прогресу, разом з міжнародними партнерами, у визначенні шляхів, якими надзвичайні надходження приватних установ, що прямо виникають від утримування заблокованих фінансових активів росії, можуть бути спрямовані на підтримку України, її відновлення та відбудову, із дотриманням відповідних контрактних зобов’язань, і відповідно до міжнародного законодавства та законодавства ЄС.

Нагадаємо, близько 260 мільярдів євро активів цб рф були заблоковані у формі цінних паперів і готівки у юрисдикції партнерів по G7, а також у ЄС і в Австралії. Понад дві третини цих заморожених активів знаходяться на території ЄС.

 

Мін'юст: Рішення Ради ЄС уможливлює використання прибутку від заморожених російських активів на користь України

Рада ЄС ухвалила рішення, що відкриває шлях до використання прибутків від заморожених активів рф на користь України.

Прийняті Радою рішення та постанова роз’яснюють зобов’язання центральних депозитаріїв цінних паперів, що володіють замороженими активами і резервами центробанку росії.

«На даний момент у юрисдикціях партнерів по G7, ЄС та Австралії заморожено 260 млрд євро активів центрального банку росії, причому більше двох третин з них - у ЄС. Прийняте Радою ЄС рішення роз’яснює, зокрема, правовий статус доходів, які отримують центральні депозитарії від користування російськими активами. Це відкриває шлях до використання прибутку від заморожених російських активів на користь України», - зазначила заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра. Рада, зокрема, ухвалила, що депозитарії, які володіють активами центробанку росії на суму понад 1 млн євро, повинні окремо враховувати залишки коштів, що накопичилися в результаті обмежувальних заходів ЄС, а також мають зберігати відповідні доходи окремо. Крім того, депозитаріям заборонили розпоряджатися отриманим чистим прибутком. З урахуванням ризиків і витрат, пов’язаних зі зберіганням активів і резервів центрального банку росії, кожен центральний депозитарій цінних паперів може звернутися до свого наглядового органу з проханням санкціонувати випуск частини цього чистого прибутку з урахуванням дотримання статутного капіталу та ризиків.

Відповідне рішення дає можливість Раді встановити фінансовий внесок до бюджету ЄС, зібраний за рахунок прибутку від користування росактивами. Кошти хочуть спрямувати для підтримки України та її відновлення і реконструкції.

Цьому рішенню передувала кропітка робота Мін’юсту, Міністерства фінансів і НБУ у співпраці з європейськими колегами. Зокрема, в межах останнього робочого візиту до Брюсселю команда Міністерства юстиції України працювала над вирішенням питань щодо спрямування доходів від знерухомлених резервів цбр для відновлення України разом з міжнародними партнерами.

Також нагадуємо, що одним із пріоритетних завдань для Мін‘юсту залишається створення належної юридичної основи для забезпечення компенсації збитків, завданих Україні російськими загарбниками, коштом російських активів в Україні та за кордоном.

 

ІЦ УАК за матеріалами Укрінформу та Мін'юсту

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування